Salondan oturma odasındaki bilgisayara internet kablosu çekme

Furkan Teymullah

Centipat
Merhaba. Modem oturduğum evin salonunda kurulu ancak bilgisayarım oturma odasında. Normalde kablosuz ile bağlanıyordum ama Online oyunlarda aşırı ping sorunu yaşadığım için Ethernet kablosu ile bağlanmaya karar verdim. Tek çözüm salondan koridora oradan da benim odama uzanan bir kablo mu çekmek? Görüntü kirliliği oluşturmadan çözemez miyim bunu?

PowerLine Ping'i önler mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
O tür powerling ping gibi şeylerle uğraşmaya hiç gerek yok, gerek halıların altından gerek duvarın üzerinden kablo çekerek sorununuzun önüne geçebilirsiniz. Size tavsiyem kroşe ile duvarın üstünden sabitleye sabitleye gidin, çok bi görüntü kirliliği olmaz.

Kablo çekmeniz en doğrusu, ben de o şekilde yaptım.
Hatta kullanmadığım eski modemimi de Access Point olarak ayarladığım için odama Wi-Fi'de getirmiş oldum. Salonla odam arası mesafe uzak biraz.

Merhaba. Modem oturduğum evin salonunda kurulu ancak bilgisayarım oturma odasında. Normalde kablosuz ile bağlanıyordum ama Online oyunlarda aşırı ping sorunu yaşadığım için Ethernet kablosu ile bağlanmaya karar verdim. Tek çözüm salondan koridora oradan da benim odama uzanan bir kablo mu çekmek? Görüntü kirliliği oluşturmadan çözemez miyim bunu?

Power Line değil ama menzil genişletici işe yarayabilir. Ama bütçeniz nedir? Bütçe 500-600 falansa kablo en mantıklı çözüm olur. Ama bütçe 1000-1500 vs olabilir yeterki kablo karmaşası olmadan çözeyim diyorsanız aşağıdaki bilgileri verebilirseniz cihaz önerebilirim.

Paket hızınızı, kabloyla alabildiğiniz hızı ve pingi, ve kendi odanızdan kablosuzla alabildiğiniz hızları (modemde 2.4Ghz ve 5Ghz varsa ikisinden ayrı ayrı) ve pingleri test edip yazar mısınız?

Ek olarak modemle odanızın arasında ne kadar mesafe var, modemle odanız arasında sinyal kaç duvardan geçiyor vs bunları da yazar mısınız?

Power Line değil ama menzil genişletici işe yarayabilir. Ama bütçeniz nedir? Bütçe 500-600 falansa kablo en mantıklı çözüm olur. Ama bütçe 1000-1500 vs olabilir yeterki kablo karmaşası olmadan çözeyim diyorsanız aşağıdaki bilgileri verebilirseniz cihaz önerebilirim.

Paket hızınızı, kabloyla alabildiğiniz hızı ve pingi, ve kendi odanızdan kablosuzla alabildiğiniz hızları (modemde 2.4Ghz ve 5Ghz varsa ikisinden ayrı ayrı) ve pingleri test edip yazar mısınız?

Ek olarak modemle odanızın arasında ne kadar mesafe var, modemle odanız arasında sinyal kaç duvardan geçiyor vs bunları da yazar mısınız?
Menzil genişleticide ping sorunu olmuyor mu hocam?

bütçe 2.5
Paket hızım 24mbps
test siteleri arasındaki farkı bilmiyorum.

Screenshot_20240228-115120_Chrome.png
Screenshot_20240228-115038_Chrome.png
Screenshot_20240228-114941_Chrome.png

Bugün internetim geldi bende tavana bantlayarak yaptim hem daha güzel duruyor hem de görüntü kirliliği yok.

bütçe 2.5
Paket hızım 24mbps

Eki Görüntüle 2128119Eki Görüntüle 2128118Eki Görüntüle 2128117

Hocam anlamadım, paket hızım 24 demişsiniz, Speedtest ölçümü 54 gösteriyor başka bir siteden yaptığınız ölçüm 13 :)

Bana net olarak şu bilgileri sağlar mısınız?

1- Ethernet kablosuyla bilgisayara bağlıyken (o sırada interneti kullanan evde başka kimse ya da cihaz olmasın) aldığınız hız ve ping.

2- Modeminiz 2.4Ghz ve 5Ghz destekliyor mu? Bunu bilmiyorsanız modem marka modelini yazın bakalım.

3- Modemden kendi odanızda aldığınız hem 2.4 hem (varsa) 5Ghz üzerinden hızlar ve pingler (bilgisayarınızın wifi ı üzerinden bağlıyken ölçerseniz daha iyi olur telefondan ölçmek yerine)

bütçe 2.5
Paket hızım 24mbps

Eki Görüntüle 2128119Eki Görüntüle 2128118Eki Görüntüle 2128117

Ek olarak menzil genişletici de ping konusu için şunu söyleyeyim, modeminizde 5Ghz bandı varsa ve ethernet çıkışlı iyi bir menzil genişletici alırsanız (bütçeniz iyi bir cihaz almaya uygun) menzil genişleticiyi odanıza bir prize takıp (odanızda modemden gelen sinyalin ne kadar hız verebildiğini bunu netleştirmek için soruyorum) menzil genişleticinin ethernetinden bilgisayarınıza kabloyla bağlanarak ping konusunu ciddi oranda azaltabiliyorsunuz.

Yani şöyle söyleyeyim forumda da birçok konu var o konularda testler de var. Bir örnek kendi modemiyle odasından 23Mbps hız ve 15ms ping alan aşağıdaki konudaki kullanıcı menzil genişleticinin (TP Link RE305) 5Ghz bandı üzerinden 85Mbps hız ve 4ms ping alabildi.

Yani iyi bir cihaz baya fark yapıyor ama sizin için bu cihaz uygun mu onu anlamak için yukarıdaki sorularımın cevabını öğrenmeliyim.

RE305 1000-1200 bandında bir fiyata sahip mesela.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı