Ryzen 9 5900X Valorant'ta 90 derece üstü oluyor

dumbersy

Femtopat
Daha fazla  
Yeni aldığım oyuncu bilgisayarının işlemcisi Ryzen 5900X. İşlemci sıcaklığı boştayken 60 70 derece arasında dalgalanıyor ve Valorant gibi basitçe kaldıracağı bir oyunda bile 90 ve üzeri dereceleri görüyor. İki kere "CPU overheated" hatası aldım. Havalar sıcak da olsa klima açmadan PC'yi açmıyorum. Kasa kapalı bir alanda duruyor şimdilik ama bu kadar ısınması da normal değil gibi. Kasa 2 tane AMD fan stok fan ile geldi. Belki de bunlar yetersiz kalıyor ama ekran kartı sıcaklığı gayet ideal. Tavsiyeleriniz nelerdir? Sıvı soğutucu alsam sorunum çözülür mü yoksa PC'den bir ayar mı yapmam gerekir? Bir de oyun oynarken ekranda saliselik git geller oluyor ve " Kena: Bridge of Spirits" ayarında bir oyunu oynarken donma oluyor. Bunlar da işlemcinin aşırı ısınmasının bir sebebi olabilir mi?

Stok fanı, kasanın kapalı alanda durmasını hesaba katarsak 90 dereceyi de deli gibi saat hızı düşürerek koruyordur. Bahsettiğiniz FPS dropların da sebebi %99 budur.

İyi bir soğutucu tercih etmelisiniz, kasanın taze hava aldığından ve sıcak havayı güzelce tahliye ettiğinden emin olmalısınız.

Hocam hayırlı olsun, AMD 5600X 360 radyatör ile kullanıyorum her yer havadar camlar açık ve 60 derece gördü az önce :) 5900X e nasıl sıvı soğutmasız dayanıyor PC anlamadım.

1689613855537.png

Stok fanı, kasanın kapalı alanda durmasını hesaba katarsak 90 dereceyi de deli gibi saat hızı düşürerek koruyordur. Bahsettiğiniz FPS dropların da sebebi %99 budur.

İyi bir soğutucu tercih etmelisiniz, kasanın taze hava aldığından ve sıcak havayı güzelce tahliye ettiğinden emin olmalısınız.
Fps droptan ziyade görüntüde saliselik git gel oluyor hocam. Donmaya istinaden dediyseniz doğru olabilir ama. Sıvı soğutucu almak mı uygun olur sizce?

Açıp bakacaksiniz tabii garantisi falan varsa yapmayın öyle şeyler.
Kasayı açtığımız yerde stickerlar var hocam. Onlar yırtılırsa garanti yanıyor anladığım kadarıyla?

Fps droptan ziyade görüntüde saliselik git gel oluyor hocam. Donmaya istinaden dediyseniz doğru olabilir ama. Sıvı soğutucu almak mı uygun olur sizce?

Gayet iyi olur ben son 4 yıldır sıvı soğutucu kullanıyorum. İşlemcimi değiştirdim hala işimi görüyor.

Hocam hayırlı olsun, AMD 5600X 360 radyatör ile kullanıyorum her yer havadar camlar açık ve 60 derece gördü az önce :) 5900X e nasıl sıvı soğutmasız dayanıyor PC anlamadım.

Eki Görüntüle 1865794
Sorunu çözecekse hemen alırım hocam :D

Gayet iyi olur ben son 4 yıldır sıvı soğutucu kullanıyorum. İşlemcimi değiştirdim hala işimi görüyor.
Benim işlemci için sıvı soğutucu tavsiyeniz varsa alırım hocam

Yeni konular

Geri
Yukarı