Ryzen7 3700X ilk overclock deneyimi

1.29375 v 4.2 GHz deniyorum umarım artık small ffts de 20. dk dan sonra fatal error vermez 1 çekirdek. Sürekli 1 çekirdek kendini kapatıyor. Daha ne kadar voltaj yükselteceğim bilmiyorum.

4.2 demek istedin herhalde her neyse işlemci overclock ederken her yükselttiğin frekans için gereken voltaj değerleri katlanarak artıyor örneğin: 3.9GHz'den 4GHz için +25MV verdin 4.1GHz için +30MV vermen gerekiyor.
Aynı şekilde işlemcin bir noktadan sonra fazla voltaj istiyor bende E8400 var 3.9GHz 1.462MV ile çalışırken 100MHz için 1.531MV vermem gerekiyor sınırım bu kadarmış demek ki.

Tek tek çekirdeklere OC özelliği yok mu 3700X'de? Ryzen Master programı sana en kaliteli çekirdekleri gösteriyor, bas onlara voltajı.

Ryzen Master üzerinde 4 çekidekte işaret var fastest ve second fastest diye üstlerindr bir seçenek var OC ve CCT diye sanırım onu seçtiğim zaman görünüyor bu voltaj arttırmayı yine RM üzerinden mi yapacağım?

1589661575886.png

35 dk lık small ftts testi OC başarılı diyebiliriz sanırım. 4.2 GHz 1.29375V.

Son düzenleme:
Benim şu an BIOS'tan yapmam gereken herhangi bir ayar var mı acaba? Pek bilgili olmadığımdan bu kadar rahatsızlık verdim kusura bakmayın. Sadece pbo ve Core Boost'u ve spread ayarını disable yaptım. Custom ratio girererek voltaj sekmesini manuel seçeneğine alarak stabilite testlerine soktum. Yapmam gereken başka bir ayar var mı?
Bir de CPU voltaj ayarı kısmındaki offset mod tam olarak nedir nasıl çalışır kullanılmalı mıdır?
NB voltajı vs başka hiç bir voltaj ayarı yapmadım sıkıntı olur mu acaba ?(pch fanının 2400rpm de dönmesi sürekli kafamı karıştırdı)

Ne zengini. Yıllar boyu para biriktirdim, üzerine notlarım da iyi olunca ailem bir kıyak yaptı. Baba parası olsa basarım voltajı, arkama bakmam ama çoğu kendi param. Yemiyor:)
Allcore overclock denedim şu zamana kadar. Ryzen master arayüzüne pek alışkın değilim. Sonuçta MSI BIOS'u daha iyi:)
Windows preferredd cores sanırım daha iyi olan çekirdekler. @Shimada Sensei dediği gibi kaliteli çekirdekler yıldızla işaretli, onlara OC yapmalısın.

Geri
Yukarı