S23 FE'deki Exynos 2200, S22 kasasındaki Exynos 2200'den neden daha iyi ve 2400 & 2500 hakkında

Öncelikle birbirleri arasında devasa verimlilik farkı yaratan Samsung'un döküm çeşitlerine göz atalım:

a3ZhGpMotnBFtVIW.jpg

SF''X'' nanometreyi temsil ediyor.

S22 kasalarında bulunan Exynos 2200'ler, SF4E yani 4LPE litografisiyle üretildi ve S22 Ultra'nın 6.8'' ve devasa Vapor Chamber bulunduran kasasında bile durumlar bu şekildeydi:

Ekran Görüntüsü (139).png

Ekran Görüntüsü (137).png

Ekran Görüntüsü (141)_proc.jpg

Doğru düzgün performans vermek için tasarlandığı gücü (TDP) fazlasıyla aşıyor ve aşırı ısınıp throttle yiyor. Bunun en büyük sebebi 4LPE.

Şimdi ise 4LPP lithographyfisi ile üretilen S23 FE'nin içerisindeki Exynos 2200'e göz atalım:

Ekran Görüntüsü (134).png

Ekran Görüntüsü (135).png

Ekran Görüntüsü (136).png

Gördüğünüz üzere S22 Ultra'nın bariz daha iyi soğutma avantajına rağmen, S23 FE güç verimliliği ve sürdürülebilirlik konusunda daha iyi. S23 FE kasasındaki 2200, 3D Mark Wild Life Extreme sentetiğinde lowest looplara göre %23 daha güçlü.

S24'e konumlandırılacak olan Exynos 2400 hakkında da biraz konuşmak istiyorum, kendisi SF4X yani 4HPC litografisinden geçecek ve 4LPP’ye göre garanti bir şekilde %10 daha fazla performans, %23 daha fazla verim sunacak, bunların yanı sıra Samsung Foundry'ın CEO'su değişti (chip üreten alt firma) ve chip üretimine haddi hesabı olmayan bir yatırım yaptılar.

Tabii ki kalıplaşmış safsataların ve yaygaraların içerisinde insanların Exynos 2400 hakkında düşüncelerinin iyi yönde olması beklenemez ancak bu serinin kötü olmayacağı aşikâr. Samsung Foundry'ın temel yatırımı 3GAP litografisiyle üretilecek olan Exynos 2500 odaklı, bu SoC'u Dream Chip olarak adlandırıyorlar. Muhtemelen insanların üzerinde Exynos hakkında oluşan algı yüzünden Dream Chip ile beraber isimlendirme de değişecek.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Öncelikle birbirleri arasında devasa verimlilik farkı yaratan Samsung'un döküm çeşitlerine göz atalım:

Eki Görüntüle 1978130
SF''X'' nanometreyi temsil ediyor.

S22 kasalarında bulunan Exynos 2200'ler, SF4E yani 4LPE lithographyfisinde üretildi ve S22 Ultra'nın 6.8'' ve devasa Vapor Chamber bulunduran kasasında bile durumlar bu şekildeydi:

Eki Görüntüle 1978199

Eki Görüntüle 1978200

Eki Görüntüle 1978215

Doğru düzgün performans vermek için tasarlandığı gücü (TDP) fazlasıyla aşıyor ve aşırı ısınıp throttle yiyor. Bunun tek sebebi 4LPE.

Şimdi ise 4LPP lithographyfisi ile üretilen S23 FE'nin içerisindeki Exynos 2200'e göz atalım:

Eki Görüntüle 1978210

Eki Görüntüle 1978229

Eki Görüntüle 1978231

Gördüğünüz üzere S22 Ultra'nın bariz daha iyi soğutma avantajına rağmen, S23 FE güç verimliliği ve sürdürülebilirlik konusunda daha iyi.

S24'e konumlandırılacak olan Exynos 2400 hakkında da biraz konuşmak istiyorum, kendisi SF4X yani 4HPC lithographyfisinden geçecek ve 4LPE'ye göre garanti bir şekilde %10 daha fazla performans, %23 daha fazla verim sunacak, bunların yanı sıra Samsung Foundry'ın CEO'su değişti (chip üreten alt firma) ve chip üretimine haddi hesabı olmayan bir yatırım yaptılar.

Tabii ki kalıplaşmış safsataların ve yaygaraların içerisinde insanların Exynos 2400 hakkında düşüncelerinin iyi yönde olması beklenemez ancak bu serinin kötü olmayacağı aşikâr. Samsung Foundry'ın temel yatırımı 3GAP lithographyfisiyle üretilecek olan Exynos 2500 odaklı, bu SoC'u Dream Chip olarak adlandırıyorlar. Muhtemelen insanların üzerinde Exynos hakkında oluşan algı yüzünden Dream Chip ile beraber isimlendirme de değişecek.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.
'lithographyfisinden' Bu kadar anlaşılır kelimeler kullandığın için teşekkürler. Exynos işlemciden uzak durmalı deyip geçmek en iyisi. Aynı işlemcilere sahip farklı modellerde bile performans farkı var. Üstelik aynı marka.

'lithographyfisinden' Bu kadar anlaşılır kelimeler kullandığın için teşekkürler. Exynos işlemciden uzak durmalı deyip geçmek en iyisi. Aynı işlemcilere sahip farklı modellerde bile performans farkı var. Üstelik aynı marka.
Mongoose'dan ARM'a geciklerinden beri Exynos'larin fazla guc tuketimi disinda bir sorunu yok. Tabii gectikleri uretim bandi nedeniye tasarlandiklari gucun 2 kati kadar tuketiyorlar, bu da overheating ve throttle problemlerine yol aciyor, bu sorunlar kesinlikle Mongoose M2, M3 veya M5 zamanlarindaki kadar fazla degil. Acikcasi ben su an Genshin Impact gibi konsol grafiklerine sahip oyunlarda butun grafik ayarlarini en yuksege alanlar disinda Exynos'lu S21'in, S21 Ultra'nin, S22'nin ya da S22 Ultra'nin alinmamasi icin bir sebep gormuyorum.

Hocam bu S22'ler sıkıntılı sanırım dediğiniz gibi ben pek araştırmadan almıştım da bunun için yapabileceğimiz ayrı bir ayar var mı yoksa bu şekilde kullanmaya devam mı :)

Hocam bu S22'ler sıkıntılı sanırım dediğiniz gibi ben pek araştırmadan almıştım da bunun için yapabileceğimiz ayrı bir ayar var mı yoksa bu şekilde kullanmaya devam mı :)
Yuk altinda asiri guc tuketimi ve bu tuketimin beraberinde getirdigi kotu termal basarim ve kotu pil performansi sıkıntısı var. Exynos 2200 2th'da bu sorunlar tamamiyle cozulmedi zaten, hissedilir sekilde iyilestirildi. Oyun oynamayanlar icin 2 fabda da pek sorun teskil edecek bir durum yok.

Ayar olarak XDA'daki su konuyu oneririm:

Samsung Galaxy One UI - Optimization Guide

Geri
Yukarı