S23 vs S23 Ultra vs iPhone 13 Pro vs iPhone 14 Pro

13 Pro'nun fiyatı 14 Pro'ya yakın ikisi arasında 14 alınmalı. S23U da çok iyi bir cihaz ikisinden de pişman olmazsın. Yurtiçinden alacaksan ama düz S23 al. Hissiyatı falan çok hoş hem de bayağı bir ucuz. Yurtdışından bende bakıyorum alabilirsem 14 Pro alacağım alamazsam da S22 Ultra yada düz S23 alacağım.

Şahsi sıralamam bu şekilde: iPhone 14 Pro > S23 Ultra > S23 > iPhone 13 Pro.

iPhone 13'ü düşünmeye gerek yok başlıktaki telefonlar varken. Fazla para vermek istemiyorsan S23 de iş görür, gayet güzel bir telefon. Özellikle kompakt sevenler için gayet iyi.

iPhone 13'ü düşünmeye gerek yok başlıktaki telefonlar varken. Fazla para vermek istemiyorsan S23 de iş görür, gayet güzel bir telefon. Özellikle kompakt sevenler için gayet iyi.
Tam olarak benim sıralamam.

Aradaki 6 bin lira farka değmez bence. S23 256gb al yanına da istersen o paraya galaxy watch+ galaxy buds yapıştırırsın üstüne biraz da para kalır. S23 ile plus modeli arasındaki fark sadece ekran boyuru ve batarya. Ama s23’ün bataryası kötü değil. 22 ultradan, 5000mah bataryası olan telefondan, daha iyi pil performansı veriyor s23. Yeni çip sağolsun. Galiba iphone 6 kullanıyordun sen. 4’7 inçten sonra 6’1 inç sana tam gelir, ben şuan iphone 11 kullanıyorum. 6’1 inç tam ideal boyut. Ne çok küçük ne çok büyük. Bence şuan fiyatı iyiyken seçimden önce s23 yapıştır. Çünkü dolar şuan olması gereken seviyenin çok aşağısında. Baştaki şahıslar dolar artmasın diye hazineden yüklü miktarda para yaktılar. Garanti veremem tabiki ama şahsimce böyle bir senaryo olabilir. Rejim değişirse belki ilk başta biraz düşebilir ama muamma. Her halükarda tl’nin değeri dengesiz olucak.
İnternette bir batarya testi izlemiştim ve birinci S23+ çıkmıştı. Batarya performansı orada dikkatimi çekti. Siz daha önce iOS'tan Android'e geçiş yaptınız mı? Eğer yaptıysanız zorluk yaşadınız mı? Ben yaşar mıyım? Fikirlerinizi merak ediyorum.

Ben de öyle bi' arada kaldım ki seçim sonrası fiyatlar nasıl öngöremediğim için. Biraz düşünüp ona göre ya telefonu alacağım ya da 10 gün bekleyeceğim. Tabii ki 10 gün sonra kim kazanırsa kazansın direkt birden dolar 10 TL olacak ya da fiyatlar birden düşecek demiyorum yanlış anlaşılmasın.

Kompakt derken kastınız nedir? S23'ü elime aldığımda hissiyatı güzeldi. Tekrar bi kontrol etmek isterim tabii.

Kompakt derken kastınız nedir? S23'ü elime aldığımda hissiyatı güzeldi. Tekrar bi kontrol etmek isterim tabii.
Bir aralar küçük ve tek el kullanım sağlanan telefonlar moda oldu. Sonra bu moda kalktı ve cihazlar büyümeye başladı iyice. Şu an günümüzde tek elle kullanım sağlayacak ekran - gövde oranı iyi nadir telefonlar var. S23 de bunlardan biri. Bundan bahsettim. Bu açıdan S23 ve Ultra arasında kalsam S23 alırdım ben. Büyük seven Ultra tercih edebilir.

