S24 Plus vs S23 Ultra

Hala eski Exynos ornegini veriyorsunuz. Biliyor musunuz ben de bir zamanlar MediaTek berbat zamanlarindayken MediaTek islemci kullanmistim tam anlamiyla coptu. Su an MediaTek kotu kendini hic gelistirmedi diyecek bir insan var mi? Yok. AMD eskiden ne durumdaydi su an ne durumda? Intel AMD gelince nasil surundu su an ne durumda peki? Exynos 2100 ile 2400 arasinda 3 yil var tam 3 yil. Samsung muhtemelen Exynos 2300'u iyi olmadigi icin cikartmadi. Yanlis hatirlamiyorsam 2200 %30 verimlilikle uretilirken 2400 %60 Gen 3 ise %70 verimlilikle uretiliyor. Samsung simdi diyelim mukemmel bir islemci yapti yine de Exynos 2100 isiniyor deyip gececek misiniz? Muhtemelen evet. Exynos hala olmasi gereken seviyede degil ancak Gen 2 almalisin 2400 yerine diyecek kadar da kotu degil. 2100'e gore kat kat daha iyi bir islemci. Samsung 2100 zamanlarindaki gibi olsaydi muhtemelen 2400 tam bir soba olurdu.

Yenisi de pek farklı değil ki. Isınıyor, bataryayı sömürüyor, işlemci kamera uyumsuzluğu yüzünden kamera sapıtıyor. Zorlu test sırasında telefon donuyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şu örnek varken neden Exynos işlemciye güvenip bir tomar para vereyim ki? Exynos stabil değil. Gen2 stabil, bataryayı sömürmeyen bir işlemci olduğu için exynos tan daha güvenilir. Stabil olan uzun kullanımda performanslı olanı döver. Ki performans olarak ta büyük bir fark yok ki geçmeye değsin.

Yenisi de pek farklı değil ki. Isınıyor, bataryayı sömürüyor, işlemci kamera uyumsuzluğu yüzünden kamera sapıtıyor. Zorlu test sırasında telefon donuyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Şu örnek varken neden Exynos işlemciye güvenip bir tomar para vereyim ki? Exynos stabil değil. Gen2 stabil, bataryayı sömürmeyen bir işlemci olduğu için exynos tan daha güvenilir. Stabil olan uzun kullanımda performanslı olanı döver. Ki performans olarak ta büyük bir fark yok ki geçmeye değsin.
S23 kullanan birisinin S24'e gecmesine gerek yok oyle bir sey demedim. Kamera cokmesi yazilimsal bir problem. Kamerada ben 1 kere bile cokme yasamadim. Düzeltilmistir muhtemelen. Su an S23 ile S24 arasinda sadece 3000 TL fark var neden daha kotu olan S23 modelini alsin birisi? S24 icindeki Exynos 2400 Exynos 990 modeli gibi berbatsa tabii alsin. Ben size bazi rakamlar verdim Gen 2 daha iyi diyorsaniz o rakamlari curutecek kaynak atin. Gen 2 daha iyiyse kaynaklariyla atin Türkiye'de bulunmayan Snapdragon S24 modeliyle Exynos modelinin karsilastirmasini degil.

S23 kullanan birisinin S24'e gecmesine gerek yok oyle bir sey demedim. Kamera cokmesi yazilimsal bir problem. Kamerada ben 1 kere bile cokme yasamadim. Düzeltilmistir muhtemelen. Su an S23 ile S24 arasinda sadece 3000 TL fark var neden daha kotu olan S23 modelini alsin birisi? S24 icindeki Exynos 2400 Exynos 990 modeli gibi berbatsa tabii alsin. Ben size bazi rakamlar verdim Gen 2 daha iyi diyorsaniz o rakamlari curutecek kaynak atin. Gen 2 daha iyiyse kaynaklariyla atin Türkiye'de bulunmayan Snapdragon S24 modeliyle Exynos modelinin karsilastirmasini degil.

Ben gen2 stabil ve güvenilir olduğu için daha iyi yazdım. Performans açısından yazmadım. Yazımı iyi okumamışsınız. S24 tabiki performans açısından daha iyi ama benim açımdan işlemcisi yüzünden güvenilir değil. Gerçi birçok forumda da exynos 2400 için hala olmamış yorumları var. Neyse ya aramızdaki bu sallan yuvarlan dansı bitmez. Konu sahibinin zaten aklında belli bir fikir oluşmuştur. Kendi açımdan konuyu sonlandırıyorum.

Google alıyorsun ayda 10tlye 100gb cloud veriyor zaten. 128gb az 256gb gayet yeterli 512gb 8k çekim yapmıyorsan, özel işin yoksa gereksiz. O yüzden saplıyorlar zaten.

Ben gen2 stabil ve güvenilir olduğu için daha iyi yazdım. Performans açısından yazmadım. Yazımı iyi okumamışsınız. S24 tabii ki performans açısından daha iyi ama benim açımdan işlemcisi yüzünden güvenilir değil. Gerçi birçok forumda da Exynos 2400 için hala olmamış yorumları var. Neyse ya aramızdaki bu sallan yuvarlan dansı bitmez. Konu sahibinin zaten aklında belli bir fikir oluşmuştur. Kendi açımdan konuyu sonlandırıyorum.

