Sahibinden üzerinden dolandırıldım mı?

Hocam adama söyledim zaten, gerekli bilgilendirmeyi yapmazsa yarın ilk iş şikayette bulunacağım dedim. Adam hala cevap vermiyor, ya gerçekten meşgul şu an ya da umursamıyor.

Hocam adam gerçekten gönderdiyse ürünü ve ben bankayı ararsam bu sefer daha çok uğraşırız, yarın sabahı bekleyeceğim. Adam arada yanıt veriyor çünkü.
Bankayı şimdi ara. Ve parayı yanlış kişiye gönderdim de. Şayet adam ürünü yollarsa tekrar yollarsın parasını. Aksi taktirde ters ibraz için zaman aşımı olabilir.

Hocam paramı almak için yeterli kanıt ve sebebim var, sadece parayı 5 ay sonra alacaksam gerçekten çok sıkıntı.
Hocam abim hukuk fakültesini bitirdi ona sorduğumda uğraşması gerekir ama muhtemelen alır dedi. Bence yarın gidin savcılıktan belge falan verirlerse fotoğrafını çekin adam zaten bakar ve paranızı iade eder diye düşünüyorum. İade etmezse de uğraşacaksınız maalesef, uğraşmamak için o adama 7500 TL bırakmayın kesinlikle.

Hocam paramı almak için yeterli kanıt ve sebebim var, sadece parayı 5 ay sonra alacaksam gerçekten çok sıkıntı.

Adam çamura yatarsa sıkıntı maalesef uzar mevzu. Sen anakart almıştın ekran kartı nereden çıktı zaten elinde 3070 yok muydu?

Hocam en son bunları yazdım, çevrimiçi olmasına rağmen cevaplamıyor. Yani bi yandan da acaba gerçekten dolandırıcı değil mi diye düşünmeye başladım, bunca lafın üstüne hala takmıyor oluşu çok garip.
Namusu ve şerefi olan adam kendine laf söyletmez. Biz çok gördük böyle ölüm döşeğinde olanları. Bir şey size mantıksız geliyor ve ona mantık uydurmaya çalışıyorsanız o mevzuda bir şeyler yanlıştır. Kibar konuşmayı da bırakın, yarın ilk işiniz savcılığa başvurmak olsun. Sahibinden yazışmalarını da şikayet ederek durumu açıklayın.

Oluyor nasıl yeterli olmuyor, kanunen yazılı şekle tabii değil, adi satış sözleşmesi. Bizim aramızda bir sözleşme olduğunu kanıtlamak için benim şu fiyata alıyorum, onun da tamam satıyorum demesi yeterli.
O mesajların hukuki delil sayılabilmesi için karşı tarafın konuşmaların paylaşılacağına dair rızasının olması gerekiyor. Ayrıca bildiğim kadarıyla aldım sattım söylemi sözleşme niteliği taşımıyor.

Adam çamura yatarsa sıkıntı maalesef uzar mevzu. Sen anakart almıştın ekran kartı nereden çıktı zaten elinde 3070 yok muydu?
Hocam benim evde 2 tane sistem var birinde 3060 var diğerinde 3070, 3060'ı satıp model yükselteyim dedim demez olaydım.
O mesajların hukuki delil sayılabilmesi için karşı tarafın konuşmaların paylaşılacağına dair rızasının olması gerekiyor. Ayrıca bildiğim kadarıyla aldım sattım söylemi sözleşme niteliği taşımıyor.
Hocam hazırlar arasında yapılmış bir sözleşme niteliği var, onun dışında en kötü ihtimalle elimde dekont var ve dekontta aldığım ürünün en ufak ayrıntısına kadar, kimden aldığım vs her şey yazıyor. Kanıtlamak konusunda sıkıntı yok en kötü parayı gönderdiğim hesaba bloke koydururum o sorun değil.

Çevrimiçi olduğu halde cevaplamadı, yarın savcılığa şikayet etmeye gideceğim mecburen.
Bak arkadaşım konu uzun ama, kısa yoldan anlatmaya çalışayım dataysız ama, uzun olacak maalesef. Yurt dışına çalışmaya çıkar gelirim ara, ara. Beni 3 sene önce bu vaadle, formen denecek ahlaksız, güvendiğim insan, güven amaçlı şirkete para yollamamı istedi tereddüt etmedim değil, gönderdim 600 TL yi en son. Sonradan öğrendim ki arkadaşlarımı aradım, onunla beraber çalıştığım kişiler bu insanlar ve akrabasını da aradım. Hepsi yok ya palavra dediler bir de parayı eşinin adına ATM den yolladım. Neyse diğer arkadaşlar İstanbul dan, olduğu illerden, ben de Adana dan karakola gidip şikayet ettik. Davalık olduk polisler de oradan bana güldüler resmen, o zaten apayrı bir durum. Sonuca gelirsek ben para istemiyorum bu adama ceza verilmesini istiyorum dedimse de, Hakim kadındı bu arada. Aracı bulup anlaşma sağlanacak, sağlanmaz ise tekrar dava açın gibilerinden konuştu. Avukat aradı anlaşma için 1 hafta sonra 10 gün sonra falan. Anlattı dedi ki, sen davaya devam etsen, haklı bile çıksan para devlete kalır, ben de paşa paşa davadan vazgeçtim, anlaşma için de pasaport parası gibi ücretleri de istedim, toplam da 1000 TL ye anlaştık para hesabıma yattı. Yani duruma bakar mısınız? Adamlar da ki rahatlığa bakın yahu bu adam resmen nitelikli dolandırıcı durumun da ama, hiç bir şekil de ceza, yargılama gibi bir durum yok ve diğer arkadaşlarım da olmasaydı belki ben hiç bir hak iddia edemeyecektim. Çok kişiyi dolandırmaya çalıştığı, paralarını aldığı için en azından ben geri paramı alabildim. Yani bu insan emin ol her türlü ne olursa olsun, aracıdır, bilmem nedir en fazla paranı geri iade edip yırtacak. Olay bu kadar basit, bir şey satın alırken, araştırma yapın öyle hareket edin. Bu adam yollar yollamaz en kötüsü davalık olursun, belki alamayabilirsin bunu da unutma. Alırım paramı paşa, paşa diyorsun bu yazımdan sonra ne düşünürsün bilemem?

Bak arkadaşım konu uzun ama, kısa yoldan anlatmaya çalışayım dataysız ama, uzun olacak maalesef. Yurt dışına çalışmaya çıkar gelirim ara, ara. Beni 3 sene önce bu vaadle, formen denecek ahlaksız, güvendiğim insan, güven amaçlı şirkete para yollamamı istedi tereddüt etmedim değil, gönderdim 600 TL yi en son. Sonradan öğrendim ki arkadaşlarımı aradım, onunla beraber çalıştığım kişiler bu insanlar ve akrabasını da aradım. Hepsi yok ya palavra dediler bir de parayı eşinin adına ATM den yolladım. Neyse diğer arkadaşlar İstanbul dan, olduğu illerden, ben de Adana dan karakola gidip şikayet ettik. Davalık olduk polisler de oradan bana güldüler resmen, o zaten apayrı bir durum. Sonuca gelirsek ben para istemiyorum bu adama ceza verilmesini istiyorum dedimse de, Hakim kadındı bu arada. Aracı bulup anlaşma sağlanacak, sağlanmaz ise tekrar dava açın gibilerinden konuştu. Avukat aradı anlaşma için 1 hafta sonra 10 gün sonra falan. Anlattı dedi ki, sen davaya devam etsen, haklı bile çıksan para devlete kalır, ben de paşa paşa davadan vazgeçtim, anlaşma için de pasaport parası gibi ücretleri de istedim, toplam da 1000 TL ye anlaştık para hesabıma yattı. Yani duruma bakar mısınız? Adamlar da ki rahatlığa bakın yahu bu adam resmen nitelikli dolandırıcı durumun da ama, hiç bir şekil de ceza, yargılama gibi bir durum yok ve diğer arkadaşlarım da olmasaydı belki ben hiç bir hak iddia edemeyecektim. Çok kişiyi dolandırmaya çalıştığı, paralarını aldığı için en azından ben geri paramı alabildim. Yani bu insan emin ol her türlü ne olursa olsun, aracıdır, bilmem nedir en fazla paranı geri iade edip yırtacak. Olay bu kadar basit, bir şey satın alırken, araştırma yapın öyle hareket edin. Bu adam yollar yollamaz en kötüsü davalık olursun, belki alamayabilirsin bunu da unutma. Alırım paramı paşa, paşa diyorsun bu yazımdan sonra ne düşünürsün bilemem?
Hocam sizin olayı gerçekten anlamadım biraz karmaşık anlatmışsın ancak benim olay o kadar derin ve karmaşık değil. Ortada basit bir durum var, yarın gidip şikayette bulunacağım daha sonra dilekçenin de fotoğrafını atarım adama belki insafa gelir parayı iade eder. Benim elimde her şey var kanıt niteliğinde. O yüzden paramı almak sorun olmaz fakat almak uzun sürebilir eğer iş davalık olursa.

Yeni konular

Geri
Yukarı