Şahsıma gelen tehdit maili

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Arkadaşıma bu şekilde fidye virüsü geldi. İndirdiği bir uygulama ya da girdiği abuk subuk web sitesi üzerinden otomatik geliyor. Sisteminize temiz bir format atarsanız sorun kalmaz.

Arkadaşıma bu şekilde fidye virüsü geldi. İndirdiği bir uygulama ya da girdiği abuk subuk web sitesi üzerinden otomatik geliyor. Sisteminize temiz bir format atarsanız sorun kalmaz.
Formata gerek olduğunu sanmıyorum. Kaspersky Internet Security deneme sürümü indirin bütün ayarları yapın ve tam tarama yapın. Sonuç temiz ise bir sorun çıkmaz. Ayrıca indirdikten sonra tarayıcınızda Kaspersky Protection'u aktifleştirin. Bu sayede girdiğiniz sitelerdeki virüsü engeller.

Bu bir virüs değil phishing dedikleri bir oltalama maili. Sizin arkadaşınızın karşılaştığı virüs fidye virüsü. Sisteme bulastiktan sonra genelde fotoğraf dosyaları olmak üzere Word Excel vb. gibi dosyaları erişime kapatır. Arkadaşın başına gelen şey ise blackmail yani şantaj.

Yukarıda da dediğim gibi eğer o sitedeki hesap sizin için önemli ise o sitedeki bilgilerinizi değiştirin. Açığa çıkan artık çıkmış. Giren şemsiye çoktan açılmış 😁. Şaka bir yana fazla da kafanıza takmayın bu gibi durumlar olağan oldu artık. Şifrelerinizi değiştirmek isterseniz değiştirebilirsiniz içiniz daha rahat olur artı olarak spam mailleri engelleyebilirsiniz.

Evet aynen öyle. Data leak geçiren sitenin orada yazan compromised data yazan kısım o siteye girdiğiniz ve sızdırılan bilgiler. Örnek vererek anlatmam gerekirse Facebook'un yaşadığı Data Leak'ten Steam etkilenmez.
teşekkür ederim, içimi ferahlattınız. galiba beni dolandırmaya çalışıyorlar. endişelenmemin asıl sebebi o mailin geldiği gün saçma sitelere girip programlar yüklemem. yakın zamanda bigisayara webcam bağladım biraz da ondan endişelendim.
ama öğrense yeni şifremi öğrenirdi neden eskisini öğreniyor? galiba çok büyük bir denk gelmişlik

Teşekkür ederim, içimi ferahlattınız. Galiba beni dolandırmaya çalışıyorlar. Endişelenmemin asıl sebebi o mailin geldiği gün saçma sitelere girip programlar yüklemem. Yakın zamanda bigisayara Webcam bağladım biraz da ondan endişelendim.
Ama öğrense yeni şifremi öğrenirdi neden eskisini öğreniyor? Galiba çok büyük bir denk gelmişlik.

Rica ederim. Eğer size ve arkadaşların içine biraz bile olsa su serpebildiysem ne mutlu bana. Yeni şifreniz yerine eski şifrenizi öğrenme nedenini konunun ilk başında söylemiştim. Eski şifrelere erişmek daha kolaydır. Data leaklerde çoğu zaman yeni şifrelere eski şifrelere eriştikleri gibi erişemezler.

Farklı olunca da unutuyoruz :D. Zaten 4-5 tane şifrem var. Oyunlar için ayrı, önemli şeyler için ayrı şifreler kullanıyorum.
Ben bir tane kağıda bütün şifrelerimi yazdım. Çoğu 40 karakterden fazla. Kağıdı bilgisayarın altına sıkıştırıyorum lazım olduğunda alıp giriyorum şifreyi. Oyunlarda bende aynı şifreyi kullanıyorum. Gmailimin çalındığı dönemde paranoyak olup her gelen mailden sonra şifremi değiştiriyordum :D

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı