Ryzen7 3700X ilk overclock deneyimi

Şu tersten gülme efektini bir bulamadım. Kopyala yapıştır yapmak da zor geliyor. Bir gün o LLC'yle voltaj düşürmenin çok yarar sağlayacağı yer bulacağım ama ne zaman bilmiyorum:)
@Fatih un Tavsiyem 3700X için allcore oc yapman. Zira iyi çekirdekler farklı bölümlerde.

Benim şu an BIOS'tan yapmam gereken herhangi bir ayar var mı acaba? Pek bilgili olmadığımdan bu kadar rahatsızlık verdim kusura bakmayın. Sadece pbo ve Core Boost'u ve spread ayarını disable yaptım. Custom ratio girererek voltaj sekmesini manuel seçeneğine alarak stabilite testlerine soktum. Yapmam gereken başka bir ayar var mı?
Bir de CPU voltaj ayarı kısmındaki offset mod tam olarak nedir nasıl çalışır kullanılmalı mıdır?
NB voltajı vs başka hiç bir voltaj ayarı yapmadım sıkıntı olur mu acaba ?(pch fanının 2400rpm de dönmesi sürekli kafamı karıştırdı)
LLC seviye 3 bir sıkıntı çıkarmaz değil mi auto ayarda idi default seçeneği olmadığı için mediuma denk geldiğini düşündüğüm ayarda kullanıyorum. Sıkıntı olmaz değil mi
Şu tersten gülme efektini bir bulamadım. Kopyala yapıştır yapmak da zor geliyor. Bir gün o Llc'yle voltaj düşürmenin çok yarar sağlayacağı yer bulacağım ama ne zaman bilmiyorum:)
@Fatih un tavsiyem 3700X için allcore OC yapman. Zira iyi çekirdekler farklı bölümlerde.

Şu an all Core 4.2'de 1.29V da kullanıyorum 4.25 yükselltiğimde 1.37'de stabil oluyordu. Sanırım 4.2 daha iyi oldu voltaj olarak da.

Voltajdan ziyade sıcaklık daha önemli. Ama günlük kullanımda pek bir fark olmaz, o yüzden 4.2'de kalsın derim. LLC'yi default bırakabilirsiniz. Yük altında voltaj düşüşü oluyorsa o zaman düşünmek lazım.

Yükteyken CPU-Z'den karşılaştırma yapabilirsin. Zararı olur mu bilmem, @Shimada Sensei der ki, VRM'lerin tepki süresi fazladır. Yükten boşa çıktığında voltajı artmış görürsen onun sebebi odur. 0.02-0.015V olmalı yük ile boş durumlarında bana kalırsa. Bazıları bu kadar sıkı olmasına gerek olmadığını söylüyor. Yani muamma orası.
Seviye 1'den itibaren dene yani. Voltajın bahsettiğim sınırlar içerisinde düşmesi lazım. Tablo falan koymamış mı Asus?

Anlaşılan silikonun standart 3700X'lerden. En iyisi PBO aç ve bırak öylece. Zaten yapabildiğin overclock ile stok halin çok bir farkı yok. 3600'ü 4.7GHz'e yükselten biri vardı, maalesef o kadar iyi denk gelmemiş. Tek seferlik çalıştırmada elde ettiğim skorlar (yaklaşık 80mV voltaj düşürdüm):
Soruna cevap vermek gerekirse, maalesef tamamen stabil bir overclock olmamış. LLC ayarını göremedim, yükseltmen 4.275GHz'de tutunmasına yardımcı olabilir.

Anlaşılan silikonun standart 3700X'lerden. En iyisi pbo aç ve bırak öylece. Zaten yapabildiğin overclock ile stok halin çok bir farkı yok. 3600'ü 4.7GHz'e yükselten biri vardı, maalesef o kadar iyi denk gelmemiş. Tek seferlik çalıştırmada elde ettiğim skorlar (yaklaşık 80MV voltaj düşürdüm):
Soruna cevap vermek gerekirse, maalesef tamamen stabil bir overclock olmamış. LLC ayarını göremedim, yükseltmen 4.275GHz'de tutunmasına yardımcı olabilir.

LLC ayarım (level 3) te ve Overclock'un neden tam stabil olmadığını söyleyebilir misiniz acaba nasıl stabil yapabilirim?
Oyundan ziyade render-encoding işi de yapacağım için all Core 4.2 yapmak istemiştim.

Üst seviye sistemlerde overclock, sistemin üst limiti tespit edilene kadar yapılır. Daha sonra elde edilen artı performans kazancına harcanan fazladan voltaj ve buna mukabil ısının değip değmediği kullanan kişi tarafından değerlendirilir. Eğer değdiği düşünülüyor ve sistem çeşitli sebeplerden de çökmüyorsa o overclock başarılıdır.

Üst seviye sistemlerde overclock, sistemin üst limiti tespit edilene kadar yapılır. Daha sonra elde edilen artı performans kazancına harcanan fazladan voltaj ve buna mukabil ısının değip değmediği kullanan kişi tarafından değerlendirilir. Eğer değdiği düşünüyorsa ve sistem ikide çeşitli sebeplerden de çökmüyorsa o overclock başarılıdır.

Değerli cevabınız için çok teşekkür ederim. Pbo CPB'nin neden olduğu sürekli voltaj yükselmesinden buna bağlı olarak fanlarımın sürekli gaz alıyor gibi çalışmasından rahatsızdım. Stok 3700X değerlerine yakın olsa da 4.2GHz'i 1.29675V ile stabil çalıştırabildim.(35 Dk Prime 95 small ftts sıcaklık <72)
Ve OCCT'deki kararlılık testleri ve 10 defayı aşkın Cinebench R20 (puan 4950 ortalama) (sıcaklıklar Max 72 derece) bu sayede 1.3 Volt'un altında serin çalışan bir işlemcim oldu. Boşta 35-45 yükte <60. yardımlarınızdan dolayı bu konuya yazan herkese teşekkür ediyorum. Öneriniz, tavsiyeniz, eksik yaptığım bir şey ve paylaşmak istediğiniz herhangi bir bilgiye açığım. Tekrardan teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı