S21 FE şarj çabuk bitiyor

Acaba Samsung zamanla gelen güncellemeler ile bu bataryayı daha iyi optimize edebilir mi? Birde konudaki ilk sorumu tekrar sorayım gün içerisinde sık sık şarj yapmak bataryaya zarar verir mi? Misal %20 de şarja takıp %60 da çıkarmak gibi.
Hayır tam tersine %0 altına indirmemek batarya sağlığına olumlu yansıyacaktır. %20-30 altına indirmemeye çalışın. Cihaz boştayken %80 kadar sarj etmeniz iyi olur.

OP9'la karşılaştırıp "UFS 3.1 önemli" dendiğinde eMMC mi koydular diye düşündüm bir an.
UFS 3.1 desteklemeseydi dahi sırf çift batarya ve depolama birimi yüzünden 1600 TL verilmezdi. Buna rağmen OP9 öneriyordu. S20 Exynos'un da durum nasıl?

UFS 3.1 desteklemeseydi dahi sırf çift batarya ve depolama birimi yüzünden 1600 TL verilmezdi. Buna rağmen OP9 öneriyordu. S20+ Exynos'un da durum nasıl?
Performans harika. Isı hakkını 2 derece arttırınca(Thermal Guardian) 70% stabilite veriyor 3DMark stres testlerinde. Wild Life testinde maksimum 5000, stabil olarak 3700 puan veriyor.

One UI 4.1 ile beraber GOS'u devre dışı bırakma seçeneği geldi, daha doğrusu ayarı açtığında GOS artık oyun performansına karışmıyor. Benchmarkta 3700 puan gösterse dahi daha fazla kurcalayıp performansı yarıdan aşağı çekebiliyordu. O ayarı da açınca performans akıyor.

One UI 4.1 güncellemesi bayağı cihazı hızlandırdı, hataları düzeltti. Sanal belleğin gelişi telefonun multitasking yeteneğini bayağı kısıtladı sanki, uygulamalar arkaplandan kendini çağırınca yeniden yüklemeye meyilli. Ya Samsung ya çok agresif bir bellek yönetimi kullanıyor ya da sanal bellek, donanımsal bellek ile yarışamıyor.

Pil kullanımında değişen bir şey yok. 4G ile kullanırsanız 3-6 saat arası SOT alıyorsunuz(Mobil paylaşımı çok kullanıyorum, SOT genellikle çok düşük oluyor bu sebeple.) 120 Hz açarsanız -1 saat azaltıyor diyebilirsiniz. Boştaki tüketimi rezalet. LTE açıkken telefonu kullanırsanız hafif kullanım dahi olsa bile 37-39 derecelerde geziyor telefon, oyunlarda ayrıca performans düşüşüne yol açmıyor.

Wi-Fi'de çok daha iyi pil performansı sağlıyor. Hattı çıkarıp sadece Wi-Fi ile 9 saat 47 dakika Netflix dizisi izlemiştim(merakımdan). Pil tüketimi diğer uygulamalarda da düşük. Film izlemek yerine tarayıcıda ve sosyal medyada gezerseniz yaklaşık 7-8 saat SOT verir sanırsam. LTE'de bahsettiğim ısınma problemi de yok, 31-32 derecede çalışıyor hafif kullanımda.

Exynos'ların modemi sanırsam çok iyi geliştirilmiyor.

Son düzenleme:
One UI 4.1 güncellemesi bayağı cihazı hızlandırdı, hataları düzeltti. Sanal belleğin gelişi telefonun multitasking yeteneğini bayağı kısıtladı sanki, uygulamalar arkaplandan kendini çağırınca yeniden yüklemeye meyilli. Ya Samsung ya çok agresif bir bellek yönetimi kullanıyor ya da sanal bellek, donanımsal bellek ile yarışamıyor.
Benim Xiaomi de 6 GB+2 GB var. Xiaomi'nin RAM yönetimi rezalet, bu RAM miktarından yararlanamıyorum. Sanal bellek olmadan da öyle. Uygulamayı arka planda hemen çağırmak yerine yeniden yüklüyor beni deli ediyor bu yanı açıkçası. Sanal RAM, donanımsal RAM gibi olamaz doğal olarak.
Telefondan memnun olmana sevindim. Umarım sıkıntı çıkarmaz.

Benim Xiaomi de 6 GB+2 GB var. Xiaomi'nin RAM yönetimi rezalet, bu RAM miktarından yararlanamıyorum. Sanal bellek olmadan da öyle. Uygulamayı arka planda hemen çağırmak yerine yeniden yüklüyor beni deli ediyor bu yanı açıkçası. Sanal RAM, donanımsal RAM gibi olamaz doğal olarak.
Telefondan memnun olmana sevindim. Umarım sıkıntı çıkarmaz.
Olası AMOLED yanığını engellemek için bütün üst ve alt simgeleri kaldırdım. Bu sanal bellek olayından gerçekten nefret ediyorum. Windows'ta da ciddi performans düşüşüne sebep oluyor. Biri 500 MB/s okuyup yazıyor, diğeri 20 GB/s yazıyor. 40 kat fark var en az, SSD olsa bile şu anda RAM ile kapışması imkansız.

Hocam bu cihazların amacı bize konfor sağlamak. Bu tarz şeyler ömrünü uzatsa bile cihazdan alacağınız zevki düşürüyor bence. Ne kadar dikkat ederseniz edin elinde sonunda bir miktar yanma oluyor.
Aksine yukarıdaki o simgeler benim daha çok sinirimi bozuyordu. Çok karmaşık gözüküyordu.

Geri
Yukarı