Ryzen Sisteme Windows 7 Kurulmuyor

yesilyurtomer

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba başlığı görüp dalga geçmeyin hemen. :) Çok ciddi bir sorunum var.
Bilgisayarimda Windows 10 kurulu çalışıyor. Ama ben Windows 7 kullanmak istiyorum.
Windows 7 kurmak istediğimde;
Adımlari siralayayım

USB görüyor
Starting Windows diyor.
Windows dil seçeneği geldiği anda
Klavye mouse çalışmiyor oradan ilerleyemiyorum.
BIOS'dan USB ile olan her türlü ayarı kontrol ettim ama bulamadim caresini.
Bileşenlerimi söyleyeyim

Anakart: Asus Prime B350 Plus
Işlemci: Ryzen 5 2600X

Lütfen bir bilen varsa söylesin.
Aklima laptoplarda Asus'un bazi modellerinde Windows 10'dan asagisini kullandirmadigi politika geliyor ama bu masaüstu sacmalama öyle sey olmaz diyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Guncel sistemlere Windows 7 kurulmaz. Kurulsada stabil sağlikli olmaz. Guncel driverleri Windows10 icin uyarliyoar. Windows 10 kullanin.
Bu anakarttan önceki nesillerde bile Windows 7 desteği kalkmıştı diye hatırlıyorum. Ama bayağı bir zaman sonra gördüm ki Asus aslında sitesinde nasıl yükleyeceğinden üstü kapalı bahsediyor. Kesinlikle önermiyorum fakat çok istiyorsan yanlış hatırlamıyorsam EZ Installer adındaki programla ISO dosyasını yazarsan oluyor. Başka bir usb belleğe de Win 10'u çek, çünkü başına ne geleceği belli değil 🙂

Merhaba başlığı görüp dalga geçmeyin hemen. :) çok ciddi bir sorunum var.
Bilgisayarimda Windows 10 kurulu çalışıyor. Ama ben Windows 7 kullanmak istiyorum.
Windows 7 kurmak istediğimde;
Adımlari siralayayım

USB görüyor
Starting Windows diyor.
Windows dil seçeneği geldiği anda
Klavye mouse çalışmiyor oradan ilerleyemiyorum.
BIOS'dan USB ile olan her türlü ayarı kontrol ettim ama bulamadim caresini.
Bileşenlerimi söyleyeyim

Anakart: Asus Prime B350 Plus
Işlemci: Ryzen 5 2600X

Lütfen bir bilen varsa söylesin.
Aklima laptoplarda Asus'un bazi modellerinde Windows 10'dan asagisini kullandirmadigi politika geliyor ama bu masaüstu sacmalama öyle sey olmaz diyorum.
Aynı sorunu ben de yaşadım. Çok zor anlar geçirdim o an. Yeni PC topluyorsun ve kullanamıyorsun :) Maalesef öğrendim ki yeni nesil PC'ler için Win7 yok. Bazı entegreler yaparak USB'ye atarsan yükleyebiliyorsun ama. Şimdi detayları tam bilmediğim için yanlış bir şey söylemek istemem. Ama sanırım bazı sürücüleri Win7 barındırmıyor.

Simdi dediginizi dusununce yanlis oldugunu anliyorum. Ekran kartim rx570 ben kartimo soksem elimde arizalandigin da vs kullanirim diye 10 sene onceden beri sakladigim bi kart var onu taksam kullanabilir ve sorun cozulurdu. Bu ihtimal olsaydi internette mutlaka yazardi.

GTX 1030 serisinden daha yüksek ekran kartlı sistemlerde artık W10 kurulması şarttır. Ekran kartı driver'ını bulamazsınız eğer W7 ise.

Asusun sitesine gittigimde anakart modelini yazdigim vakit. Anakartimin tüm bileşenlerinin driverlari cikiyor. Madem destegi kesdi neden kaldirmiyor asus bu yazilimlari oradan garip...
Youtubede yapan bir kac yabanci kisi gordum ama dil olmadigi icin anlamadim.
Bu anakarttan önceki nesillerde bile Windows 7 desteği kalkmıştı diye hatırlıyorum. Ama bayağı bir zaman sonra gördüm ki Asus aslında sitesinde nasıl yükleyeceğinden üstü kapalı bahsediyor. Kesinlikle önermiyorum fakat çok istiyorsan yanlış hatırlamıyorsam EZ Installer adındaki programla ISO dosyasını yazarsan oluyor. Başka bir usb belleğe de Win 10'u çek, çünkü başına ne geleceği belli değil [emoji846]

Evet. Tamamen haksızlık. Yeni sistem yapiyoraunuzm adamlar sizi zorla başka bisey kullandirmaya çalisiyor Kim ne derse desin. Zevk benim zevkim. Ben win 10 kullanmak istemiyorum. Ayrica win 10 inanilmaz yavas bi sistem. Surekli guncelleme gelen bir programa ben saglam demem asla. Bir sorun var ki habire güncelleme cikariyolar. Arka planda bir suru abuk sabuk program acik gorev yoneticisine bakinca. Sade degil. Win 7 halen çalisan bi sistem çöp diyenler için.

Aynı sorunu ben de yaşadım. Çok zor anlar geçirdim o an. Yeni PC topluyorsun ve kullanamıyorsun :) Maalesef öğrendim ki yeni nesil PC'ler için Win7 yok. Bazı entegreler yaparak USB'ye atarsan yükleyebiliyorsun ama. Şimdi detayları tam bilmediğim için yanlış bir şey söylemek istemem. Ama sanırım bazı sürücüleri Win7 barındırmıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet, 2018 model bilgisayarınızda 2016 yılından kalma sürücüler kullanmak istiyorsanız, buyrun kapı orada. Yarın bilgisayarıma virüs girdi, yok öyle oldu, böyle oldu diye sızlanırsanız da buradan destek alamazsınız, baştan uyarayım.

Ayrıca, kurulum ekranında Windows 7 "ESKİ" olduğu için gerekli USB sürücüleri içerisinde barındırmıyor. Aynı Windows XP "GİBİ". Size bir şeyler anımsatıyor mu acaba ESKİ ve XP kelimeleri? 2009'da çıkıp, Ocak 2020'de UZATILMIŞ desteği de kesilecek olan bir işletim sistemi artık ÇÖP olmuştur.

Windows 10 arka planda o kadar abuk subuk işlemler çalıştırmıyor. Halen daha elindeki işletim sisteminin hangi mantık üzerine çalıştığını bilmeyenler ellerinden gelen çamuru üzerine atıyor. 8 ve 9 yıllık dizüstülerimde sorunsuz çalışan işletim sistemine sahibim. Ne bir kasmasını gördüm, ne bir gereksiz işlem yapıp yavaşladığını.

Kısaca, artık Zihninizi yeniliklere açın ve bırakın güncel teknolojiyi güncel teknolojilerle kullanın ki nimetlerinden yararlanın. Gerçi şu mesajlarınızı attığınız bilgisayarın XP olduğunu gördükçe Windows'un yeni nimetlerine ne kadar karşı olduğunuz bariz ortada, o da ayrı bir dava.

Yeni konular

Geri
Yukarı