Sahibinden GeT alışverişte süre dolma sonrası para otomatik aktarıldı

Safter

Hectopat
Daha fazla  
Sahibinden sitesinden GeT'li alışveriş yaptım. Ürünü bekledim, iptal edeceğim son günü biliyordum. Beklediğim kargoyu 6 gün boyunca alamadım tam iptal edecektim alım işlemini baktım bir saat önce dolmuştu. Gün hesabı yapmıştım saati hiç hesaba katmadım. Ödediğim ücret 110,99 TL. Satıcı ile iletişime geçmeye çalıştım ama beni engellemişti. Aracı siteye haber verdim ama bizim yapabileceğimiz bir işlem yok dedi. Satıcı siteye sahte isimle üye olmuş ve sahte telefon numarası ( SMS onayı alınmayan bir telefon numarası ile nasıl GeT satış yapıyor hayret verici. ). Yalnız e-posta ile bana satış faturası gönderilmişti. Tüketici kanunlarına göre 14 gün içerisinde cayma hakkına sahibim. Posta yolu ile cayma belgesini satıcıya site üzerindeki adrese attım. Adres bilgilerini muhtemelen yanlış vermiştir ama yine de yapmak zorundayım kanıt açısından. Çünkü satıcıya sistem üzerinden ve telefon ile ulaşamıyorum. Dediklerine göre 1 hafta veya 10 gün cevabı olumlu, olumsuz veya cevapsız geri dönmesini beklemek zorundayım. Sonrasında tüketici hakem heyetine başvuru yapmak zorundayım. Gerisi dilekçe, savcılık, mahkeme, vesaire... Bir küçük hatadan dolayı çektiğim eziyete bak. :D Alışveriş yapmadan önce daha dikkat açısından bu yazıyı yazdım. Nasıl sonuçlanır bilemem ama sonucu yorumlara yazarım. Aynı sıkıntıyı sizin yaşamamanız için bilgilendirmek istedim. GeT'li işlem olsa dahi kişiyi önce telefondan arayım doğru numara verip vermediğini bilin. Bir büyük şirket nasıl bu hatayı yapar anlamadım. Daha yeni bu işlemleri yapacağım için çok da bilgim yok, bilgisi olan arkadaşlar da yardımcı olabilir. Bir günde borçlar hukuku avukatı olacaktım az daha :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Sahibinden.com büyük şirket olarak görmüyorum çok basit bir siteleri var ben bile daha iyisini yaparım. Bilgilendirmen için teşekkür ederim kardeşim. Geçmiş olsun.

Şirketin pek bir hatası olduğunu düşünmüyorum. Saati hesaplamamak sizin hatanız.
Ürünü satan kişi nasıl oluyordu kargo bilgilerini girmeden satış yapıyor. Ayrıca böyle tür alışveriş sitelerinde telefon eklerken onay kodu istenmeli. Adamın telefonunu arıyorum böyle bir numara yok. Arama aktarma yapmışsa bilmemde.

Ürünü satan kişi nasıl oluyordu kargo bilgilerini girmeden satış yapıyor. Ayrıca böyle tür alışveriş sitelerinde telefon eklerken onay kodu istenmeli. Adamın telefonunu arıyorum böyle bir numara yok. Arama aktarma yapmışsa bilmemde.
Gerçek kargo bilgileri girmeye gerek yok. Elden alış veriş için taksit imkanı var. Ürünü elden veriyorsunuz ödeme site üzerinden taksitle gerçekleştiriliyor.

Güvenmediğiniz siteleri kullanmayınız. Sonuç itibariyle site kurallarına uymayan sizsiniz. Size süre dolumunda otomatik onaylanacağı belirtilmiş. Süre dolmuş ve onaylanmış. Bir problem yok.

Bir sonraki alışverişinizde daha dikkatli olmanız dileklerimle.

@Safter Satıcı ile aranızda satıştan ötürü oluşan mesafeli satış sözleşmesinde de yazdığı üzere 14 gün içerisinde nedensiz iade hakkınız var. Faturada yer alan vergi numarası ve unvan bilgileri ile şikayetinizin konusunu detaylı bir şekilde e devlet üzerindeki THH başvuru sistemine gireceksiniz. Gerekirse satıcı ile olan mesajlaşmanıza dair ekran görüntülerini de fatura, satış sözleşmesi ile birlikte dijital ortamda (pdf, jpg) THH sistemine yükleyin. Ardından sisteme yüklediğiniz evrakların hepsinin çıktısını alın, başvuru formunu imzalayın, pembe klasörle dosyalayıp size en yakın Tüketici Hakem Heyetine gidin(genelde kaymakamlık binalarında bulunuyor bazen ayrı binada olabiliyor) dosyanızı teslim edin.

Asıl iş bundan sonra başlıyor, heyet ayda 2 defa toplanıp sorunları ele alıyor ve karar veriyor, başvurduğunuz ilçe heyetine göre yoğunluk olacağından 2-3 ay sürebilir süreç. Maksimum 6 ay sürüyor ama gerekli durumda heyetin bu süreyi 1 yıla kadar uzatma yetkisi var. Arada bir heyete uğrayıp "bizim dosya ne oldu" diye sorarsınız.

İnşallah hakkınızı geri alırsınız.

Gerçek kargo bilgileri girmeye gerek yok. Elden alış veriş için taksit imkanı var. Ürünü elden veriyorsunuz ödeme site üzerinden taksitle gerçekleştiriliyor.

Güvenmediğiniz siteleri kullanmayınız. Sonuç itibariyle site kurallarına uymayan sizsiniz. Size süre dolumunda otomatik onaylanacağı belirtilmiş. Süre dolmuş ve onaylanmış. Bir problem yok.

Bir sonraki alışverişinizde daha dikkatli olmanız dileklerimle.
Haklısınız dikkatsizliğim var işin içinde. Site kurallarında 14 gün içerisinde şartsız şurtsuz iade hakkın var diyor. Daha doğrusu bu sadece siteye özel olan bir şey değil. Genel olarak mesafeli sözleşmelerde var. Posta attım verdiği adrese. Geri dönmemesi halinde nitelikçi dolandırıcılık suçundan yargılanacak ve en hafif cezası 3 en ağır 7 yıl. Ayrıca zararı olan kişiye masrafları dahil olmak üzere toplam bütün parasını vermek zorunda. Hatta postayı atmak için verdiğim yol parasını bile. 110 TL için 3 yıl yemek zordur adama. Bütün deliller elimde hiçbiri kayıp değil. Yazışmalar dahi buna mevcutttur. Ama güvenli alışveriş olabilmesi için kargo takip numarasını site istemeli.

@Safter Satıcı ile aranızda satıştan ötürü oluşan mesafeli satış sözleşmesinde de yazdığı üzere 14 gün içerisinde nedensiz iade hakkınız var. Faturada yer alan vergi numarası ve unvan bilgileri ile şikayetinizin konusunu detaylı bir şekilde e devlet üzerindeki THH başvuru sistemine gireceksiniz. Gerekirse satıcı ile olan mesajlaşmanıza dair ekran görüntülerini de fatura, satış sözleşmesi ile birlikte dijital ortamda (pdf, jpg) THH sistemine yükleyin. Ardından sisteme yüklediğiniz evrakların hepsinin çıktısını alın, başvuru formunu imzalayın, pembe klasörle dosyalayıp size en yakın Tüketici Hakem Heyetine gidin(genelde kaymakamlık binalarında bulunuyor bazen ayrı binada olabiliyor) dosyanızı teslim edin.

Asıl iş bundan sonra başlıyor, heyet ayda 2 defa toplanıp sorunları ele alıyor ve karar veriyor, başvurduğunuz ilçe heyetine göre yoğunluk olacağından 2-3 ay sürebilir süreç. Maksimum 6 ay sürüyor ama gerekli durumda heyetin bu süreyi 1 yıla kadar uzatma yetkisi var. Arada bir heyete uğrayıp "bizim dosya ne oldu" diye sorarsınız.

İnşallah hakkınızı geri alırsınız.
Aynen dediğiniz gibi yaptım. İade postası yolladım. 14 süresi ortadan kalktı şimdi 10 gün boyunca cevabı bekleyeceğim. Muhtemelen cevap vermeyecek. Postaya gidip pastanın varlığına dair belgeyi aldıktan sonra direk savcılığa. Zaten gerisi dediğiniz gibi bütün deliller elimde. Zararım karşılanması halinde bile manevi olarak ceza yiyecek çünkü ben Zararım karşılansa dahi davadan vazgeçmeyeceğim

@Safter Alıcının hakları olduğu gibi satıcınında hakları var. Cayma hakkınızı kullanmak istediğinizde alıcı kabul etmez ise ilk önce Tüketici Haklarına başvurmanız gerek. Oradan çıkan karar neticesinde eğer halen daha ürünü iade almaz ise mahkemeye verebilirsiniz. Dediğim gibi ilk önce oradan karar çıkmalı daha sonra alıcı yine de almamalı. Eğer oradan karar çıktıktan sonra iade alırsa şikayet edemezsiniz.
Karar da dedikleri gibi 2-3 ay veya 6 ay sürebilir.

Ayrıca verdiği adrese giden posta veya kargodan işlem yaptırabilmeniz için alıcının ret edip almaması gerekli. Eğer kuryenin gitti saatte orada olmaz ise kayıtlara alıcı adreste bulunamadı diye geçer. Bu durumda yine satıcı bir ceza almaz.

Tüm bunlara ek olarak zararımın karşılanması halinde bile vazgeçmeyeceğim demişsiniz. Eğer satıcı zararınızı karşılar ise mahkeme direk dosyayı kapatır. Tanıdık bir avukatınız falan varsa bir sormanızı tavsiye ederim.

Ülkemizdeki hukuk sistemi biraz tuhaf.

Satıcı türlü türlü bahaneler ile dolandırıcı olduğu konusunda şüphe yaratırsa yine dava düşer. Aksi tamamen kanıtlanmadıkça ceza alması söz konusu değil.

@Safter Alıcının hakları olduğu gibi satıcınında hakları var. Cayma hakkınızı kullanmak istediğinizde alıcı kabul etmez ise ilk önce Tüketici Haklarına başvurmanız gerek. Oradan çıkan karar neticesinde eğer halen daha ürünü iade almaz ise mahkemeye verebilirsiniz. Dediğim gibi ilk önce oradan karar çıkmalı daha sonra alıcı yine de almamalı. Eğer oradan karar çıktıktan sonra iade alırsa şikayet edemezsiniz.

Ayrıca verdiği adrese giden posta veya kargodan işlem yaptırabilmeniz için alıcının ret edip almaması gerekli. Eğer kuryenin gitti saatte orada olmaz ise kayıtlara alıcı adreste bulunamadı diye geçer. Bu durumda yine satıcı bir ceza almaz.

Tüm bunlara ek olarak zararımın karşılanması halinde bile vazgeçmeyeceğim demişsiniz. Eğer satıcı zararınızı karşılar ise mahkeme direk dosyayı kapatır. Tanıdık bir avukatınız falan varsa bir sormanızı tavsiye ederim.

Satıcı türlü türlü bahaneler ile dolandırıcı olduğu konusunda şüphe yaratırsa yine dava düşer. Aksi tamamen kanıtlanmadıkça ceza alması söz konusu değil.
Bu Ürünü alıp almamasıyla bir alakası yok. Paramı verse dahi dosya kapanmaz. Çünkü karşımdaki bir satıcı değil dolandırıcı verdiğin bilgiler hata olması durumunda olabilecek şeyler. Bu nitelikli dolandırıcılığa giriyor. Hırsızlık gibi düşün biri altın çalsa sonra mahkeme ondan altınları geri alırsa dava kapanır mı? Buda bir nevi internet hırsızlığı

Sana diyorumya bir günde borçlar hukuku avukatı olacaktım az daha. Verdiğin bilgiler yanlış git araştır.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı