Samsung 980 Pro SSD toplam yazma sayısı sürekli artıyor

Aydın Bekoğlu

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Back-End Developer
SSD veya HDD modeli
Samsung 980 Pro 1 TB
Merhaba, SSD'yi 2 hafta önce aldım. Şu an sadece 194 GB'ı dolu fakat toplam yazma kısmına baktığımda 918 GB olarak görünüyor. Dün 800 GB idi bugün +118 daha arttı. Bu şekilde hızlı artması normal mi sizce? 16 günde 1TB veri olacak. Ne yapıyor olabilir arkada? 918 GB nedir ya? Çıldıracağım :)

1687536840468.png

1687536926775.png

Merhaba, SSD'yi 2 hafta önce aldım. Şu an sadece 194 GB'ı dolu fakat toplam yazma kısmına baktığımda 918 GB olarak görünüyor. Dün 800 GB idi bugün +118 daha arttı. Bu şekilde hızlı artması normal mi sizce? 16 günde 1TB veri olacak. Ne yapıyor olabilir arkada? 918 GB nedir ya? Çıldıracağım :)

Eki Görüntüle 1833419

Eki Görüntüle 1833420
Siz hangi programı açarsanız açın veya windows'u boş olarak bırakın bilgisayarı açmanızdan itibaren okuma işlemleri başlar. Windows her sistem dosyasını yaptığınız işlemlere göre okur da okur. Sürekli okur. Sistem boştayken bile arkada servisler çalışır. Onlar da okur da okur. Sürekli okuma işlemi yaparlar. Açtığınız her program büyüklüğüne göre sürekli okuma işlemi yapar. Dosya eksiği var mı diye açtığınız her program açmanızdan itibaren tüm dosya isimlerini okur. Anlayacağınız hep okurlar :D Yazma değildir o. Yazma olsa yer kalmaz cihazda.
Windows ve programlar sürekli arkada yazma işlemi yapıyor. Gayet normal bir durum.
Arkada yazma değil okuma işlemi yapıyorlar. Yazma işlemi yapsa cihazda depolama alanı kalmaz.

Bilgisayarda 2 HDD + SATA SSD var. Bundan önce de 3 HDD eskittim. Hiç birinde 16 günde 1TB veri yazma okuma işlemi yapılmadı. Yanına bile yaklaşamadı.

Bu SSD'nin sadece 192 GB'ı dolu. Bilgisayara bir şey kurmuyorum sadece tarayıcı kullanarak günde 100 GB normal yani öyle mi? Bilmediğim ve ilk defa böyle bir şeyle karşılaştığım için soruyorum.

Bu şekilde giderse 25+ yıl sonra SSD'niz kullanım ömrünü doldurmuş olacak.

Düz hesaplama ile 11 yıl. Dalga geçiyorsun bari hesapla öyle geç :) Ki SSD'nin sadece 192 GB kısmı dolu. Bu arttıkça günlük +100GB yazma daha da artacaktır.

Siz hangi programı açarsanız açın veya Windows'u boş olarak bırakın bilgisayarı açmanızdan itibaren okuma işlemleri başlar. Windows her sistem dosyasını yaptığınız işlemlere göre okur da okur. Sürekli okur. Sistem boştayken bile arkada servisler çalışır. Onlar da okur da okur. Sürekli okuma işlemi yaparlar. Açtığınız her program büyüklüğüne göre sürekli okuma işlemi yapar. Dosya eksiği var mı diye açtığınız her program açmanızdan itibaren tüm dosya isimlerini okur. Anlayacağınız hep okurlar :D yazma değildir o. Yazma olsa yer kalmaz cihazda.

Arkada yazma değil okuma işlemi yapıyorlar. Yazma işlemi yapsa cihazda depolama alanı kalmaz.

CrystalDiskInfo programında yazılın toplam kısmında görünüyor 919 GB. Okunan değil.

Geri
Yukarı