Ryzen sistem RAM'leri 3200 MHz yapınca kapanma sorunu

Perci

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar RAM'leri 3200 MHz'ye aldığım zaman oyundayken veya video izlerken PC kapanıyor donuyor oyundan atıyor mavi ekran veriyor. Sorunu çözen veya bilen var mıdır?

Kullandığım sistem:

Ryzen 5 2400G
Asus Prime B350m-k
Gskill Triden Z RGB 2x8 3200 MHz

BIOS ayarları nasıl olmalı? PC'de ısınma sorunu da yok. BIOS güncel ekran kartı Driver'ları güncel.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Asus B350, X370 ve X470 anakart modelleri şuan 3200 Mhz değerinde sorunsuz olarak çalıştırmakta.

Kaydetmeden çıkış yapıyor olabilirsiniz.
Ram frekans bölümüne gelerek manuel olarak 3200 Mhz değerini seçerek kaydet.

@Perci Sizin parçalardan birinde arıza arıyorum hocam. Çünkü ikimizin de sistemi neredeyse aynı idi ve bende bu problemler olmuyor.
Hocam ram'leri bios'dan auto olarak ayarlı kullanıyorum bu şekilde hiçbir sorun olmuyor parçaların birinde sıkıntı olsa auto da da sorun yaşatırdı diye düşünüyorum .

Asus B350, X370 ve X470 anakart modelleri şuan 3200 Mhz değerinde sorunsuz olarak çalıştırmakta.

Kaydetmeden çıkış yapıyor olabilirsiniz.
Ram frekans bölümüne gelerek manuel olarak 3200 Mhz değerini seçerek kaydet.
D.O.C.P yi açıyorum o şekilde 3200 MHz ye çıkıyor ama yinede sorun oluyor bir kaç gün önce denedim 40 dk oyundan sonra attı masaüstüne, acaba ram voltajınımı arttırmam gerekiyor.

Konu sahibi arkadaşım.
Ram bölümündeki ayarları tamamen otomatik bırak. Sadece frekans değerini 3200 Mhz olarak seç. Sonra yaptığın ayarları kaydet.

Eğer sistem genel olarak stabil açılıyor ve kullanılıyor ise sorunun başka sebeplerden kaynaklıdır.
Windows orijinal değilse, proramlar ve oyunlar cracklı olarak kullanıyorsanız eğer atma, donma, çökme durumları normal.

Sorunu yaşadığınız oyunu veya oyunları belirtin.

Belleğin sokete girecek iletken alana eliniz ile temas ettiyseniz. Bellekleri söküp soğumasını bekleyin.
Sonra kuru mendil ile iletken kısmı silip tekrar takın.
Elinizden geçen en küçük yağ kirlenmesi sorun olabilir.

Benim sistem üzerinde 3200 Mhz değerini bir ara göremedim. 2400 Mhz oluyordu tüm ayarları deneme yapsam bile. Sonra bellekleri söküp soğumasını bekledim. Sonra yukarıda belirttiğim gibi kuru mendil ile iletken alanı silerek temizledim.
Sonra tüm ayarlar otomatik sadece bellek frekans değeri 3200 seçerek. Sorunsuz olarak kullanmaktayım.

Konu sahibi arkadaşım.
Ram bölümündeki ayarları tamamen otomatik bırak. Sadece frekans değerini 3200 Mhz olarak seç. Sonra yaptığın ayarları kaydet.

Eğer sistem genel olarak stabil açılıyor ve kullanılıyor ise sorunun başka sebeplerden kaynaklıdır.
Windows orijinal değilse, proramlar ve oyunlar cracklı olarak kullanıyorsanız eğer atma, donma, çökme durumları normal.

Sorunu yaşadığınız oyunu veya oyunları belirtin.

Belleğin sokete girecek iletken alana eliniz ile temas ettiyseniz. Bellekleri söküp soğumasını bekleyin.
Sonra kuru mendil ile iletken kısmı silip tekrar takın.
Elinizden geçen en küçük yağ kirlenmesi sorun olabilir.

Benim sistem üzerinde 3200 Mhz değerini bir ara göremedim. 2400 Mhz oluyordu tüm ayarları deneme yapsam bile. Sonra bellekleri söküp soğumasını bekledim. Sonra yukarıda belirttiğim gibi kuru mendil ile iletken alanı silerek temizledim.
Sonra tüm ayarlar otomatik sadece bellek frekans değeri 3200 seçerek. Sorunsuz olarak kullanmaktayım.
Dediklerinizi deneyeceğim hocam windows orjinal değil ama cracklide değil kullandığım uygulama ve oyunların hepsi orjinal .

Windows sadece lisans olmadan mı kullanıyorsunuz.
Böyle kullanıyorsanız Windows lisansı satın alın internet üzerinden. Pahalı birşey değil.
Windows 10 Pro 32/64 Bit Türkçe Orjinal Lisans Tr 32&64 Bit - n11.com
Temiz kurulum yapın. Kurulum yaparken lisans anahtarını kaydet. Windows üzerinde kaydetme durumlarında bazen sıkıntı olabilir.

Bu arada Windows kurulum dosyası oluşturmak için.
Windows 10'u Ä°ndirin
Üzerinden aracı şimdi indirin ile programı indirin. Gereken kurulumu Technopat anlatmış.
UEFI Windows 10 Kurulum USB'si Hazırlama - Technopat

Yeni konular

Geri
Yukarı