Samsung 970 Evo M.2 için BIOS ayarı gerekir mi?

glhf

Centipat
Merhaba arkadaşlar,

Konu başlığında belirttiğim gibi Samsung 970 Evo Plus 1 TB NVMe SSD sürücümü Tomahawk Max B450 anakartımda kullanmak istiyorum. Yanında depolama olarak Seagate Barracuda ST8000DM004 3.5" 8 TB SATA 3 HDD kullanacağım.

Soruyu şu yüzden soruyorum: Önceki sistemimde (aynı donanımlarla) Kingston 128 GB SSD ile 1 TB ve 2 TB olmak üzere seagste Barracuda HDD kullanıyordum ve User Benchmark testinde sistemin yüklü olduğu SSD olan Kingston okuma yazma hızı bakımından HDD'lerimden düşük puan almıştı.

Şimdi M.2 slotu anakartta 5 ve 6 SATA portlarını iptal ettiğinden ben de arşiv için 8 TB HDD aldım. Render oyun ve sistem M.2'de olacak şekilde ayarlayacağım ama üründe belirtilen okuma yazma hızlarını sağlayabilmem için anakartın BIOS ekranında yapmam gereken ekstra ayarlar hakkında bilgilendirir misiniz beni?

AHCI / RAID daha önce hiç kurcalamadığım ayarlar. Anakartın kitapçığında da detaylı bir bilgi bulamadım. Yabancı kaynaklarda bahsedilen bir M.2 Genie seçeneği oluyormuş SSD takılınca o seçenek yeterli olur mu? SSD ve HDD'nin performansını korumak için nelere dikkat etmeliyim? Disk optimizasyonlarını Windows'a bırakmalı mıyım yoksa 3. parti bir yazılım mı kullanmalıyım?

Doktor Oetker sorularım için kusura bakmayın :)

Son düzenleyen: Moderatör:
İşletim sistemini UEFİ olarak kurulum yaptığınızda ana disk olarak BİOS kendisi ayarlıyor. Kurulum sonrası Samsung'un 970 Evo için verdiği sürücüyü kurmanız yeterli. SSD sağlığı için 3. parti disk yönetim uygulamaları kullanmayın ve en önemlisi windows'un disk birleştirme işlemini kapatıp uzun süre kullanabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı