Ryzen Sistem Almak Hata mı?

İki tarafın da fanatiği çekilmiyor. Hata yapmadığına emin olabilirsin. Bilgisayar grubunda moderatörüm ve son 1 yılda taş çatlasa 3-4 kişiye intelli öneride bulundum (Özel olarak intel toplamak isteyenler dışında.)
Yükseltmeye açık sistem topluyorum ve Ryzen tercih ettim, kendi sistemimde de öyle.
İşlemci olarak bakarsak Ryzen önde, oyun olarak intel önde.

Bende ryzen 5 1600 e gtx 1080 aldım bütçede sıkıntı oldu biraz. Neden gtx1080 aldın o zaman derseniz indirimdeydi ve 1070 ile arasında 400 tl fark vardı. Öncelikle bende i7 veya üst seviye ryzen lardan almayı isterdim tabi ama bütçede sıkıntı yaşadım. Arladaşımda aynı özelliklerde i7 li aldı. Aramızdaki fps farkı 10-15 oluyor. Benim aldığım zaman r5 1600 900 tl i7 7700k soğutucu ile 1800-1900 tl ediyordu ve 1000 tl farka 10-15 fps’nin değmeyeceğini düşünüyorum. Ayrıca bilgisayarda aynı anda birkaç program çalışınca i7 takılmaya başlıyor. Seçim sizin ben ryzen tarafındayım ama halen intel 1080p de fps tarafında biraz daha önde 4k da bazen eşit bazen ryzen önde.
10-15 FPS? Aşağıdaki videoyu izle o zaman 35 FPS'ye kadar fark ediyor üstelik tek kişilik Witcher 3'te. Çoğu oyundada +20 FPS fark ediyor yani değecek bir fark var. Bu arada Total War Warhammer hariç hiçbir oyunda Ryzen işlemciler fiyat dengi olan İntel işlemcilere FPS farkı atamaz ne 4K'da ne de 2K'da. Tabii bunları bilmek için Youtube denen siteyi kullanmak yetiyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

bence hata deil hem düşük bütçe hem iyi fps hemde ekran kartına gücü kesinlikle yeticektir fiyat perfoms yani dostum(y)

Son düzenleme:
Hata değil hocam. 1-2 FPS için fazla para ödemeye gerek yok. Ayrıca Ryzen oyun için tasarlanmadı diye bir şey de denmedi.
Bu arada Total War Warhammer hariç hiçbir oyunda Ryzen işlemciler fiyat dengi olan İntel işlemcilere FPS farkı atamaz ne 4K'da ne de 2K'da. Tabii bunları bilmek için Youtube denen siteyi kullanmak yetiyor.

4K'da bak bakalım Ryzen serisine. Bak bakalım 2K'da. Tek çekirdek avantajı sadece 1080p için geçerli. Arkadaş 1080p test yapmışsa tek çekirdek yönü devreye giriyor. Biraz araştır. Technopat Sosyal denen siteyi kullanmak yetiyor.

Intel islemci aldigin paraya ryzen islemci + anakart alabiliyorsun. Arttirdigin para ile daha iyi ekran karti alip sonucta daha iyi bir oyun performansi yakalayabilirsin.
Intel'in tek cekirdek performansi uzunca bir suredir AMD'nin onunde. Hatta yanina yaklasmakta zorlaniyor. Ama Ryzen ile oyunlarda 3-5 fps ya fark eder ya fark etmez hale geldi bu farklilik. Kaldi ki oyunlar da eskiden oldugu gibi 2 cekirdek calismiyorlar. LOL oynayacaksan mesela o 2 thread calisiyor, ekstra cekirdeklerin sana bir katkisi olmuyor. Ama battlefield oynayacaksan ayni paraya ryzen sistem ile daha iyi performans alabilirsin ( islemciden arttirdigin parayi ekran kartina vererek ). Sonucta hata degil ama bu biraz hangi oyunlari oynadigina gore degisir.
Bende 2 sistem var evde, birisinde i7 7700 var digerinde Ryzen 1600. Ryzen sistemde oyun oynuyorum, i7 de yazilim islerimi hallediyorum. Cok memnunum her ikisinden de. Ryzen 2 serisine uzak kaldim ama, performanslari ne alemde acikcasi cok incelemedim.

10-15 FPS? Aşağıdaki videoyu izle o zaman 35 FPS'ye kadar fark ediyor üstelik tek kişilik Witcher 3'te. Çoğu oyundada +20 FPS fark ediyor yani değecek bir fark var. Bu arada Total War Warhammer hariç hiçbir oyunda Ryzen işlemciler fiyat dengi olan İntel işlemcilere FPS farkı atamaz ne 4K'da ne de 2K'da. Tabii bunları bilmek için Youtube denen siteyi kullanmak yetiyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Hocam ryzen serisi 4k daha daha iyi olmadığını nereden çıkarıyorsunuz? İntelin tek önde giden özelliği 1080p de. Aşağıdaki videoyu izlerseniz 1080p vs 4k fps değerlerini görürsünüz.

Şöyle söyleyeyim. Ryzen 1800x ve GTX 1080 Tİ kart var bende, ben 4k pubg de 100 FPS alıyorum. Arkadaşıma da 8700K ve 1080 Tİ dizdik oda 118 FPS alıyor. Fazla bi fark yok. Elindeki malzeme seni uzun yıllar götürecektir. Çoklu çekirdek performansının asaleti yeter. Bilgisayarı birtek oyun için düşünmemeliyiz.

Dediğin şeylerin saçmalığına bak. O zaman oyun için kare monitör al ofis için 1 ms 144Hz senin kafaya göre. Yapılan yorumlar performanslara göre yapılıyor zaten oyunlarda İntel önde renderda ise AMD önde bu kadar basit. AMD oyun oynatmıyor onu alma diyen yok zaten İntel'e kıyasla oyunlarda daha geride kalıyoruz diyoruz ki zaten öyle. İntel'de de render alınır ama AMD'de daha hızlı alınır o yüzden renderda AMD öneriliyor.
Adam doğru söylemiş.

Şöyle söyleyeyim. Ryzen 1800x ve GTX 1080 Tİ kart var bende, ben 4k pubg de 100 FPS alıyorum. Arkadaşıma da 8700K ve 1080 Tİ dizdik oda 118 FPS alıyor. Fazla bi fark yok. Elindeki malzeme seni uzun yıllar götürecektir. Çoklu çekirdek performansının asaleti yeter. Bilgisayarı birtek oyun için düşünmemeliyiz.
Bir de 2K ve 4K'da denemelisiniz bence. Büyük ihtimalle arkadaşınız ile siz 1080p'de deneyim ediyorsunuz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı