Ryzen 7800x3D için BIOS ayarları nasıl olmalı?

@Ludovico2x Tabi tabi onlar tamam. Windows içinde ki herşey tamam driver,güç planı nihai performans,windows update gibi. Aslında hiç bir sorun yoktu. Biraz işlemcinin suyunu çıkartıyorum. 😁 Konu açmamın temel sebebi 5.05Ghz gördüm. Update yaptım yok oldu ya, oydu. Şimdi bunu test edeceğim eğer çekirdekler 5.05Ghz görüyor ise gönlüm rahat diğer şeyleri yapabileceğim.

@Ludovico2x @MelihKesgin X99 forumda link vermek serbest ise güzel bir derleme buldum sanırım paylaşayım sizinle ?

@Ludovico2x tabii tabii onlar tamam. Windows içinde ki her şey tamam driver, güç planı nihai performans, Windows Update gibi. Aslında hiçbir sorun yoktu. Biraz işlemcinin suyunu çıkartıyorum. 😁 Konu açmamın temel sebebi 5.05GHz gördüm. Update yaptım yok oldu ya, oydu. Şimdi bunu test edeceğim eğer çekirdekler 5.05GHz görüyor ise gönlüm rahat diğer şeyleri yapabileceğim.

Eco mod sonrası clock artacaktır, bende şöyle oldu;
Şu an 5.7 GHz görüyorum, boştayken sabit olarak 5.5GHz'de çalışıyor, %100 yük altında stres testteyken tüm çekirdeklerin ortalaması ise 5.3GHz oluyor. Tabii ki bunlar dinamik olarak alçalıp azalıyor, yüke göre değişiyor.

Pbo seçeneği Auto olarak seçili bende. Auto = Kapalı demek bildiğim kadarıyla. Altta farklı farklı seçenekler var daha detaylı. Onun dışında Pbo Enabled var. Açmak kayda değer bir fark yaratıyor mu açıp tekrar benchmark yapmaya üşendim :)

Merhaba. Bende 1 hafta önce X3D CPU kullanmaya başladım. Yapman gereken ayarlar şu şekilde olmalı;
Her şeyden önce BIOS Update yapın.
1- CSM kapalı
2- EXPO 1 veya EXPO Tweaked,
3- DRAM ayarlarında Memory Context Restore açın,
MCR açtıktan sonra Power enable diye bir ayar açılacak, o açık kalmazsa ara sıra mavi ekran yiyorsunuz ben yaşadım, açık bırakın.
4- AMD Eco Mod açmanı tavsiye ederim, 105W veya 125W TDP ayarını tercih edebilirsin. Nasıl açılacağı konusunda rehberler mevcut.
5- Secure Boot açın ve UEFI moduna alın
6- TPM zaten açık geliyor ama değilse açın.
7- Re-Size Bar da aynı şekilde açık geliyor ama değilse açın. (Eğer NVIDIA kartınız varsa ve VBIOS sürümü güncelse)
Bu sayede Curve Optimizer yapmaya ihtiyaç duymadan işlemciden alabileceğiniz maksimum performansı serin çalışacak şekilde alırsınız. Ayrıca MCR ayarlarından sonra sistem açılış süresi 40 saniyelerden 9-8 saniyeye düşecek.

Hocam bende yeni sistem dizdim 7800x3D ve 4080..
Anakartım da ASUS X670E Pro Wi-Fi

Şimdi tüm konuyu okudum ama PBO, Curve Optimizer falan derken kafam allak bullak oldu. Kısacası bu üstte eklediğim yorumunuzu yapıp geçeyim mi? Bios son sürüm, tüm ayarlarımı yaptım. Fan o bu şu ayarları da tamam. Sorayım dedim belki güncel bir şeyler olmuştur :)

Şimdi tüm konuyu okudum ama PBO, Curve Optimizer falan derken kafam allak bullak oldu. Kısacası bu üstte eklediğim yorumunuzu yapıp geçeyim mi? BIOS son sürüm, tüm ayarlarımı yaptım. Fan o bu şu ayarları da tamam. Sorayım dedim belki güncel bir şeyler olmuştur :)

Yap gitsin. Eco mod tek başına yetiyor çoğu noktada. :)

Merhaba. Bende 1 hafta önce X3D CPU kullanmaya başladım. Yapman gereken ayarlar şu şekilde olmalı;
1- CSM kapalı
MCR açtıktan sonra Power enable diye bir ayar açılacak, o açık kalmazsa ara sıra mavi ekran yiyorsunuz ben yaşadım, açık bırakın.
4- AMD Eco Mod açmanı tavsiye ederim, 105W veya 125W TDP ayarını tercih edebilirsin. Nasıl açılacağı konusunda rehberler mevcut.
7- Re-Size Bar da aynı şekilde açık geliyor ama değilse açın. (Eğer Nvidia kartınız varsa ve VBIOS sürümü güncelse)
Bu sayede Curve Optimizer yapmaya ihtiyaç duymadan işlemciden alabileceğiniz maksimum performansı serin çalışacak şekilde alırsınız. Ayrıca MCR ayarlarından sonra sistem açılış süresi 40 saniyelerden 9-8 saniyeye düşecek.
Selamlar bende yeni sistem topladım ve 7800x3d aldım. Bu ayarlar hala geçerli midir? Ek olarak yapmam gereken bi şey var mı? Ne tavsiye edersiniz? Yardımcı olursanız sevinirim.

Şimdi tüm konuyu okudum ama PBO, Curve Optimizer falan derken kafam allak bullak oldu. Kısacası bu üstte eklediğim yorumunuzu yapıp geçeyim mi? Bios son sürüm, tüm ayarlarımı yaptım. Fan o bu şu ayarları da tamam. Sorayım dedim belki güncel bir şeyler olmuştur :)
Fan ayarlarınız nasıl? 7800x3d taktıktan sonra fanlarım daha sesli çalışıyor bu biraz rahatsız etti. Ekran görüntüsü veya değerleri atarsanız çok sevinirim.

1- CSM kapalı
7- Re-Size Bar da aynı şekilde açık geliyor ama değilse açın. (Eğer Nvidia kartınız varsa ve VBIOS sürümü güncelse)
hocam selamlar, bende 7800x3d işlemci kullanıyorum, amd eco mode 65w olarak açtım, ancak bende çok etki etmedi, işlemci tam yük altında sıcaklık 90 derecelerdeydi, eco mode açık 87-88 derecelerde, neden olabilir acaba? anakart asus b650e-i mini itx, ekran kartı palit gamerock 4080, ram kingston 32 gb ddr5 6000 mhz

hocam selamlar, bende 7800x3d işlemci kullanıyorum, amd eco mode 65w olarak açtım, ancak bende çok etki etmedi, işlemci tam yük altında sıcaklık 90 derecelerdeydi, eco mode açık 87-88 derecelerde, neden olabilir acaba? anakart asus b650e-i mini itx, ekran kartı palit gamerock 4080, ram kingston 32 gb ddr5 6000 mhz
Hocam ben henüz oyunlarda test edemedim ancak boşta 55 derece çalışıyor. Sadece ona bakabildim. Ek olarak sıvı soğutma kullanıyorum 240mm. Eğer kule tipi soğutucu kullanıyorsan ondan kaynaklı olabilir diye düşünüyorum. Zaten işlemcinin max sıcaklığı 89 derece olarak öneriliyor.

Geri
Yukarı