Salcano NG 650 İçin Arka Göbek Tavsiyesi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Arkadaşlara tanışıp emin olduktan sonra cevap veriyorum evet uyumlu, problem yaşamayacaksın.
Aynı göbeği 10'lu ruble ile kullanan arkadaşlar var.

Linkini attığın ruble 8'li ve tam bir fiyat performans ürünü.
Siparişini verebilirsin.

Eski göbeğimdeyken dişli göbeğe sıkılıyordu. Ancak bu göbek biraz daha farklı. Aldığım dişlide sıtandart her dişli gibi vidayla mı sıkılacak? Sıkacağım vida dişli ile gelecek mi? Alırsam takamaktan korkuyorum. Kendime güvenimi sağlayabilirsem öyle alacağım internetten. :)
Adım adım anlatırsanız sevinirim. Şimdi dişliyi kutudan çıkardım. Göbeğe geçirdim. Bundan sonraki adımları anlatırmısınız?

Eski göbeğimdeyken dişli göbeğe sıkılıyordu. Ancak bu göbek biraz daha farklı. Aldığım dişlide sıtandart her dişli gibi vidayla mı sıkılacak? Sıkacağım vida dişli ile gelecek mi? Alırsam takamaktan korkuyorum. Kendime güvenimi sağlayabilirsem öyle alacağım internetten. :)
Adım adım anlatırsanız sevinirim. Şimdi dişliyi kutudan çıkardım. Göbeğe geçirdim. Bundan sonraki adımları anlatırmısınız?
Bu göbek ve ruble daha önceden da alışık olduğun sistemle montajlanıyor.
Standart bir biçimde rubleyi alıp göbeğe doğru itiyorsun.
Zaten çizgi halinde kanallar var, görmüşsündür.

Daha sonra diğer somun ve aparatları dişliye geçiriyor ve en son sıkıyorsun, oluyor bitiyor.
Ruble ile birlikte gelen somun tarzı aparatları tam olarak bilemem, kitapçığında falan yazıyor olması gerek. Adımları takip edebilirsin.

Montaj aşamasından korkmana gerek yok, oldukça basit yani.

Peki dişliyi diyelim ki siparis ettim. İcinden aparat cıkmazsa yani somun o zaman ne yapabilirim? Bisikletci baska yerden alirsan gelme dedi. O da canımı sıktı zaten.

Kutu içeriğinin eksik çıkması gibi bir durum olamaz, gerekli parçalar çıkar içerisinden.
Ne yapabilirim dersen cevabı basit.

Kargoyu aldığına dair belgeyi imzalamadan önce, kargo görevlisinin huzurunda paketi açarsınız. Zaten bu dişliler leblebi kartonunda gelmiyor, önceden paketlenmiş kapalı kutuda gelirler.

Eksik çıkarsa da görevliye bildirip iade işlemini başlatabilirsiniz.
Ancak böyle bir şey olmaz :) Dert etmene hiç gerek yok.

Bunun dışında hangi bisikletçiden bahsediyoruz, neden böyle bir şey dedi anlamış değilim.
Ne tür bir bağlantın var bu bisikletçi ile? Montajı sen yapmayacak mısın?

Aynı dişliyi aynı göbek ile zamanında kullanmıştım. Zaten BilgisayarKurdu söylemiş sorun yaşamazsın diye. Ayrıca bulabilirsen başka bisikletçiye yaptır adam saçmalamış çünkü. Yada söyle takma ücretinide vereceğim diye.

Eksikten kastım yani acaba yanında göbeğe sıkma somunu gönderiliyor mu? Shimano'nun bizzat kendisi koyuyor mudur acaba içine. Kastım buydu. :) Bisikletçide çok paragöz olan ama bisikletten iyi anlayan bir adam o kadar. Kendim takarım herhalde zaten. Takamazsam başka bisikletçi arayacağım kendime. :) Bu arada benim kadronun disk takmak için arkada yuvası yok. Buna Türk usulü felen bir şeyler uydurabilmek mümkün müdür? :)

Dostum bir çivi aldığın zaman kimse sana çekici hediye etmez :)
En azından alacağın rublede durum böyle.
Zaten disk fren falan kullanmıyorsunuz, takıp kullanacaksınız, ayarlamasıyla falan uğraşmayacaksınız. Profesyonellik gerektiren hiçbir şey yok.

Kadronun arkasında disk fren klipsini tutmak için 2 adet montaj deliği yoksa o işi unutacaksın. Kaynak ile falan olacak iş değil yani, ayarlaması bile çok hassas.
Ufacık bir eğrilik başını ağrıtır. Türk usülü olan çoğu şeyden hayır gelmediğini de hatırlatırım :)

Arka tekere disk fren takmanın da görüntü harici bir getirisi zaten olmayacaktır sana.
İstersen 10-20 liraya bir rotor alırsın ve göbeğe takarsın, o havayı yine sağlarsın.

Ön çatald da disk fren desteği yoksa o parçayı değiştirebilirsin. Yeni bir çatal ile haleldilebilir. Hem ön tekere disk fren takmanın yararını da görürsün.
Ancak o kadroya yatırım yapmak hiç de doğru olmaz, V-Fren ile takıl derim.

Sonunda bütün işlemler bitti. İnan çok rahatladım. :)
Ruble montajı sandığım kadar zor olmadı 2 dk'da bitirdim. :) Düşünüp durduğum o Ruble'yi sıkma aparatları kutudan çıktı. Hiç sıkıntısız hemen 2 dk'da bitti. Uğraşmadım bile, sanki koltuk ayarlar gibiydi. :)
Birde almışken çamurlukda alayım dedim. Malum kış her yer çamur, üstüm batıyordu. Eski çamurlukta kırılmıştı. Bu sefer kırılmıyacak geçmeli bir çamurluk aldım. Şu ana kadar yardımcı olduğun için çok teşekkür ederim arkadaşım. :)
IMG_20141219_144028 (600 x 360).jpg
IMG_20141219_144040 (600 x 360).jpg
IMG_20141219_144049 (600 x 360).jpg
IMG_20141219_144120 (600 x 360).jpg

Bütün konuya özet olarak;
  • Arka göbek
  • Ruble
  • Çamurluk
  • Jant telleri
alındı.

@Enes Doğan Dostum tekrardan merhaba :) Öncelikle sıkıntı yaşamadan montajı yaptığın için gerçekten sevindim.
Ben de geçenlerde trafik halinde bir kaza atlattım, göbeğin yamulduğunu daha yeni fark ettim.
Sana önerdiğim ürünlerden memnun kaldın mı? Uyumsuzluk problemi yaşayacağını zaten hiç sanmıyorum, uyumlu parçalar.
Bana da bir arka göbek lazım oldu, ancak memnun kalıp kalmadığını sorma sebebim alacak olmamdan değil :)
Daha üst seviye bir göbek lazım bana. Arka tekeri sert darbelere maruz bırakıyorum, zaten amortisör denilen şey yok.

once.jpg
sonra.jpg
20150101_190954_HDR.jpg

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı