Sahte yazılımı kanunsuz kabul etmeli miyiz?

Rexie

Kilopat
Makaleler
7
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Evet ama gereği yapılmıyor. Bir oyuna da 400-500 TL verecek bütçesi olmayanların da işine geliyor tabii. Oyuna o kadar değer biçmekte mantıksız fakat serbest piyasa olduğu için de bir şey diyemiyoruz. N'apalım korsan devam.

Evet ama etik değerlerimizin buna engel olması lazım. N'apalım arabalar çok pahalı, kalabalığa da girmek istemiyorum deyip araba çalmıyorsak bunu da yapmamamız lazım. En azından yöneticilerin bu konuları kabul etmemesi gerek bence.

Evet ama etik değerlerimizin buna engel olması lazım. N'apalım arabalar çok pahalı, kalabalığa da girmek istemiyorum deyip araba çalmıyorsak bunu da yapmamamız lazım. En azından yöneticilerin bu konuları kabul etmemesi gerek bence.
Şu Türkiye ekonomisinde hepimiz birdahaki günkü yemeğimizin parasını zar zor çıkarıyorken birde oyunlara 400 500 tl veremeyiz. Zaten sistem dizmek için bütçemizi deşiyor atıyoruz. Oyunlarada para verip kuruyalım mı?

Son dediğinize katılıyorum ama araba örneği çok saçma. Arabada bütçeye göre değişiyor yada genel olarak taşıma araçları tercih meselesi. Bence arkadaşın demek istediği, atıyorum MATLAB veya AutoCAD gibi bir yazılımın çok pahalı olması ve alternatifinin genelde olmaması sebebiyle korsan kullanmak. Yani araba örneği hiçbir alakası yok, bence.

Son dediğinize katılıyorum ama araba örneği çok saçma. Arabada bütçeye göre değişiyor yada genel olarak taşıma araçları tercih meselesi. Bence arkadaşın demek istediği, atıyorum MATLAB veya AutoCAD gibi bir yazılımın çok pahalı olması ve alternatifinin genelde olmaması sebebiyle korsan kullanmak. Yani araba örneği hiçbir alakası yok, bence.
Hiç bir yazılım zorunlu kullanmak zorunda olduğumuz şeyler değil. Profesyonel olarak yapılıyorsa zaten bir şekilde alınabiliyor olunmalı.
Şu Türkiye ekonomisinde hepimiz birdahaki günkü yemeğimizin parasını zar zor çıkarıyorken birde oyunlara 400 500 tl veremeyiz. Zaten sistem dizmek için bütçemizi deşiyor atıyoruz. Oyunlarada para verip kuruyalım mı?
"Bir şey çok pahalı o yüzden çalıyorum" demenin mantıklı bir yanı yok. Hiç biri temel ihtiyaç da değil. Birileri (otomotiv mühendisleri) yıllarca uğraşıyor, eğitim alıyor, tecrübe ediniyor, masraf yapıyor ve bir araba üretiyor ve biz ücretini karşılayamadığımız için çalıyoruz.

Diğerinde de birileri (yazılım mühendisleri) aynı şekilde yıllarca uğraşıyor, eğitim alıyor, tecrübe ediniyor, masraf yapıyor ve bir program ya da oyun üretiyor ve biz ücretini karşılayamadığımız için çalıyoruz.

Diyelim ki, pirinç sana pahalı geldi. Gidip marketten pirinç mi çalıyorsun? Parayla satılan herhangi bir şeyi, karşı tarafın rızası olmadan karşılıksız elde etmek hırsızlık değil midir? Vicdanı rahatlatmak için yok ekonomik, yok ihtiyacım vardı, falan filan demeye gerek yok. Ben de kullanıyorum korsan ürün bu arada. En azından vicdanımı rahatlatmak için bahane sunmuyorum.

Diyelim ki, pirinç sana pahalı geldi. Gidip marketten pirinç mi çalıyorsun? Parayla satılan herhangi bir şeyi, karşı tarafın rızası olmadan karşılıksız elde etmek hırsızlık değil midir? Vicdanı rahatlatmak için yok ekonomik, yok ihtiyacım vardı, falan filan demeye gerek yok. Ben de kullanıyorum korsan ürün bu arada. En azından vicdanımı rahatlatmak için bahane sunmuyorum.

Şöyle düşün o pirinç zenginlerin haricindeki hiçbir kitlenin satın alamayacağı kadar yüksek. Ama insanlar o pirince muhtaç. Önünde sonunda onu elde etmeleri gerek. Öyle ya da böyle. Oyun zorunlu bir ihtiyaç değildir diyebilirsin fakat bazılarımız için olmazsa olmaz bir şey.

Hiçbir yazılım zorunlu kullanmak zorunda olduğumuz şeyler değil. Profesyonel olarak yapılıyorsa zaten bir şekilde alınabiliyor olunmalı.

"Bir şey çok pahalı o yüzden çalıyorum" demenin mantıklı bir yanı yok. Hiçbiri temel ihtiyaç da değil. Birileri (otomotiv mühendisleri) yıllarca uğraşıyor, eğitim alıyor, tecrübe ediniyor, masraf yapıyor ve bir araba üretiyor ve biz ücretini karşılayamadığımız için çalıyoruz.

Diğerinde de birileri (yazılım mühendisleri) aynı şekilde yıllarca uğraşıyor, eğitim alıyor, tecrübe ediniyor, masraf yapıyor ve bir program ya da oyun üretiyor ve biz ücretini karşılayamadığımız için çalıyoruz.

Biz o oyunların parasını gökten bulmuyoruz bizde emek verip kazanıyoruz ki şundan 3 sene önceye kadar her oyunu parasını verip alırdım Steam kütüphanem oyun dolu şu an. Ama yeni çıkan ya da daha önce deneyim edemediğim oyunlar şu an o kadar pahalıki bütün bütçemi yeni çıkan güncel oyunlara bassam sadece 8,9 tane oyuna param yeter oynayamadığım daha tonlarca oyun olur.

Forum kurallarında kanun dışı paylaşım yapmak yasak. Yani zannediyorum birine yaptığım bir işkenceyi ya da hırsızlığı anlatmam, fikir almam ya da bu konuda tartışma yaratmam yasak olsa gerek. Aynı kapsamda bir kişinin yıllarca süren hayat deneyimi ve tecrübesiyle oluşturduğu ve belirlediği bir fiyatla sattığı şeyi kaçak olarak almak aleni kanunsuzluktur. Hatta aleni değil Türk Ceza Kanuna göre de suçtur. Özellikle işletim sistemleri olmak üzere çeşitli lisanslı yazılımları sahibinden satın almak yerine kaçak kullanımı teşvik eden paylaşımların engellenmesi gerekiyor. Sizce de öyle değil mi?

Söylediklerinizde haklısınız. Kısa bir süre öncesine kadar gereği yapılıyordu ve biz de destekliyorduk. Şu anda göz yumuluyor, tartışılır bir konu. Son zamanlarda fiyatlar anormalin de üzerinde arttı, özellikle oyun piyasasında bir sıçrama gerçekleşti. Yıllardır uğraşıp en sonunda bilgisayar topladı insanlar ve bir baktılar ki oyunları karşılamak için neredeyse bir o kadar daha ödemeleri gerekiyor.

Kanunsuz ve bunun da ötesinde etik değil, bunu savundum ve savunacağım. Fakat mevcut durum da ortada. Kitlenin çoğu öğrenci, aktif bir gelir yok ve ortada hayali kurulan, heves edilmiş bir oyun var. Geçip de o kişiye "oynama" demem çünkü ben de oynarım. Önemli olan nokta da şu: Etik olmadığının farkına varın yeter. Alışkanlık olmasın, ileride fiyatlar normale dönerse bırakmanız gerektiğinin farkında olun.

Şöyle düşün o pirinç zenginlerin haricindeki hiçbir kitlenin satın alamayacağı kadar yüksek. Ama insanlar o pirince muhtaç. Önünde sonunda onu elde etmeleri gerek. Öyle ya da böyle. Oyun zorunlu bir ihtiyaç değildir diyebilirsin fakat bazılarımız için olmazsa olmaz bir şey.

Ne fark eder? İster zorunlu olsun, ister olmasın? Genel olarak konuşuyorum, sadece oyun veya yazılım gözüyle bakmamak gerekir, sonuçta bu karşılık beklenerek halka sunulmuş bir şeyi sen, karşılıksız elde etmeyi, daha az kesim elde edebiliyor diye, haklı olduğunu düşünüyorsun.

O zaman gidip saraylara da çökelim daha da az bir kitle kullanıyor sarayları.

Geri
Yukarı