Ryzen 9 7900 - B650 Tomahawk sistemde işlemci ve RAM arıza ışığı yanıyor

İsmail Evece

Picopat
Daha fazla  
Ryzen 9 7900, Kingston 16 GB DDR5 5600MHz RAM ve B650 Tomahawk anakartım var. Bunları doğru şekilde birleştirdim. Güç kaynağım, her şeyim tam. Ekran kartı ile SSD disklerini takmadım. Cihaz görüntü vermiyor. Sebebi nedir? İşlemciden şüphelendim, garantiye yolladım ve garanti 2 adet anakart ile işlemciyi test etmişler ve işlemci sağlam. Sorun nedir, delireceğim.

Hocam normal siyah ekran veriyorsa sıkıntı yok F11 ile boot ekranına erişebiliyorsanız veya delete tuşu ile BIOS'a girmeye çalışın gelmediği takdirde kablo ve monitörün çalıştığına emin olun.

Monitör kablosu sağlam. Ekran Kartı taktım yine hala çalışmıyor. Parçalar sağlam ama çalışmıyor. BIOS pilini çıkarttım yine hala açılmıyor görüntü hiç yok monitor hiç tepki vermiyor klavye de. Sorun nedir ben boşuna mı verdim bunlara para yazık günah vallahi.

Monitör kablosu sağlam. Ekran kartı taktım yine hala çalışmıyor. Parçalar sağlam ama çalışmıyor. BIOS pilini çıkarttım yine hala açılmıyor görüntü hiç yok monitor hiç tepki vermiyor klavye de. Sorun nedir ben boşuna mı verdim bunlara para yazık günah vallahi.

Elbet çözümü buluruz. Bilgisayar başlıyor mu ve başlarken bip sesi geliyor mu?

Elbet çözümü buluruz. Bilgisayar başlıyor mu ve başlarken bip sesi geliyor mu?
Hoparlörü takmadım. Takmama gerek var mı? Rami söktüm yer değiştirdim sonuç aynı yine dram ve cpu ışığı hep açık, sistemi kapatmak için kapama tuşuna basılı tutmam gerekiyor öbür türlü hiç yanıt vermiyor. Adam gibi kapatamıyorum bile. İşlemciyi iade etmeyi planlıyorum en kötü dava açarım.

Hoparlörü takmadım. Takmama gerek var mı? RAM'i söktüm yer değiştirdim sonuç aynı yine DRAM ve CPU ışığı hep açık, sistemi kapatmak için kapama tuşuna basılı tutmam gerekiyor öbür türlü hiç yanıt vermiyor.

Bahsettim şey o degil bilgisayar başlarken bağımsız olarak bip sesi gelir ve BIOS başlar o ses geliyor mu yani.

Hocam bilgisayarın güç tuşuna bastıktan 3-5 saniye sonrasının ses kaydını atar mısın?

Anakartın içinde bu bip sesini veren bir entegre var zaten ismini maalesef hatırlamıyorum.
Ses yok ki ses kaydı atayım hocam. İşlemciyi işk aldığım zaman da çalışıyordu teste götürdüm orda da çalışmadı garanti çalışıyor diyor ama hala çalışmıyor msı b650 tomahawk, b650-p b650 ds3h , b650M-A birsürü anakartta test edildi ben kendi gözümle gördüm yok. İşlemci arıza ışığı hep açık hiçbirinde sönmedi acaba ram mi arıza yaptırıyor dedik gittik corsairin 30cl lik son model ramini taktık yok aynı sonuç. Çaresiz bir şekilde ne yapacağım bilmiyorum. İşlemciyi 2. El aldım 5 ay kullanılmış ve teknik servis tarafından tekrar kutusuna konarak bana satılmış bir işlemciydi. İlk kullanıcına durumu söyledim en son işlemci çalışıyordu iade alamam kaliteli bir bilgisayarcıya götür o işlemci çalışıyor diyor. Ne yapsam anlamadım.

Ses yok ki ses kaydı atayım hocam. İşlemciyi işk aldığım zaman da çalışıyordu teste götürdüm orada da çalışmadı garanti çalışıyor diyor ama hala çalışmıyor MSI B650 Tomahawk, B650-P B650 DS3H, B650M-A bir sürü anakartta test edildi ben kendi gözümle gördüm yok. İşlemci arıza ışığı hep açık hiçbirinde sönmedi acaba RAM mi arıza yaptırıyor dedik gittik Corsair'in 30CL'lik son model RAM'ini taktık yok aynı sonuç. Çaresiz bir şekilde ne yapacağım bilmiyorum. İşlemciyi 2. el aldım 5 ay kullanılmış ve teknik servis tarafından tekrar kutusuna konarak bana satılmış bir işlemciydi. İlk kullanıcına durumu söyledim en son işlemci çalışıyordu iade alamam kaliteli bir bilgisayarcıya götür o işlemci çalışıyor diyor. Ne yapsam anlamadım.

Kaliteli bir bilgisayarcıya götür en mantıklısı çünkü sorununu anlayamadım bende.

Geri
Yukarı