Ryzen 7800x3D için BIOS ayarları nasıl olmalı?

Cinebench ile test ederseniz büyük ihtimalle Boost frekansta çalışacaktır, BIOS'tan sadece işlemci ayarları sekmesini değiştiriyor Curve Optimizer fan ayarlarında değişim olmuyor. Siz şimdi ilk olarak @Ludovico2x arkadaşın söylediği BIOS ayarlarını yapın daha sonra Cinebench ile multicore testi yapın. Testten sonra Ryzen Master'ın Basic modunu açıp per Core seçeneğini seçin, start optimize dediğinizde size zaten değerleri ayarlayacağınız sekme çıkacaktır oradan -25 seçin ilk başta. 40-45dk kadar sürecektir, işlem bittikten sonra tekrar Cinebench yapıp puanları karşılaştırın. Silikon kalitenize göre bazen Curve Optimizer Boost frekansını arttırıyor.
Eco mod ile beraber curve optimizer çakışmaz mı? Hiç ikisini bir arada kullanan görmedim, bence sadece biri kullanılmalı diye düşünüyorum.

Bildiğim kadarıyla Curve Optimizer hem termal hemde performans arttırıyor. Eco Mod sadece termal anlamda yardımcı oluyor. @Ludovico2x şuan sadece eco mod'um açık değil dediklerinizden. Bu noktada ikisinden birini tercih edeceğim. OOCT testi yaptım mesela dün. Avaraj sıcaklığım 56 derecede idi. 15dk kadar çalıştırdım.

Cinebench ile test ederseniz büyük ihtimalle Boost frekansta çalışacaktır, BIOS'tan sadece işlemci ayarları sekmesini değiştiriyor Curve Optimizer fan ayarlarında değişim olmuyor. Siz şimdi ilk olarak @Ludovico2x arkadaşın söylediği BIOS ayarlarını yapın daha sonra Cinebench ile multicore testi yapın. Testten sonra Ryzen Master'ın Basic modunu açıp per Core seçeneğini seçin, start optimize dediğinizde size zaten değerleri ayarlayacağınız sekme çıkacaktır oradan -25 seçin ilk başta. 40-45dk kadar sürecektir, işlem bittikten sonra tekrar Cinebench yapıp puanları karşılaştırın. Silikon kalitenize göre bazen Curve Optimizer Boost frekansını arttırıyor.
Siz Eco mod ile CO'yu aynı anda mı kullanıyorsunuz ? OOCT yaptım sadece dün. Ancak sadece termal değerler aklımda kaldı, ufakta bir görsel almıştım çekirdekleri gösteren ama başka diskte kaldı.

Eco mod ile beraber curve optimizer çakışmaz mı? Hiç ikisini bir arada kullanan görmedim, bence sadece biri kullanılmalı diye düşünüyorum.
Siz Eco mod'u kaç TDP'ye ayarladınız acaba ?

Son düzenleme:
Bildiğim kadarıyla Curve Optimizer hem termal hem de performans arttırıyor. Eco Mod sadece termal anlamda yardımcı oluyor. @Ludovico2x şu an sadece eco Mod'um açık değil dediklerinizden. Bu noktada ikisinden birini tercih edeceğim. OOCT testi yaptım mesela dün. Avaraj sıcaklığım 56 derecede idi. 15dk kadar çalıştırdım.

Siz Eco mod ile CO'yu aynı anda mı kullanıyorsunuz? OOCT yaptım sadece dün. Ancak sadece termal değerler aklımda kaldı, ufakta bir görsel almıştım çekirdekleri gösteren ama başka diskte kaldı.

Siz Eco Mod'u kaç TDP'ye ayarladınız acaba?

105W'a ayarladım benim BIOS'ta 65, 105 ve 170W ayarı var. 125 olsa onu yapardım mesela. Sizde 125W varsa onu deneyebilirsiniz. Eğer ısınırsa 105'e geri çekersiniz ama ısınacağını hiç düşünmüyorum.

OOCT'de 15 dklık stres testinde 56 derece ortalama gördüm. Şimdi biraz araştırdım, ısı yükseltmek yerine düşürüyor gerçekten tek çekirdek için.
105W'a ayarladım benim BIOS'ta 65, 105 ve 170W ayarı var. 125 olsa onu yapardım mesela. Sizde 125W varsa onu deneyebilirsiniz. Eğer ısınırsa 105'e geri çekersiniz ama ısınacağını hiç düşünmüyorum.

En optimize ayarlar konusunda Türkçe bir rehber bulsak keşke Youtube videosu gibi. Bende R7 7700 olduğu gibi duruyor test dahi yapmadım oyun dışında. Şimdi hiç biosa dokunmadan Eco mode da açmadan Ryzen Master kendisi optimize etse ayarlar kalıcı oluyor mu? Her pc açılışında gidiyor mu?

Daha aktif etmedim ki. 😄😄 Şimdi fark ettim yanlış şekilde kurmuşum cümlemi. Bunu dün akşam bütün dediğiniz ayarlar okey ama Eco mod yok iken olan bir değer. Yenisini akşam yapıcam bende çok merak ettim. 105 vardı bende görmüştüm onu. Bende sanırım 105 yapacağım.

En optimize ayarlar konusunda Türkçe bir rehber bulsak keşke YouTube videosu gibi. Bende R7 7700 olduğu gibi duruyor test dahi yapmadım oyun dışında. Şimdi hiç BIOS'a dokunmadan Eco mode da açmadan Ryzen Master kendisi optimize etse ayarlar kalıcı oluyor mu? Her PC açılışında gidiyor mu?

Yabancı forumlarda Ryzen Master yüzünden çok sorun yaşayan, PC'yi bozan insanlar gördüm. En iyisi BIOS'tan el ile ayar yapmak. Hem içiniz ferah olur hem de ne yaptığınızı bilirsiniz. Uygulama kolaylık sağlayabilir ama hiçbir şey BIOS'tan el ile ayarlamak kadar iyi olamaz. İçerik konusunda da bazı videolar var ama dağınık, araştırmak lazım.

Daha aktif etmedim ki. 😄😄 Şimdi fark ettim yanlış şekilde kurmuşum cümlemi. Bunu dün akşam bütün dediğiniz ayarlar okey ama Eco mod yok iken olan bir değer. Yenisini akşam yapıcam bende çok merak ettim. 105 vardı bende görmüştüm onu. Bende sanırım 105 yapacağım.
Dene bakalım bende merak ettim şimdi. :D

Bildiğim kadarıyla Curve Optimizer hem termal hem de performans arttırıyor. Eco mod sadece termal anlamda yardımcı oluyor. @Ludovico2x şu an sadece eco Mod'um açık değil dediklerinizden. Bu noktada ikisinden birini tercih edeceğim. Ooct testi yaptım mesela dün. Avaraj sıcaklığım 56 derecede idi. 15dk kadar çalıştırdım.

Siz eco mod ile Co'yu aynı anda mı kullanıyorsunuz? Ooct yaptım sadece dün. Ancak sadece termal değerler aklımda kaldı, ufakta bir görsel almıştım çekirdekleri gösteren ama başka diskte kaldı.

Siz eco Mod'u kaç TDP'ye ayarladınız acaba?

Ben sadece Curve Optimizer kullanıyorum serin ve stabil çalışıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı