Saç egzaması

Çevrende güvendiğin bir hastanenin cildiye bölümünden randevu al. Doktora şikayetlerini dile getirirsen sana reçete yazacak ve uzak durman gereken besinleri söyleyecek. Reçetede 1 pahalı 1 ucuz şampuan yazmıştı bana. Ucuzu aldım bir süre kullandım ama kortizon içerdiği için zamanla saç derisini inceltiyormuş. Bir eczaneye gittim bana bir şampuan önerdi. Kullanalı 1.5 hafta oluyor etkisi müthiş direkt bitirdi.

Sarımsakla ovulduğunu duyuyordum, kaşıma kısmında size çok büyük zarar verdiğini düşünerek engel olun.

Benim de dirseğimde egzama vardı çok kaşınıyordu doktora gittim krem verdi. Egzama olunca bence doktora gitmenizi öneririm belki size de saç kremi verebilir bir deneyin bence.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,

Egzama dediğimiz rahatsızlığın türleri var. Örneğin, seboroid egzema çeşidinde yağlı besinler yada saç derini yağlandırman gibi faktörler egzamanın daha da artmasına neden oluyor. Normal şampuanlar özellikle Head&shoulders , Clear men gibi firmaların şampuanları(özellikle nane efektli olanlar) egzemanın artmasına neden olabilir.

Bununla ilgili yakın bir hastanenin Cildiye bölümüne başvurmanı öneririm. Bütün şikayetlerini dile getirmelisin. Hatta bazı durumlarda parça alıp laboratuvara inceleme için gönderilebilir.

Vichy Markasının bu konuda ürettikleri ve onay almış güzel ürünleri mevcuttur. Bir konsültasyonun ardından ürünleri kullanamanı öneririm.

Son olarak, Egzema rahatsızlığının herhangi bir çözümü yok, maalesef. Sadece dönemsel gelen atakları(Kaşıntı, döküntü, kızarıklık) ya da daha anlayabileceğin şekilde semptomları azaltabilecek maddeler kullanabilirsin. Geçmiş olsun.

Kabuklanma mı oluyor yoksa sadece kepeklenme mi var? Kaş, sakal, kulak içlerinde kepek var mı? Kızarıklık yaşıyor musun? Ensende kızarıklık oluyor mu?
Bende de aynı dert var doktora gittim medikal şampuan kullanıyorum üç senedir ama hiçbir işe yaramıyo diyebilirim benim kulak içinden de deri bikaç kere çıkardıpım oldu bilgisi olan yazsın lütfen lu lanet şeyden kurtulmak istiyorum
Benimde önerim Yvhes Rocher Nar özlü şampuanı, bunun fiyatı da biraz fazla normal şampuanlara göre 50 TL fiyatına sahip. Arkadaşımda bu şampuanı alarak egzamadan kurtuldu.

Yukarıdaki arkadaşın attığı Head Shoulders ürünü de yorumlara bakılırsa egzamaya yarıyor. Yalnız Head Shoulders alacaksan arkadaşın attığı linkteni al, Clear Men, Head Shoulders beyak kutulu olan normal kepek giderici şampuanları alma onlar bir işe yaramıyor egzamalarda.
Bu şampuanı almayı düşünüyorum kesin olarka işe yarar mı çok ihtiyacım var

Son düzenleme:
Bende saç egzaması var. Öncelikle sorularım şunlardır. Saç egzaması önlenebilir mi? Ya da azaltılabilir mi?
Benim sıkıntım şöyle olacak. Benim bir alışkanlığım olmuş sürekli kafamı kaşıyorum. Kaşımamdan dolayı saç derisini kaldırıyorum ve kepeğe sebep oluyor. Bu kaşınmadan nasıl kurtulabilirim?

2 Yıldır uğraşan birisi olarak kesin çözümü yok fakat azaltılabilir. Kepek önleyici şampuanlar veya saç derisini kurutacak bir şampuan egzama çok ağır değil ise işini görür.

Eğer ağır bir egzaman var ise cildiyeye görün. Duruma göre ketokonazol, siklopiroks veya kortizonlu losyonlar kullanman gerekecek.

Egzama tedavisi için psikoloji de önemli eğer psikoljini egzama ile bozarsan kaşıma eğilimin artar. Stres ile birlikte tetiklenebiliyor.

Ayrıca saç egzaması için yağlı kürler öneriliyor. Sakın kullanmayın. Egzama deriye yağ sürülünce azıyor.

Geri
Yukarı