Saç dökülmelerine karşı şampuan

MBirhanM

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar güzel günler dilerim hepinize.

Benim saçlarım çok dökülüyor. Günde 500 üzeri neredeyse saçım dökülüyor özellikle tarakla tarayınca tarak doluyor resmen. Geçen bir moderatör arkadaşın yorumunu görmüştüm "bayan şampuanları en güzeli onu tavsiye ederim" gibi bir cümle kullanmıştı. Ben de 5-6 yıldır şampuan kullanmıyorum. Zeytinyağlı sabun diye tabir edilen garlı sabunlar olur ya işte ondan kullanıyorum. Genelde Nizip ilçesinde Uygur Garlı Sabununu alıyorduk onu kullanıyordum. Açıkçası saçlarımı yağlardan arındırıyor ama çok kuru yapıyordu saçlarımı ve 2 gün sonra yine yağlanıyordu saçlarım yine yıkamak zorunda kalıyordum. Bende artık sıkıldım güzel kokulu ve sağlıklı bir şampuan kullanmak istiyorum.

Saçlarım çok hassaslaştı ve inceldi. Normalde saçlarım çok kalın ve gür idi. Hatta içine fıstık felan atsanız kaybolurdu sonra işte yanlış fönden dolayı saçlarımın döküldüğünü gördüm 7 8 yıl önce ve bir daha saç kurutma makinesi bile kullanmadım.

Sizden ricam bana saç dökmeyen ve saçı besleyen bir şampuan önerir misiniz? Aşırı pahalı olmasın ama çok ucuz da olmasın. Litresine (1000ml) 40-50 hatta gerçekten iyiyse 75 TL bile verebilirim saçlarımın sağlığı için.

Veya bana saç sağlığı için neler önerirsiniz? Neler yapmam gerekli?

Şuan sadece yanlardan biraz gitti oda çok değil ve saçımın çok hafif seyrekleştiği ve inceldiği belli oluyor malesef. (Yaş 25)

Genetik olarak diyebilirsiniz ama babamın saçı 60'ında ve hala gür saçları var. 1 amcam var onunda saçları babamınki gibi ama diğer amcam kel. Dayılarımın 1 tanesi kel diğer 2'sinin saçları var. Abim kel oldu benden daha genç yaşta. Yani genetik olarak genelde saçlıyız kel değiliz.

NOTLAR:

1- Özellikle market şampuanlarında SLS kullanılıyor (sodium lauryl sulphate), ciddi derecede yüzey aşındırıcı bir madde, dermotologlar "içinde sls bulunan hiçbir ürünü kullanmayın" der, hatta bildiğim kadarıyla mutfaklarda "yağ-çöz"lerde falan bu madde kullanılıyor, tahrişten dolayı saçları döktüğü iddia ediliyor, alırken içeriğine dikkat edersiniz. (Alıntı)

Son düzenleme:
Dökülme genetikse yapacak bir işlem yok. Ne kullanırsan kullan dökülüyor.
Dökülme mevsim geçişlerinde artar bu normal olarak karşılanır ama önemli olan dökülenin yerine yenisi çıkıyor mu ? Önemli olan bu çıkmıyorsa geçmiş olsun kel kalacaksınız.
Şunu söylemek yararlı olur. Gidip saçınızı kazıtma felan yaptırmayın bir işe yaramaz. İlk başta kalın güzel saç çıkıyor gibi hissedersiniz ama iş öyle değil. Aynı saç yine çıkar fark olmaz. Şöyle düşünün sakalınızı kestiğinizde bir gün sonra nasıl sert ve gür çıkıyor ama bir iki hafta sonra eskisi gibi oluyorsa saçta aynı şekildir.
Ayrıca benim bir tanıdığımın saçları biraz dökülüyordu gitti ustura ile kazıttı ondan sonra bir daha saç çıkmadı. :)

Sanırım öncelikle bir doktora gidip kontrol etmek en doğrusu olacak. Hangi bölüm diye araştırdım "Dermatoloji" imiş ama bizim hastanelerde "Cildiye" diye geçiyor.

Hocam bence direk doktora gidelim en sağlıklısı o @Arkadian

Teşekkür ederim arkadaşlar hepinize. Doktora göründükten sonra sonuçlar hakkında buraya bir not düşerim.

Hocam saç olayını öyle yorumlamayın bence. Kellik saçlılık olayı olmuyor bazen. Şöyle örnek vereyim yaşım 24,baba tarafının saç tipi bildiğimiz fırça gibi sımsıkı, anne tarafının saç tipi ise ince telli-seyrek. Baba tarafımın alnı açık yanlardan, anne tarafımın ise dümdüz, saçlı. Garip olan kısım ise benim saç tipim hem ince telli seyrek, hem alnım açık 😂

Zeytinyağlı sabunu önermem. Bi süre iyi geliyor yalan yok fakat sonradan saç çok garip bi hal alıyor, deyim yerindeyse kazık gibi oluyor kısa sürede. En azından ben böyle tecrübe ettim.

Yves rocher ısırganlı şampuan deneyebilirsiniz, bi arkadaşım uzun süre kullandı faydasını görmüştü. Ben kullanmadım kişisel tecrübem yok. Sarımsağı ezip saç diplerinize güzelce akşam yatmadan önce yedirebilirsiniz, böyle geleneksel çözümlerin sonuç gösterdiği durumlar söz konusu. Eğer bunu düşünürseniz size yardımcı olmaya çalışırım bir ara ben de aynı durumdan şikayetçiydim.
Kendi kullandığım tarife gelirsek, kendi saç tipinize uygun kaliteli bir şampuan edinerek (bu noktada marka farketmez fakat siz yine de marka hakkında bilgi sahibi olarak edinin, ben bioblas kullanıyorum) içerisine 10 tane bebek asprini veya normal aspirini güzelce ezip toz haline getirip katın. 1-2 dakika çalkalayıp bir kenara bırakın. Aspirin içine tamamen karışana kadar bekleyin. Bu kısım geceden sabaha halloluyor.

Şayet bu sizin için bir seçenek değilse saçı besleyen bir çok yağ çeşidi mevcut. İnternetten hepsi hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir, bu seçeneğe de yönlenebilirsiniz. Konu hakkında bildiğim bi kaynak yok fakat dilerseniz bulup buraya eklerim sizin için. Uzun vadede sonuç verebilir.

Ama doktora muhakkak gidin,iyi bir doktor tavsiyesi işinize yarayabilir. Ben daha önce bunu denedim, kendisi bana çinko ve b12 yi bildiğiniz dayadı bir işime de yaramadı. O yüzden bildiğim tüm yöntemleri böyle uzun uzun yazdım, belki birimizin işine yarar diye.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı