Saatlik araç kiralama için ehliyet kısıtlaması var mı?

Snkbnacezeri

Hectopat
Makaleler
6
Arkadaşlar yakında ehliyet elime geçecek ilk defa alıyorum. Bazen acil araba lazım oluyor bunun için saatlik araç kiralama ile hallediyorduk benim arkadaşın ehliyeti ile alıyoruz genelde ehliyeti alalı daha 1 yıl olmadı diye biliyorum. Kısacası saatlik kiralamalar için ehliyet süresi kısıtlaması var mı? Yani çevremde hiç rastlamadım ama bazı yerlerde var gibisinden duyum aldım gerçekliği nedir?

Arkadaşlar yakında ehliyet elime geçecek ilk defa alıyorum. Bazen acil araba lazım oluyor bunun için saatlik araç kiralama ile hallediyorduk benim arkadaşın ehliyeti ile alıyoruz genelde ehliyeti alalı daha 1 yıl olmadı diye biliyorum. Kısacası saatlik kiralamalar için ehliyet süresi kısıtlaması var mı? Yani çevremde hiç rastlamadım ama bazı yerlerde var gibisinden duyum aldım gerçekliği nedir?
Bildiğim kadar avis gibi şirketler de 2 yıllık ehliyet ve 21 yaş sınırı var emin değilim.

Bildiğim kadarı ile yardımcı olmaya çalışayım. Araç kiralama koşulları: Kiralamak için yaşınızın en az 21 olması gerekiyor. En az 2 yıllık ehliyet süresi gerekiyor. Araç kategorilerine göre de koşullar ayrılıyor. Ekonomik sınıf, orta ve üst sınıf, lüks ve büyük araç başlıkları altında 3 kategori var. Ekonomik sınıf için alt sınır geçerli yani 21 yaş ve 2 yıllık ehliyet süresi. Orta ve üst segment araçlar için en az 25 yaş isteniyor. Lüks ve büyük araçlar için ise yaş sınırı 28'e ehliyet süresi de 3 yıla çıkıyor.

Görsel de Avis sitesi üzerinden alınmıştır.

Screenshot_7.png

Yahu ehliyetin kaç yıllık olduğu ile şöförün kalitesi mi belli olur? 19 yaşındayım çevremdeki herkes kendisindense arabasını bana emanet eder. Şöförün kalitesi yapılan km ve yetenek ile belli olur.

Minimum 1 sene ehliyet tecrübeniz olması gerekiyor. Araç klasmanı/sınıfı yükseldikçe ehliyet tecrübesinin yıl gerekçesi artıyor. Örnek verirsek Hyundai i20 1 yıl isterken Mercedes C200 4 yıl isteniyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı