Sahibinden.com dolandırıcı satıcılara dikkat

YugiPeeK

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Meslek
Uçak Teknisyeni
ASUS anakart aldım Param Güvende aracılığıyla eleman abisininmiş AM5'e geçtiği için bu anakart o yüzden sökmüş bana dediği buydu yani çalışan bir anakart olması lazım bana geldi RAM'leri görmüyor daha ne var bilmiyorum gerçide DRAM ışığı yanıyor o şekil kalıyor anakart kısaca bozuk mal satmış.
Taktiği bu galiba zihniyeti; teslim aldıktan sonra bildirim geliyor onaylayın şeklinde işte kargo geldi ürünü gördüm onaylamamı bekledi herhalde 😂

1- almadan önce sorduğum soruları silmiş normalde silinmiyor suçu Sahibinden'e attı sahibinden siliyor ayağına yattı kendisi silmiş.
2- sonra kendi malıymış gibi upgrade nedeniyle satışa çıkardım diyor.
3- abisi yurt dışında ürünü kullanıyormuş 80 dolar için yurt dışından vergisi ödenmemiş ürünü getirip satmış.
4- itiraf ediyor test edebil diye Param Güvende'yi açmış.
5- abisinin şirketi varmış bir sürü bilgisayarı varmış yalandan yalana hikaye yazıp yazıp durdu.

Şimdi ben bunu CİMER'e vergisi ödenmemiş ürünü satışa çıkardığı için şikayet etsem haklı mıyım? Eğer doğruyu söylüyorsa vergisi ödenmemiş ürünü abisi getirmiş kardeşide satıyor yazdıklarından bu sonucu rahatlıkla çıkarıyorum.

İade için ürünü kargoya verdim ayın 2'sinde, ayın 3'ünden beri alıcı teslim almıyor.
Yurtiçi Kargo arayıp bugün kargoya geri size gönderiyoruz diyor,
Sahibinden'i aradığımda kargoyu teslim almayın alırsanız satın almış olursunuz ürünü diyor.
Tüketici kanunları gereği iade ettiğiniz ürünü geri gönderir teslim alırsanız ürünü kabul etmiş sayılıyorsunuz.

Görselleri paylaştım ısrarla iade kargoyu teslim almayıp başka ilde yaşadığını beyan etmiş Yurtiçi Kargo'ya...

Dosya Ekleri

• sahibinden dolandırıcı2.PNG
    sahibinden dolandırıcı2.PNG
    186,2 KB · Görüntüleme: 1.997
  • sahibinden dolandırıcı3.PNG
    sahibinden dolandırıcı3.PNG
    200,9 KB · Görüntüleme: 2.035
Son düzenleyen: Moderatör:
Biraz eyyam yapmışsınız gibi geldi bana. İlk olarak ürün teslim edilince onaylama linkini Sahibinden yolluyor, arkadaş değil bundan arkadaşa nasıl sorumlu tuttunuz anlamadım. Devamında ise adam size zaten paramgüvende ile satmış yani tamamen sizi koruyan bir sistem siz o anakartı iadeye verdiğiniz anda sorumluluğunuz bitiyor hiçbir şekilde paranızı alamama gibi bir durum olmuyor yani bu nasıl bir dolandırıcılık anlayamadım.

Vergisi ödenmemiş ürünün satışı derken adam zaten ürünü yurtdışından alıp getirmiş niye burada vergisini ödesin ? Böyle bir hukuki gereklilik dahi yok.

Param güvende ile almışsınız zaten iade etsenize ne uğraştırıyorsunuz hem kendinizi hem satıcıyı? Siz kendi kendinize celallenmişsiniz.
iade ettim kargoyu teslim almıyor, yurtiçi az önce aradı yarım saat geçmedi üstünden ürünü size iade ediyoruz diyo bana 😂

Biraz eyyam yapmışsınız gibi geldi bana. İlk olarak ürün teslim edilince onaylama linkini Sahibinden yolluyor, arkadaş değil bundan arkadaşa nasıl sorumlu tuttunuz anlamadım. Devamında ise adam size zaten paramgüvende ile satmış yani tamamen sizi koruyan bir sistem siz o anakartı iadeye verdiğiniz anda sorumluluğunuz bitiyor hiçbir şekilde paranızı alamama gibi bir durum olmuyor yani bu nasıl bir dolandırıcılık anlayamadım.

Vergisi ödenmemiş ürünün satışı derken adam zaten ürünü yurtdışından alıp getirmiş niye burada vergisini ödesin ? Böyle bir hukuki gereklilik dahi yok.
kargo sürecinde kargo teslim almıyor satıcı, yurtiçi kargoda iade alıcıya gönderiyor, ürünü alıcı kabul ederse ürünün parasını sahibinden aktarıyor...

iade ettim kargoyu teslim almıyor, yurtiçi az önce aradı yarım saat geçmedi üstünden ürünü size iade ediyoruz diyo bana 😂

kargo sürecinde kargo teslim almıyor satıcı, yurtiçi kargoda iade alıcıya gönderiyor, ürünü alıcı kabul ederse ürünün parasını sahibinden aktarıyor...
0 850 222 44 44 ile Sahibinden'e ulaşın onlar size yardımcı olur.

İade için ürünü kargoya verdim ayın 2'sinde, ayın 3'ünden beri alıcı teslim almıyor.
Yurtiçi Kargo arayıp bugün kargoya geri size gönderiyoruz diyor,
Sahibinden'i aradığımda kargoyu teslim almayın alırsanız satın almış olursunuz ürünü diyor.
Tüketici kanunları gereği iade ettiğiniz ürünü geri gönderir teslim alırsanız ürünü kabul etmiş sayılıyorsunuz.

0 850 222 44 44 ile Sahibinden'e ulaşın onlar size yardımcı olur.

Cevabını yazdım size siz yazarken :)

RAM'leri görmemesi direkt olarak arıza olduğu anlamına gelmez. Belki anakartın destek listesinde sizin RAM'ler bulunmuyor. Ya da BIOS sorunu yaşıyorsunuz belki. Kontrol ettiniz mi? İnsanlara direkt dolandırıcı yaftası vurmak inanılmaz acımasızca.
Ekleme: DRAM ışığı mesela benim yeni sıfır aldım sistemde de yanıyordu. O zaman bu mantıkla sistem arızalı ve satıcı beni dolandırmış oluyordu. BIOS üzerinden internette önerilen ayarları yapınca sistemim gayet düzgün çalıştı.

RAM'leri görmemesi direkt olarak arıza olduğu anlamına gelmez. Belki anakartın destek listesinde sizin RAM'ler bulunmuyor. Ya da BIOS sorunu yaşıyorsunuz belki. Kontrol ettiniz mi? İnsanlara direkt dolandırıcı yaftası vurmak inanılmaz acımasızca.

İlk kullandığım Team-Force RAM'ler 16 GB tek slot, sonrasında G.Skill'in 8gbx2 RAM'ler. Listesine bakın G.Skill her anakart tanır.

Ekleme: DRAM ışığı mesela benim yeni sıfır aldım sistemde de yanıyordu. O zaman bu mantıkla sistem arızalı ve satıcı beni dolandırmış oluyordu. BIOS üzerinden internette önerilen ayarları yapınca sistemim gayet düzgün çalıştı.

Hocam görüntü vermiyor anakart vermediği için hangi ışık yaktığına baktım DRAM ışığı sabit yanıyordu, farklı RAM denendi BIOS pili sökülüp yarım saat bekledim sıfırlıyor BIOS ayarları o şekilde RAM slotu yerleri zaten RAM zorlanarak giriyor? Kaç tane anakart aldım RAM slotu o şekilde zorlanmaz girerken...

1712306040716.png

İlk defa anakart almıyorum burada kanıtı soru işareti olanlar için paylaştım.

Ya artık Param Güvende vb şeylere inanıp ürün almayın satmayın. Bu tür sistemler tamam alıcıyı koruyor ama yine de uğraştırıyor. Çok yoruyor, yıpratıyor işin içinden çıkana kadar.
Satıcı bozuk ürün satar alıcı iade eder ama satıcı evde yokum, başka şehirdeyim vb yalanlarla işi yokuşa sürüyorlar. Yani her şekilde ne olursa olsun işleri zorlaştırıyorlar.
Ben her zaman elden yüz yüze alışveriş yaparım. Gerekirse 3 aşağı 5 yukarı alırım veya satarım ama elden yüz yüze alışveriş yaparım.
Bu tür oyunların sonu ucu yok her türlü sorunlu sıkıntılı riskli.

Edit:
Mesela ben İstanbul'dayım ilanımın açıklamasına ilk satırda büyük harflerle yazdığım halde ilandaki ürünlerime sürekli Param Güvende teklifleri geliyordu. En son birkaç kişiyle muhatap oldum Adıyaman, Erzurum gibi şehirdeyim dediler ben de orada arkadaşım var ona göndereyim o kişi yani arkadaşım arabasıyla size getirsin dedim ve bir anda yok oldu adam yani alıcı dönüş yapmadı. Hatta dönüş yapsın diye birkaç kere yazdım ne diyecek diye dönmedi. Yani az önce dediğim gibi bu tür sitelerde bu tür sistemlerde çok türlü türlü oyunlar dönüyor tahmin edemezsiniz. WhatsApp'tan yazanları demiyorum bile. Artık ilanlarda numara eklemiyorum. Ben istiyorum ben iletişime geçiyorum. :)

İlk kullandığım Team-Force RAM'ler 16 GB tek slot, sonrasında G.Skill'in 8gbx2 RAM'ler. Listesine bakın G.Skill her anakart tanır.

Hocam görüntü vermiyor anakart vermediği için hangi ışık yaktığına baktım DRAM ışığı sabit yanıyordu, farklı RAM denendi BIOS pili sökülüp yarım saat bekledim sıfırlıyor BIOS ayarları o şekilde RAM slotu yerleri zaten RAM zorlanarak giriyor? Kaç tane anakart aldım RAM slotu o şekilde zorlanmaz girerken...

Eki Görüntüle 2159536

İlk defa anakart almıyorum burada kanıtı soru işareti olanlar için paylaştım.

G.Skill'i her anakart tanır diye bir genelleme yok hocam. Bakın bu mesela benim anakartın (ASUS TUF X670) bellek destek listesi.
1712306291571.png

RAM'lerim G.Skill marka ve ben satın almadan önce işaretlediğim alanda bulunan kodları tek tek sorgulattım bu sayfada. İçlerinden bazıları G.Skill marka olmasına rağmen bu listede yoktu. Ben aceleci karar verdiğinizi ve sorunun halledilebilir bir şey olduğunu düşünüyorum.

Geri
Yukarı