Ryzen İşlemciler Aslında Cyberpunk 2077'de Gereğinden Düşük FPS Alıyormuş

Ben denedim. Öyle aman aman bir fark yaratmıyor.
Denedim ve yine de FPS'de artış gözlemleyemedim. Sistem Ryzen 7 2700 RTX 2070S. 1080P RTX Ultra DLSS kalitede hala 50 FPS alıyorum. Bu yöntemi yaptığımda da 50 alıyorum. 1 FPS bile artmadı.
Zaten bu az da olsa darboğaz olanlar için geçerli. Zaten darboğazınız yoksa, fazla işe yaramaz.

Ben yaptım. İşlemci kullanımım düştü. Bir kaç FPS arttı.
İşlemci: Ryzen 3 1200AF
Ekran Kartı: RX 580 4GB
RAM: 8GB Corsair 3200MHz

Oyun Ayarları: High
Çözünürlük:1080P
cp2077.png

Arkadaşlar Donanım Arşivi video attı bu konuyla ilgili. Burada ise nasıl performans kilidini kaldıracağını anlatmış. Deneyen var mı? Gerçekten performans kilidi olabilir mi?
Buna benzer bir şey daha önce NFS Heat'in 'crack' versiyonunda görmüştüm. Oyunun cracki yüzünden AMD FX işlemcilerde oyun açılmıyordu.

Yalnız öne sürülen tez yanlış gibi.

Zira bu denli bir kod yığınını, yapıyı ICC dışında ne ile derlemeleri mantıklı olurdu bilemiyorum. Kimi zaman GCC veya alternatif derleyicilerden daha hızlı olabiliyor ICC. Üstelik AMD işlemciler de dahil buna yanlış bilmiyorsam.

Yine de firma oyunu yayınlamadan önce kullanıcıların yaptığı çözümü kendileri de uygulayabilirdi.

@TerabyteForever hocamızı etiketleyelim görürse belki birkaç kelam edip bizi bilgilendirir bu konuda.

Yalnız öne sürülen tez yanlış gibi.

Zira bu denli bir kod yığınını, yapıyı ICC dışında ne ile derlemeleri mantıklı olurdu bilemiyorum. Kimi zaman GCC veya alternatif derleyicilerden daha hızlı olabiliyor ICC. Üstelik AMD işlemciler de dahil buna yanlış bilmiyorsam.

Yine de firma oyunu yayınlamadan önce kullanıcıların yaptığı çözümü kendileri de uygulayabilirdi.

@TerabyteForever hocamızı etiketleyelim görürse belki birkaç kelam edip bizi bilgilendirir bu konuda.
İki ihtimal düşünüyorum hocam.

• Ya Intel derleyicisi cidden Intel işlemcilerde GCC ve MSVC/C++'a göre işlemcinin belirli bölgelerini daha iyi tanıyor, AVX gibi vektörel uzantıları daha iyi yorumluyor, ki Internet'te de öyle şeyler olabileceğini okumuştum.
  • Ya da optimizasyon seviyeleri ile alakalı bir durum. Nintendo 64'teki Super Mario oyunu için de bazı kullanıcılar (GitHub'taki kodu derlerken) optimizasyon seviyesini 2'ye çıkarınca daha hızlı ve akıcı oyun deneyimi elde etmişti yanlış hatırlamıyorsam. Eski bir Nintendo çalışanı da neden seviye 2'de derlemedikleri sorusuna "stabilite nedenlerinden dolayı" olduğunu ve "geliştirici kitlerinin o zaman bug'lı olduğunu" söylemişti. Kaynak
Eğer ikinci durum olduysa, zaman içinde "hex düzenlemeye" ihtiyacımız kalmadan sorun CD Projekt Red tarafından çözülür diye tahmin ediyorum.

Son düzenleme:
Ya Intel derleyicisi cidden Intel işlemcilerde GCC ve MSVC/C++'a göre işlemcinin belirli bölgelerini daha iyi tanıyor, AVX gibi vektörel uzantıları daha iyi yorumluyor, ki Internet'te de öyle şeyler olabileceğini okumuştum.
x86 tarafında yüksek performans gerektiren işlerde ICC'nin ben de öne çıktığını birkaç yerde okumuştum, o yüzden aklıma takılmıştı. Intel bilindiği gibi x86 mimarisinin zaten tasarlayanı. Oyunu oynamadığım için executable dosyalar AMD64 mü veya x86 mı derlendi emin değilim fakat ne olursa olsun performans anlamında bi' tık daha öne çıkıyor dediğin nedenlerden ötürü olsa gerek.

Yani hemen niye ICC kullanmışlar diye yüklenmek yerine nedenine bakmak lazım, fakat çoğumuz bunu yapmadan ezber bilgiden ilerliyoruz.

Yeni konular

Geri
Yukarı