Sahte belgeden disipline gitmek

The Lord

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba dün akşam belge alamadığım için okulda şakasını yaparız diye onur belgesi falan çıkardım. Üstünde ismim vs yazılı şekilde bugün hoca karneyi verirken bende bunu gösterip hocam bu niye siyah beyaz tarzı bir şey söyleyince hoca elimden aldı ve disiplinde sorarsın belgede sahtecilikden disipline vereceğim dedi. Bu kadar küçük bir şey için uğraşır mi ki? Daha önce beni 2-3 kere rehberliğe yollamışlığı var. Biraz takık bir hoca.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uğraşır da imza yoksa üstünde bir şey olmaz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uğraşır da imza yoksa üstünde bir şey olmaz.

1674206749400.png

Bu şekilde.

Yani kusura bakmayın da siz kaşınmışsınız. Şaka yapıyorsanız kendi aranızda belgeyi çıkartıp yapın -bunu da yapmayın da misal diye diyorum- ne diye hocaya gösterip alay ediyorsunuz ki?

İdarenin bu konuda tutumunu ve sizin nasıl bir itibarınız olduğunu bilmeden bir şey demek zor. Lakin umuyorum ki özür dilersiniz ve bu sorun çözülür.

Ne var ki bunda amacın şaka olduğu belli zaten amaç farklı olsa siyah beyaz olmaz.
Dostum zaten teşekkür, takdir onur belgeleri bildiğim kadarıyla bir işe yarayan belgeler değil. Sadece öğrenciyi ve veliyi tatmin etmek için. Hocaya belgeyi gösterip "bu niye siyah-beyaz" diye sormanız hocayla alay etmek anlamına gelir. Yani suçunuz sadece sahte belge değil, hocayla alay etmek. Anlattığınıza göre hocayla aranız da iyi değil, daha önce rehberliğe göndermiş sizi. Bunu bile bile neden böyle bir şey yapıyorsunuz? Hani, hocayla aranız iyi olur sınıfça bir şeye gülerken o arada siz de böyle dersiniz o zaman tamam hoca da güler geçer belki ama bu durum farklı.

Bakın, niyetim size akıl hocalığı yapmak değil. Benzer davranışları zamanında ne yazık ki hocalarıma karşı ben de yaptım. Belki yerine göre daha kötüsünü de yaptım kendimce eğlenmek için. Ama yaş ilerledikçe insan olgunlaşıyor, yaptığımın çok yanlış olduğunun farkına vardım. Yerinizde olsam disipline çağırılırsam 2. dönem, bunun sahte belgecilik niyetine değil de şaka amaçlı yapıldığını söylerim. Hocadan da idareden de özür dilerim. Hocanız disipline vermese bile bence özür dileyin hocanızdan.

Orijinalinden farklı renkteki, ıslak imza ve mühür tam olmayan, siyah beyaz belgenin sahteciliği mi olurmuş? Ayrıca siz bunu bir makama sunmadıysanız, yine "resmi belgede sahtecilik" olarak nitelenmesi pek de mümkün değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı