Çözüldü Samsung 860 Evo toplam yazılan veri hızlı artıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Alpha Centauri

Megapat
Makaleler
4
Merhaba. Samsung Magician ve CrystalDiskInfo ile kontrol ettiğimde, toplam yazılan veri miktarının aşırı hızlı arttığını fark ettim. Örneğin son bir saatte sadece arkadaşlarımla konuştum, bir proje için birkaç ufak resim indirdim. Ancak şaşırtıcı şekilde 1 saat içinde 3GB gibi değerler görüyorum.

Yaklaşık 1 haftalık disk 350 GB toplam yazmaya ulaşmış durumda ve bu kadar hızlı bir artış beni korkutmuyor değil. Bunda temiz kurulum ve yaptığım birkaç Benchmark'ın etkisi var elbette ancak son behchmarktan sonra 180-190 GB kadar daha yazılması beni şüphelendirdi. Tamam, Visual Studio vs. kurdum ama bu boyutlar inanılmaz, diskin kapatisinin üstünde bir veri yazma söz konusu şimdiden.

250 GB'lık model ve işletim sistemi kendisinde kurulu. Disk birleştirme vs. yapılmıyor, kapalı.

Bu diske neyin bu kadar veri yazdığını merak ediyorum, bunu öğrenmenin bir yolu var mı acaba? Teşekkürler.

Çözüm
İyice araştırdıktan sonra benzer problem yaşayan bazı insanlar görmüş olsam da onların arasında da doğru düzgün çözüme kavuşan görmedim. Daha detaylı incelediğimde, Kaynak İzleyicisi'inde System ve Registry (çoğunlukla görsem de her zaman orada değil) adlı işlemlerin sürekli yazdığını gördüm. Genel olarak problem yaşayanlarda da bu iki işlem görünüyor.

Teslim iyileştirmeyi kapattım, sanal belleği HDD'ye aldım ama değişen bir şey yok.

Güncelleme yapayım, sorunu çözdüm gibi. Aslında suçluyu bulalı çok oldu ancak tam olarak emin olmak için biraz beklemek istedim, hemen yazmadım.

Process Monitor ile disk işlemlerini incelerken RunDll32.exe işleminin diskte sürekli bir şeyler yaptığını fark ettim, HP'nin yazıcı yazılımının dizininde sürekli bir şeyler yapıyordu. Muhtemelen işlemi yürüten bir DLL dosyası, dolayısıyla Görev Yöneticisi ya da başka yerlerde kendi adı çıkmıyor.

Ardından bu yazılımı kaldırdım ve yazma hızındaki artış ciddi şekilde yavaşladı.

Process Monitor gerçekten güzel bir yazılım. Bu tarz şüphelendiğiniz durumlar varsa suçluyu bulmanıza çok yardımcı oluyor, kullanabilirsiniz. Ek olarak, her işlemin toplamda ne kadar veri yazdığını ayrı ayrı görmek için de Process Explorer kullanabilirsiniz.

Bu işlemin ardından, halen günlük 10-20GB arasında yazma görsem de birkaç arkadaşımın değerleriyle kıyasladıktan sonra birçoğunda durumun benzer olduğunu, bunun çok da dert olmadığını fark ettim. Zaten günlük 20GB yazma ile 150TB garantinin 20 yıl gibi bir sürede bitecek olması gayet rahatlatıcı bir hesaplama.

Tabii bu yazma değerlerinin halen yüksek olmasında tarayıcıların etkisi var. İnternette Chrome ya da Firefox için "... is killing SSDs" gibi yazılar bulabiliyorsunuz, en büyük suçlular bu arkadaşlar gibi. Ama ben dert etmiyorum dediğim gibi, bu değerlerle sıkıntı yaşayacağımı düşünmüyorum.

Şu ana kadar diske toplamda 717GB kadar veri yazılmış.

Yardımlarınız için hepinize teşekkür ederim. 🙂
Okuma/yazma hızları düşük değilse sorun yoktur deyip geçebiliriz aslında. Çok yüzeysel gibi görünse de olay bu.

İleride garantiye göndermek açısından bir durum olursa başınız ağrıyabilir gibi. Zira yıldan ziyade TBW değerleri de baz alınıyor. Fabrikasyon olarak belirlenen değer aşıldığında da garanti kapsamı dışında kalıyor yanlışım yoksa. Yıl ve TBW değerinden artık hangisi önce gelirse. 5 yılda o kadar veri yazmak da çok kolay bir iş değil ama bu hızla imkansız da değil.

Yani bir değişim iyi olabilir bana göre. Hızlı bir şekilde yükselmiş. 1 haftada bu kadar yüksek değerler ilginç, şansınızı denemekte fayda var gibi.

Hangi programların bu kadar veri yazdığını öğrenmek de mümkün mü bilmiyorum. SSD'lerin bu tip verileri depolamıyor olması lazım bildiğim kadarıyla. Anlık kayıt etseler aslında fena olmayabilir ama bu noktada benim yapabileceğim bir şey yok sanırım :D

İyice araştırdıktan sonra benzer problem yaşayan bazı insanlar görmüş olsam da onların arasında da doğru düzgün çözüme kavuşan görmedim. Daha detaylı incelediğimde, Kaynak İzleyicisi'inde System ve Registry (çoğunlukla görsem de her zaman orada değil) adlı işlemlerin sürekli yazdığını gördüm. Genel olarak problem yaşayanlarda da bu iki işlem görünüyor.

Teslim iyileştirmeyi kapattım, sanal belleği HDD'ye aldım ama değişen bir şey yok.

Güncelleme yapayım, sorunu çözdüm gibi. Aslında suçluyu bulalı çok oldu ancak tam olarak emin olmak için biraz beklemek istedim, hemen yazmadım.

Process Monitor ile disk işlemlerini incelerken RunDll32.exe işleminin diskte sürekli bir şeyler yaptığını fark ettim, HP'nin yazıcı yazılımının dizininde sürekli bir şeyler yapıyordu. Muhtemelen işlemi yürüten bir DLL dosyası, dolayısıyla Görev Yöneticisi ya da başka yerlerde kendi adı çıkmıyor.

Ardından bu yazılımı kaldırdım ve yazma hızındaki artış ciddi şekilde yavaşladı.

Process Monitor gerçekten güzel bir yazılım. Bu tarz şüphelendiğiniz durumlar varsa suçluyu bulmanıza çok yardımcı oluyor, kullanabilirsiniz. Ek olarak, her işlemin toplamda ne kadar veri yazdığını ayrı ayrı görmek için de Process Explorer kullanabilirsiniz.

Bu işlemin ardından, halen günlük 10-20GB arasında yazma görsem de birkaç arkadaşımın değerleriyle kıyasladıktan sonra birçoğunda durumun benzer olduğunu, bunun çok da dert olmadığını fark ettim. Zaten günlük 20GB yazma ile 150TB garantinin 20 yıl gibi bir sürede bitecek olması gayet rahatlatıcı bir hesaplama.

Tabii bu yazma değerlerinin halen yüksek olmasında tarayıcıların etkisi var. İnternette Chrome ya da Firefox için "... is killing SSDs" gibi yazılar bulabiliyorsunuz, en büyük suçlular bu arkadaşlar gibi. Ama ben dert etmiyorum dediğim gibi, bu değerlerle sıkıntı yaşayacağımı düşünmüyorum.

Çözüm
İyice araştırdıktan sonra benzer problem yaşayan bazı insanlar görmüş olsam da onların arasında da doğru düzgün çözüme kavuşan görmedim. Daha detaylı incelediğimde, kaynak Izleyicisi'inde System ve registry (çoğunlukla görsem de her zaman orada değil) adlı işlemlerin sürekli yazdığını gördüm. Genel olarak problem yaşayanlarda da bu iki işlem görünüyor.

Process Monitor ile disk işlemlerini incelerken RunDll32.exe işleminin diskte sürekli bir şeyler yaptığını fark ettim, HP'nin yazıcı yazılımının dizininde sürekli bir şeyler yapıyordu. Muhtemelen işlemi yürüten bir DLL dosyası, dolayısıyla görev yöneticisi ya da başka yerlerde kendi adı çıkmıyor.

Process Monitor gerçekten güzel bir yazılım. Bu tarz şüphelendiğiniz durumlar varsa suçluyu bulmanıza çok yardımcı oluyor, kullanabilirsiniz. Ek olarak, her işlemin toplamda ne kadar veri yazdığını ayrı ayrı görmek için de process Explorer kullanabilirsiniz.

Tabii bu yazma değerlerinin halen yüksek olmasında tarayıcıların etkisi var. İnternette Chrome'ya da Firefox için "... İs killing ssds" gibi yazılar bulabiliyorsunuz, en büyük suçlular bu arkadaşlar gibi. Ama ben dert etmiyorum dediğim gibi, bu değerlerle sıkıntı yaşayacağımı düşünmüyorum.

Kardeşim aynı sorunu ben de yaşıyorum EVO870 ile. Lütfen yardım et bana.

Kardeşim aynı sorunu ben de yaşıyorum 870 Evo ile. Lütfen yardım et bana.
Merhaba, daha sonradan yazılan veriyi ölçmenin daha iyi yollarını buldum. Önce Process Explorer ile bu işi gerçekleştirebilirken sonradan Windows 10'un Görev Yöneticisi'nin zaten bu desteğe sahip olduğunu fark ettim.

Görev Yöneticisi'nden Ayrıntılar sekmesine gelin. Üstteki sütun başlıklarından herhangi birine sağ tıklayıp "Sütunları Seç" deyin. Gelen ekranda "G/Ç Yazma Baytı" olanı işaretleyip kapatın. (Görev Yöneticisi'ni büyük ekran yapabilirsiniz.) Ardından o sütunda hangi uygulamanın ne kadar veri yazdığını görebilirsiniz. O sütun başlığına tıklayarak en çoktan en aza doğru sıralayacaktır. O listede hangi uygulamaların fazla veri yazdığını görebilirsiniz.

Daha sonradan o sütunu kaldırmak isterseniz, o sütunun başlığına sağ tıklayıp "Sütünü Gizle" diyerek kapatabilirsiniz.

Bu şekilde bir bakın, hangi uygulama çok yazıyormuş diye.

Merhaba, daha sonradan yazılan veriyi ölçmenin daha iyi yollarını buldum. Önce process Explorer ile bu işi gerçekleştirebilirken sonradan Windows 10'un görev yöneticisi'nin zaten bu desteğe sahip olduğunu fark ettim.

Görev yöneticisi'nden ayrıntılar sekmesine gelin. Üstteki sütun başlıklarından herhangi birine sağ tıklayıp "sütunları seç" deyin. Gelen ekranda "G/Ç yazma baytı" olanı işaretleyip kapatın. (görev yöneticisi'ni büyük ekran yapabilirsiniz.) Ardından o sütunda hangi uygulamanın ne kadar veri yazdığını görebilirsiniz. O sütun başlığına tıklayarak en çoktan en aza doğru sıralayacaktır. O listede hangi uygulamaların fazla veri yazdığını görebilirsiniz.

Daha sonradan o sütunu kaldırmak isterseniz, o sütunun başlığına sağ tıklayıp "sütünü gizle" diyerek kapatabilirsiniz.

Bu şekilde bir bakın, hangi uygulama çok yazıyormuş diye.

Çok teşekkür ederim. Sonuç için geri döneceğim.

Ağustos'da aldığım 860evo'm 3TB'ye yaklaşmış durumda. Bu konuyu görene kadar normal görüyordum bu miktarı lakin PC'ye geçince kontrol edeceğim bende.
Gerçi 6 ayda 3 TB bence iyi bir değer. Çünkü senede 6 TB yapar. 150 TB garanti olduğunu hesaba katarsak kabaca 25 sene gider bu SSD bana😍

Ben de dün 870 Evo'ya temiz kurulumla geçtim. 12 saatte 190GB veri yazılmış. Bir tık hızlı mı artıyor acaba? 20GB'lık bir oyun indirdim ve 3 adet benchmark yaptım. Normal mi?
Pek de anormal değil gibi. Yine ara sıra bakarsınız, anormal bir artış varsa o zaman bir sorun ararsınız. 🙂

Pek de anormal değil gibi. Yine ara sıra bakarsınız, anormal bir artış varsa o zaman bir sorun ararsınız. 🙂
Registry ve System kullanıyor genel olarak. Aynı durum sanırım.
@Alpha Centauri 1 ay 7 günde 1.1TB oldu bile. Fazla oyun vb. kurmadım. Bir kontrol edeceğim Process Monitor'le. Umarım ben de şüpheliyi bulurum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı