Sahibinden dolandırıcılığı

Halilozen

Centipat
Sahibinden'de bireysel bir satıcıdan havale ile elektronik bir ürün aldım ( Gigabyte GA-P55-US3l + Xeon X3440) ve kutudan anlaştığımızın dışında H55 bir ürün çıktı ve çalışmıyordu. Sahibinden'e başvurduğumda yalnızca satıcının hesabını kapattılar, benden dekont istediler ve başka hiçbir işlem yapmadılar. Hâlâ bekliyorum, ne yapacağımı bilmiyorum, tavsiye verebilir misiniz?
Not: Aynı konuyu farklı bir forumda daha açtım tarayıcınızı kirlettiysem kusura bakmayın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mantık yürüttüğümde, adamın size gerçekten anlaştığınız ürünü değil bir başka ürünü gönderdiğini kanıtlamanız gerekir diye düşünüyorum. Mesajlaşmalarınız ile birlikte savcılığa başvurulup durum incelenebilir ama kanıtınız olması için, ya siz kargoyu görevlinin eşliğinde açıp o anda içinden çıkan cihaz hakkında tutanak tutmalıydınız, ya da kişinin ürünü kargoya verdiği şubenin kamera kayıtlarının incelenmesi ile kişinin hangi ürünü paketlediği görüntülenecek. Ama burada da ürünün dış kutusunun değil, kendisinin net görünmesi gerekir diye düşünüyorum güçlü bir kanıt olması adına.

Bir avukat veya hukuk bilgisi olan birileri işleyiş hakkında daha net cevap verebilir belki. Ben tamamen mantık yürüttüm.

İnsanların bu kadar kolay yalan söylemesi, dolandırıcılık yapması ne kadar acı.

Mantık yürüttüğümde, adamın size gerçekten anlaştığınız ürünü değil bir başka ürünü gönderdiğini kanıtlamanız gerekir diye düşünüyorum. Mesajlaşmalarınız ile birlikte savcılığa başvurulup durum incelenebilir ama kanıtınız olması için, ya siz kargoyu görevlinin eşliğinde açıp o anda içinden çıkan cihaz hakkında tutanak tutmalıydınız, ya da kişinin ürünü kargoya verdiği şubenin kamera kayıtlarının incelenmesi ile kişinin hangi ürünü paketlediği görüntülenecek. Ama burada da ürünün dış kutusunun değil, kendisinin net görünmesi gerekir diye düşünüyorum güçlü bir kanıt olması adına.

Bir avukat veya hukuk bilgisi olan birileri işleyiş hakkında daha net cevap verebilir belki. Ben tamamen mantık yürüttüm.

İnsanların bu kadar kolay yalan söylemesi, dolandırıcılık yapması ne kadar acı.
WhatsApp mesajlaşmalarımızda ve dekontta detaylı bir şekilde anlaştığımız ürün belirtiliyor, ürün bozuk olsa "Sen bozmuşsun" diyebilir belki ama ürün anlaştığımız ürün değil (aynı zamanda bozuk). Ben kiminle muhattap olmam gerektiğini bilmiyorum, satıcıya ulaşamıyorum, gün geçtikçe de umudum tükeniyor. Hem dava açma vb. gibi bir işe girişmeye kalksam orada çıkan masraf yüksek ihtimalle almaya çalıştığım ürünün fiyatını geçer diye düşünüyorum.

Saçma gelebilir ama şöyle bir argümanım var. Ürün gelince farkettim ki anlaştığımız ürünün bana gönderilen kutuya sığma şansı yok.
Hocam siz en iyisi THH' ye başvurun, hem satıcıyı hem Sahibinden' i verin mahkemeye. Elinizde delil kabul edilebilecek her türlü ayrıntı ve zımbırtıyı da dilekçelerinize ekleyin. Sonra karşı tarafa hakkında işlem başlattım er ya da geç görüşücez şeklinde posta çekin. Dik olun peşini bırakmayın, kazıklanmaktan daha çok kızdığım bir şey varsa sağlık olsun diyerek veya erinerek vazgeçmektir. Hakkını ara. Benim geçmiş konularımda en az 3 4 örneği vardır N11 olsun Turcell olsun Teknobiyotik olsun uzun sürer ama kazanırsınız.

Sahibindenden 100 civari adette satış yaptım. İlk olarak sizin adama havale ile gönderdiğiniz parayı sahibinden kontrol edemez. Sahibinden bu kontrolü yapabilmek ve böyle durumları çözümlemek için GET adını verdiği bir sistemi kullanır. İkincisi GET denen sistemi kullanmış olsaydınız ve yanlış ürün gelmiş olsaydı sorunun çözülememesi halinde sahibinden insiyatifini her zaman alıcıdan yana kullanır yani sizin lehinize karar vererek sonuçlandırır. Alıcıyı nimet olarak görür ve onu tatmin etmeye çalışır.

Yeni konular

Geri
Yukarı