Termal macun sonrası işlemci ısınması

Glottis

Decapat
Bir süredir elimdeki 10+ yıllık bilgisayarı yenilemeye çalışıyorum ve bu zamana kadar da iyi gidiyordu ta ki termal macunu yenileyene kadar...

Sorun net olarak termal macundan mı kaynaklı bilmiyorum o yüzden tek tek yaptığım her şeyi yazacağım.

- İlk olarak kompresör ile fanların dönmemesine dikkat ederek ve uzaktan tutarak tozunu aldım.
- SSD değiştirip Windows 7'den Windows 8'e yükseltme yaptım (ne yaptıysam bilgisayara format USB'sini tanıttıramadım)
- Buraya kadar bilgisayar sıkıntısız bir şekilde çalışıyordu. İşim olduğundan bilgisayarı 1 haftalığına çöp poşetine koyup kenara kaldırdım.
- Para harcamaya sıkıldığımdan rastegele Toshiba marka bir BIOS pili alıp olan ile değiştirdim. Değiştirmeye çalışırken mandala tornavida ile güç uygulamam gerekti bunu yaparken de tornavida kayıp hafiften ekran kartına ve anakarta çarptı ama görünürde bir çizik veya hasar yoktu.
- Önerilen bu termal macunu alıp bu videodaki ilk metodu kullanarak sürdüm.

Sonrada her şeyi yerine takıp bilgisayarı açtım. Gayet güzel sıkıntısız bir şekilde açıldı fakat 10 dakika sonra falan PC kendiliğinden kapandı.

- Kasanın içini açtığımda işlemci soğutucu dokunur dokunmaz elimde kaldı. İşlemcinin ısındığını ve kasanın diğer kalanın ılık olduğunu fark ettim.
- İşlemci soğutucuyu tekrardan bastırıp yerine taktım ve tam takılı mı diye kasayı eğerek kontrol ettim sonrada gine bilgisayarı çalıştırdım.

Kısacası her şey olması gerektiği gibi çalışıyor fakat ne yaptıysam bir süre sonra işlemci ısınıp bilgisayarın kendini kapatmasına sebep oluyor.

Termal macun çok sürdüğünden olunabilir yazılmış ama zaten olabildiğince az sürdüm bunun yanı sıra bir de acaba parçalar yandı mı diye onu da merak ediyorum iyice kafam karıştı...

IMG_7447.JPG

IMG_7448.JPG

IMG_7450.JPG

IMG_7451.JPG

Son düzenleme:
Sürerken ses çıkarmadı ve diğer açılardanda videodaki ile aynı.

Eki Görüntüle 1305768Eki Görüntüle 1305769Eki Görüntüle 1305770

Eski mesajlarda belirtildiği gibi ısı sensöründe sıkıntı var galiba o yüzden kapanıyor diyicem ama işlemci gerçekten ısınıyor.
Anakartı çıkar soğtucuyu öyle tak daha iyi anlarsın takıldığını hatta kasanın içine takmadan çalıştırın anakartı sorun çıkmazsa anakartı kasanın içine takıp öyle deneyin

Yeni konular

Geri
Yukarı