Saç Yasağı

Son yorumlarda ağızlarınızdan bal damladı. Yaşar Kemal'in deyimiyle ''Götlerinden bal damlayan incirler.'' sansür gereği duymadım ilk yorumlar bana azdaha üyeliğimi sildirtecek yorumlar yapmama neden olucaktı. Teşekkürler ya ciddi anlamda baştan ele alınması lazım bu eğitim kurallarının. Bilgisayar başında fazla yormayın kendinizi biraz araştırın. Saç yasası bile 1982 yılından kalma.

Ve bir şey daha demek istiyorum. Diyorsunuz ya işte saç, sakal okula gidilmez. Hiç hayatınızda özel bir liseye gittiniz mi? Veriyorsun milyarları ve o anayasada olan kurallar iptal oluyor resmen. Bu devirde özgürlük de, hukuk da parayla alınıyor. :)

Sadece okullarda mı ya askeriye ne olacak ? Hani tamam mensupların için bir kural koydun. Ona bir şey demiyoruz. Çoluğu çocuğu neden bir askeri tesise azcık sakalı var diye giremiyor ? Ya da çocuğu yaz sıcağında şort giyerek bir tesise giremiyor ? (Bilek açıkta olsa bile alınmıyor hatta) Daha saymakla bitmeyecek çok şey var.

Bu saç serbestliğinin gelmesi için zihniyetin değişmesi gerek ki bu mümkün değil. Tabii ki saç serbest olunca herkes disiplinsiz olacak diye bir şey yok. Ancak ben kendi gözümle gördüklerimi söyleyeyim. Geçen sene bu serbest kıyafet olayı geldi. Bizim okulda bu sene uygulanacak şeye geçen sene geçti çok iyi oldu ona sözüm yok. Ama çoğu gevşedi resmen. Ben diyorum ki yine serbestlik olsun ama aşırıya izin verilmesin. Zaten belli bir serbestlik olmadan başarı beklemek çok zor. İnsan serbest olmalı ki bir şeyleri kendi yoluyla başarsın yoksa sen insanı kısıtladıktan sonra belli bir yere kadar gider. Sonrası malum zaten.

Askeriyede olması gereken şeyler bunlar, tabi abartıya kaçan birkaç yönü var ama bence çoğu gerekli şeyler. Dünyanın hangi ülkesine gidersen git aynı kurallarla karşılaşırsın. Ülkenin en disiplinli kurumunun her hangi bir tesisine her hangi bir kişinin sakallı şortlu, turist gibi elini kolunu sallaya sallaya girmesi çok aykırı bi durum.

Şimdi Amerika'da bir askeri sosyal tesise bir çocuk şortlu giremez mi ? Hatta kapri diyelim buna. Kendi mensuplarına bir kural uygularsın, ona kimse bir şey demez. Çocuğundan ne istiyorsun ?

Hala kafası apaçi şeklinde dolaşanlar var ülke gelişse insanlar gelişmiyor ki. Uzatmak sorun olmaz ama apaçi gibi olmasın. Zaten olsa bile dalga geçerler. Bir erkek kız gibi saçını uzatsa istemeden bile olsa dalga geçilir o çocukla. Serbest kıyafet konusunda ise insanların ne giydiğine bakmayın.

Geri
Yukarı