S400'ün faturası şimdi ne olacak?

@Because Im Batman NATO'ya Rusların bize yaptığı baskılarla girdik. Bunu tabii ki de biliyorum ve Ruslara kalmaktansa NATO ve ABD'ye kalmanın (aslında hiçbirine kalmak iyi değil ama mecbursun bir noktada) daha iyi olduğu bir gerçek. Ruslar füze teknolojisinde Sovyetlerin ekmeğini yiyor, bazı konularda eksikleri olsa da ABD ve NATO'nun yetişemediği konularda aştıkları yerler de var.

Sana da sorayım aynısını. Ne yapsaydık? Uçakla savunmaya devam mı yoksa bu kadar gerginlik ve tehdite karşı bomboş durmaya devam mı? Adım atmak için kafamıza bomba mı yememiz lazım?

S... çekecekler, açık oldu mu? Bu olaylardan önce de NATO'nun tutumu bize karşı belliydi, bundan sonra bu tutumlar daha da artacak tabii li.
Ben buna zaten değinmiştim. Bu sistemle kime kafa tutacağız onu düşündüm. Rus sistemiyle Rus uçağı mı tehdit edeceğiz yoksa NATO'ya üye olan Yunanistan'a mı kilit atacaksın? Burada konu tıkanıyor.
Sizler açığımızı kapatmak için "uygun" bir yol bulmayı değil, Ruslar ile iş birliğine girmiş olmamızı savunur durumdasınız şu anda.
O nereden çıktı? Rusları savunan kim ki? Ben sistemi savunuyorum.

Ben F-35 ihtiyacı yok mu dedim? Şimdide bunu mu uydurup çarpıtıyorsun? Benden uzak dur başka bir şey demiyorum, başını okudum devamını okumadım zaten. Satın alımlar önceliğe göre belirlenir diyorum, sen F-35 ihtiyaç yok dediğimi söylüyorsun. Senin okuma ve anlama yetinde sorun var ve bunu gerçekten samimi olarak söylüyorum. Her şeye ihtiyacımız var ama öncelik neyse ona öncelik verilir. Önceliğimiz hava savunma sistemleridir. F-16'lar 2040'ları göreceğinden şüphem yok ve hani TF-X projemiz vardı onuda hatırlatayım. CATSAA yaptırımına karşı bizimde yapacağımız yaptırımlar var. Sadece biz batarken onlar çok büyük kan kaybedecektir ve tek sorun budur. AESA radar teknolojisini küçümsemende bilgini gösteriyor. 5. nesil diyorsun ama F-35'in ihraç modeli artık senin için ne kadar 5. nesil olur bilemezsin. Füze teknolojisi dediğin zaman akla ilk Ruslar gelir. Füze teknolojisini sağlam bir şekilde yürütmek istiyorsan bir tane Rus ürünü almak fena fikir değildir ve riske değer diye düşünüyorum. Ne kadar anlaşma ve koruma olursa olsun, o füzeler açılacaktır. F-35 projesinde para ve tecrübe kazanılıyor ama 100+ alımda, ihraç versiyonu için zarar ziyandır. S-400 her türlü daha karlıdır diye düşünüyorum bu şahsi fikrim. O parayı TF-X projesine yatırırım, ileride Block olarak üretilen TF-X'ler, bize verilmek istenen ihraç modellerini aratmayacağını düşünüyorum. Benden bu kadar.

O nereden çıktı? Rusları savunan kim ki? Ben sistemi savunuyorum.
İşte burada konu başlığına bakmak gerekiyor. S-400'ün faturası şimdi ne olacak? Hem politik hem maddi olarak o kadar büyük zarara uğradık ki batarya başına Dünya'nın en pahalı hava savunma sistemine sahibiz şu anda. Üstelik büyük ihtimalle kabiliyetleri de kısıtlı.

Konu benim için de başlık için de S-400'ün ne kadar iyi bir sistem olduğu ya da NATO ağında değilken ne kadar etkin olabileceği konusu değil. Ben bu sistemi alma tercihinin bize şu ana kadar yarattığı kayıplarına ve yakın gelecekte yaratacağı diğer sorunlara bakıyorum.
Füze teknolojisi dediğin zaman akla ilk Ruslar gelir.
Ruslar da hava-hava füzelerinde o kadar etkin değiller.

Yıllardır savunmuyor muyuz zaten hocam? S-400'e verilen parayı yerli HSS sistemlerine yatırsaydık çok daha iyi olmaz mıydı?
F-35 acil ihtiyacı yok yazan sen değil misin arkadaş? Ben mi uyduruyorum yoksa sen yazdığını okumuyor musun? Bizim acil olan eksikliğimiz BF savunma sistemi HSS değil. Hala TF-X projesi diyorsun ben de diyorum ki o projenin ilk etapta üretilecek uçaklarında Amerikan GE üretimi F-110 motoru kullanılacak o da hani kongre izniyle felan satılıyor bu kadar ayrıntılı yazmayayım istersen. Füze teknolojisi derken Ruslar akla gelir doğru da diğer ülkelerde öyle kötü değil hatta Ruslardan ileride oldukları alanlar bile var. CAATSA'ya karşı biz ne yaptırımı yapabiliriz? F-35'in ihraç modeli derken öyle bir model de mi var? Biz bu projenin ortağıyız dışarıdan alıcısı değil. İçinde ürettiğimiz parçaları olan bir proje. Asıl Rus sisteminin ''Export'' versiyon olup olmadığı belli değil. Türkiye'nin en önemli önceliği BF savunmasıdır. Eğer TF-2000 istenilen zamanda biterse A2/AD ile hava savunma açığımızı S-400 kadar kapatacaktır zaten.

O konuda ne diyebilirim ki? Battıkça battık çünkü diplomasi ve dış siyaset bizde hala günü kurtarmak için yapılıyor, geleceğe göre değil.

@Silinen üye @Because Im Batman Anlaşamayacak bir nokta yok, birbirinize bilenmişsiniz o yüzden mesajlarınızı idrak edemiyorsunuz.

Eğer diyorsanız S-400 almayacaktık, NATO ve ABD ile aramızı limoni tutup F-35'e paşa paşa devam edecektik ve sonunda alacaktı Bu sırada da gerginliklerden en zararla çıkıp radikal kararlar almak yerine doğru zamanı bekleyip, doğru kararlarla yönü batıya çevrilen savunma sistemlerine doğru göz kırpsaydık, evet haklısınız derim. Benim de şu anki düşüncem bu yönde.

Ama devlet böyle düşünmedi. Devlet savunmayı daha öncelikli tuttu ve batıdan alınacak bir seçenek göremeyince yönünü Ruslara kaydırdı.

ABD başkanı Türk'lere Patriot satmamakla hata ettik diyor, sen Amerika'dan neden Patriot almadıkta rus S400 aldık demeye getiriyorsun anlamak mümkün değil.
Yunanların tek başına bir şeye kalkışmaya dütleri yemez ancak birkaç ülke destek vermesi lazım ki bu durumda zaten Türkiye tek kalmayacaktır, kalsa bile çok değil 3 güne atinada mangal yaparız biliyorum soğuk bir espri oldu fakat Yunanistan sadece konuşur yıllardır yaptığı gibi. Birşey dikkatimi çekiyor son 6-7 yıldır Türkiye'yi deniyorlar şunu yapsak bunu yapsak diye tepkisini test ediyorlar Suriye'de ve pyd pkk işid gibi terör örgütlerinde gördük Yunanistan'a göre daha zayıf düşmanlar olduğu gerçek fakat Türkiye'nin şu anki gücü özellikle SİHA'lar, kara, deniz gücü parantez açıyorum hava kuvvetleri pilotlarımızın becerikliliği gerçekten takdire şayan. Özetlersem yunan Türk savaşı çıksa başa baş müdahalesiz 3-4 günde yunanı işgal edebileceğimizi düşünüyorum.

Biz bu projenin ortağıyız dışarıdan alıcısı değil.
Ufak bir düzeltme. Artık projenin ortağını bırak, büyük tavizler vermediğimiz sürece alıcısı bile değiliz.

İşte benim en başından savunduğum konu. 15 aydır bunu savunuyorum.

Hocam zaten olması gereken oydu. Anlatmak istediğim nokta Türkiye'nin HSS'den çok BF savunmasına ihtiyaç var. O arkadaşı fazla muhattap almıyorum çünkü yazdıklarımı okumaya bile tenezzül etmeyecek kadar saygısı yok. Kendi kendine takılabilir artık.
Ufak bir düzeltme. Artık projenin ortağını bırak, büyük tavizler vermediğimiz sürece alıcısı bile değiliz.

Evet son hamlelerle de düzelmezse artık seyircisi oluruz. Ki F-35 projesi bizim TF-X projesi içinde çok önemli bir milat olacaktı.

Umuyorum ki tartışmayı konu başlığına uygun olan yöne doğru çekmeyi biraz başarmışımdır. S-400 ve diğer sistemlerin etkinliği üzerine tartışacaksak bence yeni bir konunun açılması gerekiyor.

Yıllardır savunmuyor muyuz zaten hocam? S-400'e verilen parayı yerli HSS sistemlerine yatırsaydık çok daha iyi olmaz mıydı?
Siyasi bir alım dediğin sürece sana katılmayacağım ama son zamanlardaki ağır tehdit ve gerginlikler yüzünden açığımızı fark edip radikal bir alım diyorsan sana katılırım ve söylediğinin daha mantıklı olacağını da söylemiş olurum.
Hocam zaten olması gereken oydu. Anlatmak istediğim nokta Türkiye'nin HSS'den çok BF savunmasına ihtiyaç var.
BF savunması da o kadar kolay değil ki. Sen BF'yi geç, daha iyi kötü alçak - yüksek irtifada hava savunma sistemin yok. S-400 aldık ve kullanıyoruz diyelim, e yine sorun var. Bu sefer de alçak irtifa savunman yok, S-400 kolay yem olur yani S-400'ü koruyacak sistemler koymazsan. Savunma sistemleri böyle işte, uçak gibi değil.
Haklısın. Böyle olsaydı bu kadar rezil bir duruma düşmezdik. Şu an hem savunma hem de hava kuvvetleri konusunda birçok soru işareti var.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…