Nispeten daha stabil ve güvenilir demek ayrı, bataryayı sömüren çöp bir işlemci demek ayrı hocam. Biraz fazla agresif girmişsiniz.
Attığınız videoya bakıldığında Snapdragon inanılmaz bir farkla daha iyi görünüyor, ama benim güncel videolarda gördüğüm kadarıyla aradaki 100 mAh farka rağmen kafa kafaya gidiyorlar. Bu tarz çoğu video S24 serisi ilk çıktığında çekilmiş ve tahminim o zamanlar (3-4 ay önce) ciddi yazılımsal sorunlar olduğu yönünde. Örnek olarak ikisi de Çin veya Amerika'dan olmayan iki video:

Güncelleme: Farklı güncel videolarda fark devam ediyormuş, bunlarda neden böyle çıkmış anlamadım açıkçası. Belli ki SD gen 3 daha iyi bir işlemci, ama bence burada asıl karşılaştırmamız gereken S23 Ultra ve S24+'ın işlemci performansları. Exynos'un SD gen 2'ye göre daha iyi olduğu birçok video var, kâğıt üzerinde de daha iyi bir işlemci olduğu için ve ben kare tasarımı beğenmediğim için şahsen S24+ tercih ederdim, arkadaşa da onu öneririm. Kamera farkı da o kadar fazla değil gibi görünüyor.

Son düzenleme:
Nispeten daha stabil ve güvenilir demek ayrı, bataryayı sömüren çöp bir işlemci demek ayrı hocam. Biraz fazla agresif girmişsiniz.
Attığınız videoya bakıldığında Snapdragon inanılmaz bir farkla daha iyi görünüyor, ama benim güncel videolarda gördüğüm kadarıyla aradaki 100 mAh farka rağmen kafa kafaya gidiyorlar. Bu tarz çoğu video S24 serisi ilk çıktığında çekilmiş ve tahminim o zamanlar (3-4 ay önce) ciddi yazılımsal sorunlar olduğu yönünde. Örnek olarak ikisi de Çin veya Amerika'dan olmayan iki video:

Güncelleme: Farklı güncel videolarda fark devam ediyormuş, bunlarda neden böyle çıkmış anlamadım açıkçası. Belli ki SD gen 3 daha iyi bir işlemci, ama bence burada asıl karşılaştırmamız gereken S23 Ultra ve S24+'ın işlemci performansları. Exynos'un SD gen 2'ye göre daha iyi olduğu birçok video var, kâğıt üzerinde de daha iyi bir işlemci olduğu için ve ben kare tasarımı beğenmediğim için şahsen S24+ tercih ederdim, arkadaşa da onu öneririm. Kamera farkı da o kadar fazla değil gibi görünüyor.

Kendinizde söylüyorsunuz aradaki fark devam ediyor diye. Şimdi ben çok daha iyi daha performanslısı ve sorunsuzu dururken neden aynı paraya daha kötü performanslı, sorunlu ileride başıma ne iş açacağını bilmediğim exynos işlemcili S24 alayım? Sonuçta para veriyorum ve benim param kıymetli. Samsung burada sahtekarca davranıyor. Ben yurt dışında yaşıyorum. Burada exynos lu S24+ un üstüne çok cüzi bir fark koyarak İphone15 pro alabiliyorsunuz.
Türkiye'de de iphone ve samsung aynı fiyatlarda satılsa Exynos lu S24 mü alırsınız iphone 15 Pro mu?

Kendim S23+ kullanıyorum. Snapdragon 8gen2 işlemcili olduğu için aldım. 10 aydır sorunsuz kullanıyorum. Fakat exynos lu işlemcili olsaydı almazdım. Bu benim görüşüm.

Kendinizde söylüyorsunuz aradaki fark devam ediyor diye. Şimdi ben çok daha iyi daha performanslısı ve sorunsuzu dururken neden aynı paraya daha kötü performanslı, sorunlu ileride başıma ne iş açacağını bilmediğim Exynos işlemcili S24 alayım? Sonuçta para veriyorum ve benim param kıymetli. Samsung burada sahtekarca davranıyor. Ben yurt dışında yaşıyorum. Burada Exynos'lu S24+ un üstüne çok cüzi bir fark koyarak iPhone15 Pro alabiliyorsunuz.
Türkiye'de de iPhone ve Samsung aynı fiyatlarda satılsa Exynos'lu S24 mü alırsınız iPhone 15 Pro mu?

Kendim S23+ kullanıyorum. Snapdragon 8gen2 işlemcili olduğu için aldım. 10 aydır sorunsuz kullanıyorum. Fakat Exynos'lu işlemcili olsaydı almazdım. Bu benim görüşüm.

Hocam siz SD gen 3 ile karşılaştırıyorsunuz ve evet aradaki fark bariz. Fakat biz yurt dışı telefon almayacağımız için S23 serisindeki gen 2 ile karşılaştırmamız gerekiyor. Benim çoğu testte gördüğüm kadarıyla Exynos 2400, SD gen 2'den 2-3 derece daha fazla ısınsa da batarya ve performans açısından daha iyi. Bence eski Exynos'lar yüzünden bu kadar ön yargılı olmamak gerekiyor. Bende de S24+ var ve hiçbir sorunla karşılaşmadım fakat zamanla göreceğiz. Umarım hayal kırıklığına uğratmaz Samsung.

Yeni konular

Geri
Yukarı