İnternette bir batarya testi izlemiştim ve birinci S23+ çıkmıştı. Batarya performansı orada dikkatimi çekti.
-Evet şuanda s23 serisinde pil performansı en iyi olan yelefon s23 plus. S23 ultranın bataryası daha büyük olmasına rağmen ekran çözünürlüğü çok daha fazla olduğu için bi tık s23 plustan kötü. Baz model s23 aralarındı pil performansı en az olan olabilir ama kötü değil. Dediğim gibi geçen senenin s22 ultrasından daha iyi pil performansı var. O anlamda tereddüte düşmeyin yani, bir günü çok rahat çıkarır.
Siz daha önce iOS'tan Android'e geçiş yaptınız mı? Eğer yaptıysanız zorluk yaşadınız mı? Ben yaşar mıyım? Fikirlerinizi merak ediyorum.
Ben normalde android kullanıyordum. Daha 5-6 ay önce geçtim ios’a. En çok özlediğim şey android’te apk olayı. Youtube premium olsun spotify preimium olsun ücretli oyunlar olsun hepsini apk ile hallediyordum. İos’a geçince bu servislere para vermek zorunda kaldım. İlk başta geçiş yaparken garip gelebilir ama alışırsınız. One ui hiç kullanmadım ama ayarları kurcalamak, herşeyi kişileştirmek istiyorsanız one ui zirvede. Herifler stok android ve iostaki bütün özellikleri tek işletim sistemine kombine ediyorlar. Mesela kilit ekranini kişileştirmeyi apple ios 16’da getirdi. Adamlar hemen kendi arayüzlerine entegre ettiler ama başka hiçbir android cihazına gelmedi.
Ben de öyle bi' arada kaldım ki seçim sonrası fiyatlar nasıl öngöremediğim için. Biraz düşünüp ona göre ya telefonu alacağım ya da 10 gün bekleyeceğim. Tabii ki 10 gün sonra kim kazanırsa kazansın direkt birden dolar 10 TL olacak ya da fiyatlar birden düşecek demiyorum yanlış anlaşılmasın.
“Çünkü dolar şuan olması gereken seviyenin çok aşağısında.” Pardon bunu yanlış yazmışım normalde dolar yerine tl yazmam gerekiyordu. Dediğim gibi hükümet rezervlerdeki dolarları tl’yi sabit tutmak için harcamasalardı şuan doların 25 seviyesinde olması öngörülüyordu. Rezervleri yakmaları bittiğinde dolar bu civarlara çıkar. Muhalefet seçimleri kazanırsa dolar belkide ilk başta biraz düşüp (Çünkü erdo ülkenin başından giderse türkiyenin globalde itibarı artar) tekrar çıkabilir. Ama ne olursa olsun, dolar artsın ya da azalsın, zaten dengesiz ekonomi daha da dengesiz olacağı için teknoloji gibi ithal bir ürünü almak için ekonominin tekrar stabile hale gelmesi için beklemen gerekebilir. Tabi bunların hepsi ihtimal. Ama ben senin yerinde olsam ülkede işler karışmadan s23 alırdım. Zaten şuan telefonun fiyatı segmentine göre çok iyi. Samsung yerel fiyatlandırma ile iyice zorluyor Türkiye marketine girmeye. Samsungun yerel fiyatlandırmasından yararlanabiliyorken yararlan, bir daha böyle güzellik yaparlar mı bilmem. Telefon zaten iyi, hiçbir şekilde pişman olmazsın.

-Evet şuanda s23 serisinde pil performansı en iyi olan yelefon s23 plus. S23 ultranın bataryası daha büyük olmasına rağmen ekran çözünürlüğü çok daha fazla olduğu için bi tık s23 plustan kötü. Baz model s23 aralarındı pil performansı en az olan olabilir ama kötü değil. Dediğim gibi geçen senenin s22 ultrasından daha iyi pil performansı var. O anlamda tereddüte düşmeyin yani, bir günü çok rahat çıkarır.

Ben normalde android kullanıyordum. Daha 5-6 ay önce geçtim ios’a. En çok özlediğim şey android’te apk olayı. Youtube premium olsun spotify preimium olsun ücretli oyunlar olsun hepsini apk ile hallediyordum. İos’a geçince bu servislere para vermek zorunda kaldım. İlk başta geçiş yaparken garip gelebilir ama alışırsınız. One ui hiç kullanmadım ama ayarları kurcalamak, herşeyi kişileştirmek istiyorsanız one ui zirvede. Herifler stok android ve iostaki bütün özellikleri tek işletim sistemine kombine ediyorlar. Mesela kilit ekranini kişileştirmeyi apple ios 16’da getirdi. Adamlar hemen kendi arayüzlerine entegre ettiler ama başka hiçbir android cihazına gelmedi.

“Çünkü dolar şuan olması gereken seviyenin çok aşağısında.” Pardon bunu yanlış yazmışım normalde dolar yerine tl yazmam gerekiyordu. Dediğim gibi hükümet rezervlerdeki dolarları tl’yi sabit tutmak için harcamasalardı şuan doların 25 seviyesinde olması öngörülüyordu. Rezervleri yakmaları bittiğinde dolar bu civarlara çıkar. Muhalefet seçimleri kazanırsa dolar belkide ilk başta biraz düşüp (Çünkü erdo ülkenin başından giderse türkiyenin globalde itibarı artar) tekrar çıkabilir. Ama ne olursa olsun, dolar artsın ya da azalsın, zaten dengesiz ekonomi daha da dengesiz olacağı için teknoloji gibi ithal bir ürünü almak için ekonominin tekrar stabile hale gelmesi için beklemen gerekebilir. Tabi bunların hepsi ihtimal. Ama ben senin yerinde olsam ülkede işler karışmadan s23 alırdım. Zaten şuan telefonun fiyatı segmentine göre çok iyi. Samsung yerel fiyatlandırma ile iyice zorluyor Türkiye marketine girmeye. Samsungun yerel fiyatlandırmasından yararlanabiliyorken yararlan, bir daha böyle güzellik yaparlar mı bilmem. Telefon zaten iyi, hiçbir şekilde pişman olmazsın.
Vakit ayırıp yazdığınız için çok teşekkür ederim. Bana göre en mantıklısının 9 gün beklemek olduğuna karar verdim. Kim kazanırsa kazansın herkes ÖTV indirimi vadediyor. Beklemekten zarar gelmez diye düşünüyorum. Biraz riskli olacak ama risk alacağım. Seçimden sonra olmaz da fiyatlar iyice yükselirse o zaman mecburen gider alırım. 5 Yıl idare ettim. 9-10 daha idare edivereyim, n'olacak :)

5 yıla yakındır 6S kullanıyorum ve artık telefon değiştirmenin zamanı geldi. Yukarıdaki telefonlar arasında kaldım.
Halihazırda iOS ekosisteminde olduğum için Android'e geçersem pişmanlık duyar mıyım onu bilmiyorum. Bu benim için bir soru işareti. Bu sıralar çok fazla konu açtım. Artık bir telefonda karar kılmak istiyorum. Fikirlerinize açığım.

iPhone 14 Pro almanı tavsiye ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı