Saadet zinciri nedir?

Undertaker 15

Hectopat
Saadet zinciri nedir? Dolandırıcılık ile ilgili bir şey mi? Ben bunu 2 yıl önce dinlemiştim ama hiçbir şey anlamamıştım. Belki şimdi izlesem anlarım da bulamıyorum şimdi de. Saadet zinciri nedir? Nasıl işler bu saadet zinciri?
Arkadaşlar az bir şey anlamaya başladım ama çok karışık yine anlamadım anlatacak birisi yok mu ya :(

Son düzenleme:
Bir adam çıkıyor diyor ki bana 1000 lira verin size her ay 200 lira. 10 kişi tamam diyor veriyorlar 10000 totalde. İlk ay herkese 10x200 yani 2000 dağıtıyor. Adamda kaldı 8000. Sonraki ay bu 10 kişi eşe dosta haber salıyor 100 kişi daha geliyor. 100x1000=100000. 2. ayın sonunda bu 110 kişiye 110.200=22000 veriyor. Elinde 86000 lirası kalıyor. Böyle böyle devam ediyor, yeterli paraya ulaştığında o adam ulaşılamaz oluyor.

Bir adam çıkıyor diyor ki bana 1000 lira verin size her ay 200 lira. 10 kişi tamam diyor veriyorlar 10000 totalde. İlk ay herkese 10x200 yani 2000 dağıtıyor. Adamda kaldı 8000. Sonraki ay bu 10 kişi eşe dosta haber salıyor 100 kişi daha geliyor. 100x1000=100000. 2. ayın sonunda bu 110 kişiye 110.200=22000 veriyor. Elinde 86000 lirası kalıyor. Böyle böyle devam ediyor, yeterli paraya ulaştığında o adam ulaşılamaz oluyor.
Mantıklı ama çok riskli. Eğer haber vermezlerse biter.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Takacak yeni kişiler gelmezse sistem patlıyor.
:D :D
Mesela kripto paralar saadet zincirine bir örnek. Sisteme katılan her yeni kurban birilerini zengin eder. Sisteme son katılanlar ise dona kalır.
Kripto paralar da mı saadet zincirine örnek miş ?

Ben saadet zincirine katılmazdım. Adam dolandırıcı ise herkes bitti. Kolay para kazanmak gibi bir şey yani. Hepinize teşekkür ediyorum. 2 yıldır anlamamıştım, şimdi anladım. Bu tür sistemlerde dolandırıcılık olabilir, onun için riskli.

Kripto paralar da mı saadet zincirine örnekmiş?
Hayır hocam, değiller. Bazı insanlar araştırmayı ve öğrenmeyi sevmezler fakat forumlarda boş boş konuşurlar. Arkadaşın cahilliğine verdiğim için cevaplamaya uğraşmadım fakat başka insanları da zehirlemesin diye sizi uyarayım dedim.

Hayır hocam, değiller. Bazı insanlar araştırmayı ve öğrenmeyi sevmezler fakat forumlarda boş boş konuşurlar. Arkadaşın cahilliğine verdiğim için cevaplamaya uğraşmadım fakat başka insanları da zehirlemesin diye sizi uyarayım dedim.
Cahillik mi? Kripto paralar neymiş açıkla da bilelim bilgili arkadaşım.

Dur ben açıklayayım sen şimdi fosur fosur uyuyorsundur. Kripto paralar dijital olarak üretilen dijital veriden başka bir şey değil. Fiziksel bir ürün gibi varlıkları yoktur. Hisse senetleri gibi arkalarında fiziksel ve parasal varlıkları bulunan şirketler yoktur. Para birimleri gibi arkalarında devletler yoktur. Kripto paraların arkasında sadece siteme dahil olan insanların yatırdığı paralar vardır. Sistem doyuma ulaştığı an en son sisteme dahil olanlar ilk girenler gibi uçuk karlar elde edemeyecek hatta zarar edecekler. Veya spekülasyonlarla oluşan dalgalanmalarda birileri çuvalla götürürken birileri evini arabasını kaybedecektir. Arada patlayan kripto para borsalarının hüplertiklerini kurtarmak için ise hiçbir yasa, kurum, devlet desteği mevcut değil.

Kısaca biz bunlara saadet zinciri diyoruz.

Son düzenleme:
Bu sahne bence güzel özetliyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Saadet zincirini, internette ''Ponzi sistemi'' adı altında da araştırabilirsin.

Cahillik mi? Kripto paralar neymiş açıkla da bilelim bilgili arkadaşım.

Dur ben açıklayayım sen şimdi fosur fosur uyuyorsundur. Kripto paralar dijital olarak üretilen dijital veriden başka bir şey değil. Fiziksel bir ürün gibi varlıkları yoktur. Hisse senetleri gibi arkalarında fiziksel ve parasal varlıkları bulunan şirketler yoktur. Para birimleri gibi arkalarında devletler yoktur. Kripto paraların arkasında sadece siteme dahil olan insanların yatırdığı paralar vardır. Sistem doyuma ulaştığı an en son sisteme dahil olanlar ilk girenler gibi uçuk karlar elde edemeyecek hatta zarar edecekler. Veya spekülasyonlarla oluşan dalgalanmalarda birileri çuvalla götürürken birileri evini arabasını kaybedecektir. Arada patlayan kripto para borsalarının hüplettiklerini kurtarmak için ise hiçbir yasa, kurum, devlet desteği mevcut değil.

Kısaca biz bunlara saadet zinciri diyoruz.

Çok komiksin fakat bu fikirlerin daha komik. Muhtemelen kulaktan dolma saçma bilgilerden dolayı bu hale geldin, sana izah edeyim. Evet, kripto paralar dijitaldir ve bu insanların onların gerçek olup olmadıklarını düşünmelerine yol açar. Günümüzde kimse Facebook gerçek mi demezken kripto paralar gerçek mi gibi sorular sorarlar. Zamanla daha iyi anlaşılacaktır kripto paralar. Dünyadaki 4.5 milyar telefonun hepsi kripto para tutabilirken hiçbiri itibari para tutamaz. Senin o para biriminin arkasında dediğin devlet o paradan her yıl milyarlarca basıp değerini yerlebir ediyor, olmasa daha iyi. İnsanlar emlak piyasasına girmeden aylarca araştıma yapıyor fakat kripto piyasasında alacağı şeyi seçmesi yaklaşık 15 saniye sürüyor. Her kripto paranın bir projesi vardır ve o projeye göre değerlenir. Senin kafada olan insanlar "meme coin"lere bir ev parası basıp kaybeder. Evet şu an herhangi bir kanun yok ülkemizde fakat takas sisteminden para sistemine geçer geçmez kanunlar mı geldi? O zaman da senin itiraz etti. İster inan ister inanma bu bizim geleceğimiz. Biliyorum, sizin gibi kafasının basmadığı şeyden korkup kaçacak insan çok fakat gelecekte sizin yeriniz yok. Bu anlayış seviyesine sahip insanları yerler kripto piyasasında. Sana tavsiyem hiç bulaşmamak olacaktır.

Çok komiksin fakat bu fikirlerin daha komik. Muhtemelen kulaktan dolma saçma bilgilerden dolayı bu hale geldin, sana izah edeyim. Evet, kripto paralar dijitaldir ve bu insanların onların gerçek olup olmadıklarını düşünmelerine yol açar. Günümüzde kimse Facebook gerçek mi demezken kripto paralar gerçek mi gibi sorular sorarlar. Zamanla daha iyi anlaşılacaktır kripto paralar. Dünyadaki 4.5 milyar telefonun hepsi kripto para tutabilirken hiçbiri itibari para tutamaz. Senin o para biriminin arkasında dediğin devlet o paradan her yıl milyarlarca basıp değerini yerlebir ediyor, olmasa daha iyi. İnsanlar emlak piyasasına girmeden aylarca araştıma yapıyor fakat kripto piyasasında alacağı şeyi seçmesi yaklaşık 15 saniye sürüyor. Her kripto paranın bir projesi vardır ve o projeye göre değerlenir. Senin kafada olan insanlar "meme coin"lere bir ev parası basıp kaybeder. Evet şu an herhangi bir kanun yok ülkemizde fakat takas sisteminden para sistemine geçer geçmez kanunlar mı geldi? O zaman da senin itiraz etti. İster inan ister inanma bu bizim geleceğimiz. Biliyorum, sizin gibi kafasının basmadığı şeyden korkup kaçacak insan çok fakat gelecekte sizin yeriniz yok. Bu anlayış seviyesine sahip insanları yerler kripto piyasasında. Sana tavsiyem hiç bulaşmamak olacaktır.
Dijital para muhakkak geleceğimiz fakat bugün kullanılan kripto paralar değil. Devlet dijital paraya geçmek istediğinde hadi bitcoini resmi paramız yapalım demez. Her devlet kendi altyapısını oluşturur. Bugünkü kripto paralar eninde sonunda bir gün patlayacak. Devletler kendi dijital paralarını oluşturup yasal düzenlemelerini yaptıkları an bugünkü dijital paralar çöp olacak.

Geri
Yukarı