Saç dökülürken neden sakal dökülemez?

hiimberk

Decapat
Arkadaşlar, bildiğimiz gibi yaşlanınca çoğu insanın saçları dökülüyor ama yaşlanınca neden erkeklerin sakalları dökülmüyor? Mantıklı açıklaması olan yazsın. Merak ediyorum.

Arkadaşlar, bildiğimiz gibi yaşlanınca çoğu insanın saçları dökülüyor ama yaşlanınca neden erkeklerin sakalları dökülmüyor? Mantıklı açıklaması olan yazsın. Merak ediyorum.

Sakalların dökülmediğini kim söylüyor?

Hatta bir arkadaş aynı soruyu Evrim Ağacında da sormuş

Sakalların dökülmediğini kim söylüyor?

Hatta bir arkadaş aynı soruyu evrim ağacında da sormuş.

Fark etmiyor musun dostum çoğu yaşlının saçları dökülüyor ama sakalları gayet gür sakal dökülmesi varsa bile çok çok az.

Androjenler saç dökerken vücutta bulunan diğer kılları kalınlaştırır ve uzatır.

Teşekkürler.

Fark etmiyor musun dostum çoğu yaşlının saçları dökülüyor ama sakalları gayet gür sakal dökülmesi varsa bile çok çok az.

Teşekkürler.

Saçı olan insan sayısı ile sakalı olan insan sayısı aynı değil çoğu kişi sakalını kesiyor uzamadan eğer herkes sakalını uzatsaydı görürdün sakal dökülmesi olayını. Şimdi her halükarda evet saç dökülmesi olayı daha fazla görülüyor bunun 2 sebebi olabilir. Beyinde yaşanan stres kaygı üzüntü gibi durumlar vücudumuzdaki kıllar arasında beyine en yakın olan saç kılların diğer kıllara oranla daha çok zarar görmesine sebep oluyordur. İkinci sebep saçlar aslında bizim ilk uzayan kıllarımız olduğundan ilk yaşlanan kıllarımız oluyordur. Sakal ergenliğe girdikten sonra yavaş yavaş uzuyor orta yaşlara gelince gerçekten uzamaya başlıyor ve saça göre beyinden biraz uzakta benim fikirlerim bunlar.

Saçı olan insan sayısı ile sakalı olan insan sayısı aynı değil çoğu kişi sakalını kesiyor uzamadan eğer herkes sakalını uzatsaydı görürdün sakal dökülmesi olayını. Şimdi her halükarda evet saç dökülmesi olayı daha fazla görülüyor bunun 2 sebebi olabilir. Beyinde yaşanan stres kaygı üzüntü gibi durumlar vücudumuzdaki kıllar arasında beyine en yakın olan saç kılların diğer kıllara oranla daha çok zarar görmesine sebep oluyordur. İkinci sebep saçlar aslında bizim ilk uzayan kıllarımız olduğundan ilk yaşlanan kıllarımız oluyordur. Sakal ergenliğe girdikten sonra yavaş yavaş uzuyor orta yaşlara gelince gerçekten uzamaya başlıyor ve saça göre beyinden biraz uzakta benim fikirlerim bunlar.
Hadım edilen erkeklerde neden bunlar olmuyor o zaman ?

Hadım edilen erkeklerde neden bunlar olmuyor o zaman?

O büyük ihtimalle erkeklik hormonu olan testosteron hormonunun azalması sonucunda oluşan steroid azalmasından dolayı oluyordur. Testosteron erkeğe cinsel güç kas gücü cesaret risk alma gibi şeyler veriyor bu da erkeğin daha sinirli ve stresli olmasını sağlıyor. Eğer bir erkek hadım edilirse testosteron seviyesi azalır ve bu saydığım özelliklerin büyük kısmını kaybeder. Bu özellikler azaldığı için erkeğin saç dökülmesi baya fazla azalıyor ve yavaşlıyor.

Biz genetik olarak seyrek sakallıyız. Bazı akrabalarımın sakallarının benden daha az olduğunu hatırlıyorum. Ama bizde kel veya alnı açık erkek - kadın sayısı çok azdır (benim yaş dengim ve öncekiler). Birçoğumuzun saçı da 70'den sonra beyazlar ki buna rahmetli dedemden yakinen biliyorum.
Yakin aile içindeki kadınların da saçlarına 50'den önce beyaz pek düşmez.

Genel vücut kılımız da çok azdır. Kaşlarımız kısa ve incedir. Dolayısı ile yaş çevremdeki kadınlar pek kaş inceltmez idi.

Ama birçoğumuzun alnı pek açık değildir. Çünkü saç nerede ise alnın ortasında başlar gibi. Benim çocukluktan beri alın kenarlarım sadece açık idi. Ama kellikle alakası yok.

Ama yiğenlere baktıkça saç - sakal ve vücut kıllarının değişmeye başladığını da görüyorum. Çünkü farklı bölgelerden evlilikler ile nesil değişiyor.

Kel bile olsalar, yiğenlerimi çok çok severim 😁

Saçlarım hala siyah olsa da sakallarımda çok fazla beyaz var dabiki.

Yeni konular

Geri
Yukarı