İlk overclock deneyimim

SatoruGojo

Centipat
Makaleler
3
Daha fazla  
Merhaba değerli Technopat okurları. Bugün sizlere Ryzen 3 3300X işlemci ile yaptığım ilk overclock maceramı anlatacağım.
Bu süreçte neler yaşadım? Hangi hataları yaptım? Bugün anlatacağım.

1) Overclock yapma sebebim.
RTX3060 ile kullandığım işlemci darboğaza sebebiyet veriyordu. Hikayeli oyunlarda biraz olurken Online oyunlarda hayvan gibi oluyordu. Bende bu sorunu biraz bile olsun azaltmak için overclock yapmaya karar verdim.

İlk yaptığım hata: Ryzen Master.
Ryzen Master ile Windows üzerinden OC yapmaya çalışmak benim ilk tecrübesizliğime denk geldi. Çünkü her ayar değiştiğinde ya sistem kendini resetliyordu, ya da mavi ekran veriyordu. En verimli OC yapmanın yolunun BIOS üzerinden yapmaya karar verdim ama çok korkuyordum. Çünkü ufacık yanlışımda sistemi tamamen yakacağımı sanıyordum. Öyle olmasa da korkutan senaryolarla karşılaştım.

2. yaptığım hata: Voltaj ve Frekans'u uyumsuz hale getirmek.
Şimdi evet. 4.4GHz ve 4.5GHz yaptığım zaman Windows'a sorunsuz şekilde girebiliyordum. Fakat ne Cinebench ile test edebiliyordum, ne de AIDA64, OCCT ile stress testi yapabiliyordum. Sürekli çöküp duruyordu ve bu sistemin stabil olmadığını gösteriyordu. Hatta 4.5GHz'de Windows'a girmedi bile. En uygun ayarın deneme yanılma yöntemiyle 4.2GHz + 1.310 voltaj değerini olduğunu anladım.

Voltaj ve Frekans'ı tamamen deneme yanılma yöntemiyle bulacaksınız arkadaşlar. Bu yüzden sorumluluk size ait.

En korkunç hata: Sistem açılmama.
"Eyvah sistem gitti" diye az daha ağlamama sebebiyet veren durum yaşandı. BIOS ile ayarları sık sık kurcaladığım için sistem açılmamaya başladı. Gerçekten çok korktum ama çözümün basit olduğunu anladım. Tornavida yardımıyla anakartın clear_cmos kısmına değdirdim ve sistem açıldı. BIOS'u sıfırlamanın bu kadar kolay olduğunu keşfetmiş oldum.

4.2GHz değerini nasıl buldum?
Deneme yanılmanın yanı sıra Reddit'te aynı işlemci ile 4.2GHz hızına ulaşana rastladım. Onun kullandığı değerleri girdikten sonra stres testi ve Cinebench'te hiçbir sorun görmedim. Hatta OC yokken Cinebench çok yavaş çalışırken OC işlemi sonrası çok daha hızlı olduğunu fark ettim.

Bunun dışında RAM OC denedim ama büyük bir facia olacaktı az daha, bu yüzden hiç bahsetmemek faydalı olacaktır 😅

Sonuç:
Sonuç olarak 3.8GHz hızında çalışan işlemcimi 4.2GHz hızına başarılı bir şekilde çıkarttım. OC'nin çok da korkulacak bir şey olmadığını, sadece biraz risk isteyen bir iş olduğunu böyle öğrenmiş oldum. Darboğaz Online oyunlarda hala var ama artık eskisi kadar dert edilecek kadar değil, işlemci upgrade yapana kadar idare ettirir bir süre.

Overclock maceramı okuduğunuz için teşekkür ederim! Hepinize bol voltajlı günler, bol frekanslı işler dilerim <3

Güncel donanımlarda risk yok denilebilir, zarar vermek için sağlam voltaj vermeniz lazım. Ona da ortalama bir kullanıcının gücü yetmeyecektir zaten.

Bravo! Artık bir hız aşırtan oldunuz :)
Başlarda herkes çekingen oluyor ama öğrendikçe vahşileşiyor tabi.
RAM için de olumsuz şartlara karşı hazırlıklı olmak lazım. Örneğin birkaç defa cmos resetlemek. Onun dışında RAM hızıyla, zamanlarıyla oynamak da zevkli. %2-3 civarında performans artışı sağlayabiliyor.

Geri
Yukarı