Sahte SMS ile gelen linke tıkladıktan sonra ne yapılmalı?

Ömer Kutay

Hectopat
Merhaba, bugün annem işteyken anneme bir SMS gelmiş ve SMS'te şöyle yazıyormuş; Yurt İçi Kargo'nuz adres hatası yüzünden dağıtım merkezine geri gönderildi, adres güncellemesi yapın. Annem geçen cuma internetten süpürge satın aldığı için onunla alakalı sanarak linke girmiş ve link açılmadığı için sekmeyi kapatmış. Yakın zamanda bu şekilde insanlara SMS atılarak telefonlarına bankacılık uygulamaları yüklendiğini duymuştum o yüzden uygulamalara baktım fakat bir şey göremedim, kuzenim telefon iOS olduğu için bir şey olmayacağını söyledi fakat ben yine de ne olur ne olmaz diye sormak istedim.

VPN kullanarak siteye girdim. Annemde site açılmadığı için direkt kapatmış iyi ki bu ekranı görememiş çünkü linke tıklama dememe rağmen belki gerçekten kargo ile alakalıdır diyor

🤦

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    353,2 KB · Görüntüleme: 338
  • 2.png
    2.png
    49,3 KB · Görüntüleme: 238
  • 3.png
    3.png
    36,9 KB · Görüntüleme: 214
Merhaba, bugün annem işteyken anneme bir SMS gelmiş ve SMS'te şöyle yazıyormuş; Yurtiçi Kargo'nuz adres hatası yüzünden dağıtım merkezine geri gönderildi, adres güncellemesi yapın. Annem geçen cuma internetten süpürge satın aldığı için onunla alakalı sanarak linke girmiş ve link açılmadığı için sekmeyi kapatmış. Yakın zamanda bu şekilde insanlara SMS atılarak telefonlarına bankacılık uygulamaları yüklendiğini duymuştum o yüzden uygulamalara baktım fakat bir şey göremedim, kuzenim telefon iOS olduğu için bir şey olmayacağını söyledi fakat ben yine de ne olur ne olmaz diye sormak istedim.

Bana da aynı tarz +220'li numaradan benzer bir şey geldi, tıklamadım fakat site yüklenmemişti. Problem yok gibi, bir şey indirmemiş zaten.

Merhaba, bugün annem işteyken anneme bir SMS gelmiş ve SMS'te şöyle yazıyormuş; Yurtiçi Kargo'nuz adres hatası yüzünden dağıtım merkezine geri gönderildi, adres güncellemesi yapın. Annem geçen cuma internetten süpürge satın aldığı için onunla alakalı sanarak linke girmiş ve link açılmadığı için sekmeyi kapatmış. Yakın zamanda bu şekilde insanlara SMS atılarak telefonlarına bankacılık uygulamaları yüklendiğini duymuştum o yüzden uygulamalara baktım fakat bir şey göremedim, kuzenim telefon iOS olduğu için bir şey olmayacağını söyledi fakat ben yine de ne olur ne olmaz diye sormak istedim.

Antivirüs uygulaması yükleyerek cihazı tarayın. Eğer ki SMS'i silmediyseniz linki kopyalayın ve taratın: VirusTotal. Tabii linke yanlışlıkla tekrar girmeyin. İndirme falan olmuş mu onlara bakın ve Tarayacının önbelleğini ve çerezlerini temizleyin. iOS diye bir şey olmayacak diye bir şey yok. Bir de eklerde attığınız site sahte bir siteye benziyor. Normalde devlete bağlı sitelerde sonu .gov.tr ile biter umarım numaranızı girmemişsinizdir. Not: Site kesin sahte.

VPN kullanarak siteye girdim. Annemde site açılmadığı için direkt kapatmış iyi ki bu ekranı görememiş çünkü linke tıklama dememe rağmen belki gerçekten kargo ile alakalıdır diyor.

🤦

Dolandırıcılık ve banka kartı patlatma büyük ihtimal kredi kartını girmesin.

Antivirüs uygulaması yükleyerek cihazı tarayın. Eğer ki SMS'i silmediyseniz linki kopyalayın ve taratın: VirusTotal. Tabii linke yanlışlıkla tekrar girmeyin. İndirme falan olmuş mu onlara bakın ve Tarayacının önbelleğini ve çerezlerini temizleyin. iOS diye bir şey olmayacak diye bir şey yok. Bir de eklerde attığınız site sahte bir siteye benziyor. Normalde devlete bağlı sitelerde sonu .gov.tr ile biter umarım numaranızı girmemişsinizdir. Not: Site kesin sahte.
1695063383846.png

Dolandırıcılık ve banka kartı patlatma büyük ihtimal kredi kartını girmesin.
Kendisine linke girme dedim fakat inatla süpürgesinin kargosu olma ihtimalini savunuyor, eğer çok girmek istiyorsa girsin daha ne diyeyim.

Bir şey yapmanıza gerek yok. Ios’a App Store dışında uygulama yükleyebilmesi çok zor, fakat tabii ki “net Ios’a virüs bulaşmaz.” demiyorum. Sms dolandırıcılarının, Ios’u geçebilecek bir virüste yaptığını düşünmemekteyim.
Antivirüs uygulaması yükleyerek cihazı tarayın.
Antivirüslerin Ios’da bir işe yaradığını düşünmüyorum. Ios çok güvenli olduğundan değil, Ios’un çok kapalı olmasından. Öylesine tarama yapıyormuş gibi geliyor.
Bu konu hakkında bilginiz varsa, öğrenmek isterim.

Yeni konular

Geri
Yukarı