Ryzen 7800x3D için BIOS ayarları nasıl olmalı?

Hocam ben henüz oyunlarda test edemedim ancak boşta 55 derece çalışıyor. Sadece ona bakabildim. Ek olarak sıvı soğutma kullanıyorum 240mm. Eğer kule tipi soğutucu kullanıyorsan ondan kaynaklı olabilir diye düşünüyorum. Zaten işlemcinin max sıcaklığı 89 derece olarak öneriliyor.
aynen hocam kule tipi soğutucu kullanıyorum, sebebi kasam mini itx, onu bile zor sığdırdık :) o zaman bu kasaya göre sıcaklıklarım normal demek ki

Selamlar bende yeni sistem topladım ve 7800x3d aldım. Bu ayarlar hala geçerli midir? Ek olarak yapmam gereken bi şey var mı? Ne tavsiye edersiniz? Yardımcı olursanız sevinirim.

Fan ayarlarınız nasıl? 7800x3d taktıktan sonra fanlarım daha sesli çalışıyor bu biraz rahatsız etti. Ekran görüntüsü veya değerleri atarsanız çok sevinirim.
Fan ayarlarını bios üzerinden 900 ile 1100 rpm arası sabitledim. Bende sıcaklık problemi şuan yok.
Tavsiyem bios üzerinden bu rpm değerlerine ayarlamanız. Ve kesinlikle sıvı soğutma kullanıyorsanız pompa bağlantısını AIO yada Wpump girişine takın.

Merhaba. Bende 1 hafta önce X3D CPU kullanmaya başladım. Yapman gereken ayarlar şu şekilde olmalı;
Her şeyden önce BIOS Update yapın.
1- CSM kapalı
2- EXPO 1 veya EXPO Tweaked,
3- DRAM ayarlarında Memory Context Restore açın,
MCR açtıktan sonra Power enable diye bir ayar açılacak, o açık kalmazsa ara sıra mavi ekran yiyorsunuz ben yaşadım, açık bırakın.
4- AMD Eco Mod açmanı tavsiye ederim, 105W veya 125W TDP ayarını tercih edebilirsin. Nasıl açılacağı konusunda rehberler mevcut.
5- Secure Boot açın ve UEFI moduna alın
6- TPM zaten açık geliyor ama değilse açın.
7- Re-Size Bar da aynı şekilde açık geliyor ama değilse açın. (Eğer Nvidia kartınız varsa ve VBIOS sürümü güncelse)
Bu sayede Curve Optimizer yapmaya ihtiyaç duymadan işlemciden alabileceğiniz maksimum performansı serin çalışacak şekilde alırsınız. Ayrıca MCR ayarlarından sonra sistem açılış süresi 40 saniyelerden 9-8 saniyeye düşecek.
Merhabalar, konuyu hortlatıyor gibi oluyorum fakat arkadaşın açtığı konuya istinaden bir şey sormak istiyordum. BIOS Update yapılması gerektiğini söylemişsiniz, sistem şuanda default olarak Anakart: B650 Gaming Plus Wifi olduğu için 7E26v10 sürümünde geliyor. Sizce bios güncellemesi yapmalı mıyım?

Merhabalar, konuyu hortlatıyor gibi oluyorum fakat arkadaşın açtığı konuya istinaden bir şey sormak istiyordum. BIOS Update yapılması gerektiğini söylemişsiniz, sistem şuanda default olarak Anakart: B650 Gaming Plus Wifi olduğu için 7E26v10 sürümünde geliyor. Sizce bios güncellemesi yapmalı mıyım?
Bios güncellemesi her zaman iyidir, hele hele AM5 platformu yeni olduğu için bence kesinlikle şart.

Tabii ki hocam ben şu aralar BIOS kısmını çok sık kontrol ediyorum, her yeni sürümde güncelliyorum.
Hangi anakart mevcut elinizde? B650 Gaming Plus Wifi için bir kaç tane bu anakartı satın almayın gibi videolara denk geldiğim için beni tedirgin ettiler, ben de en son sürüne güncelliyim değil mi?

Hangi anakart mevcut elinizde? B650 Gaming Plus Wifi için bir kaç tane bu anakartı satın almayın gibi videolara denk geldiğim için beni tedirgin ettiler, ben de en son sürüne güncelliyim değil mi?
Bende Asus Prime X670E PRO WIFI var, ben şu açıdan size en son sürüm güncellemenizi tavsiye ederim; Şu an AM5 platformunda RAM'ler ile ilgili bazı sorunlar var, zamanla bios updateler ile bu sorunlar ortadan kaldırıldığı için sizin adınıza daha iyi olur son sürüme güncellemek.

Eğer Anakart MSI marka ise şuan kontrol ettim ; 7E26v19 sürümünüz son sürüm görünüyor.

Bende Asus Prime X670E PRO WIFI var, ben şu açıdan size en son sürüm güncellemenizi tavsiye ederim; Şu an AM5 platformunda RAM'ler ile ilgili bazı sorunlar var, zamanla bios updateler ile bu sorunlar ortadan kaldırıldığı için sizin adınıza daha iyi olur son sürüme güncellemek.

Eğer Anakart MSI marka ise şuan kontrol ettim ; 7E26v19 sürümünüz son sürüm görünüyor.
Evet doğrudur, tamamdır o zaman bilgisayar elime ulaştığı gibi bios güncellemesi gerçekleştirip bir sorun yaşanır ise bilgisini vereceğim. Teşekkür ederim 🙏🏼

Son verisiyonda AGESA ComboPI 1.1.0.2b güncellemesi vs. gelmiş. Beta durumunda olması sorun yaşatır mı sizce?

Evet doğrudur, tamamdır o zaman bilgisayar elime ulaştığı gibi bios güncellemesi gerçekleştirip bir sorun yaşanır ise bilgisini vereceğim. Teşekkür ederim 🙏🏼

Son verisiyonda AGESA ComboPI 1.1.0.2b güncellemesi vs. gelmiş. Beta durumunda olması sorun yaşatır mı sizce?
Şu en son sürüm beta da değil.

1712074848340.png

Geri
Yukarı