Samsung 980 SSD neden alınmamalı?

Hocam Ultra3D'den daha mı güzeldir?

Hayır denebilir. Çünkü NAND yongaları QLC. TLC olanlardan daha yavaş olacaktır her türlü.

Hocam şu an en ucuz 1443 TL'ye bulduk alınır mı sizce diğer modeller çok pahalı ve bu Samsung kalitesi ömrü uzun ve fiyatı uygun gibi geldi almalı mıyız sizce?

Teknolojinin birazcık da şans işi olduğunu hem genel kanı hem tecrübelerimle biliyorum ancak bir kullanıcının bir marka üzerine canı yandıysa daha o markayı kullanmaz. Örneğin Braun tıraş makinesı aldım, ben daha kullanamadan tüm teknik servisleri dolaştı. İade edip paramı geri almak yaklaşık 6-7 ayı buldu. Şimdi Braun gelse bana bedava evini döşeyelim dese yine evime sokmam. Aynısı Samsung için geçerli. 4 senede 2 aynı EVO serisi SSD'sini aldım. Son SSD durduğu yerde bozuldu. Bana hiçbir kuvvet bir daha Samsung'a ait bilgisayar donanımı aldıramaz mesela. Bedavaya verseler yine takmam, çok netim.

Benim canım yanmış mı yanmış, beni uğraştırmış mı uğraştırmış, işlerimden geri kalmış mıyım kalmışım, ben buna bakarım. Telefonum Samsung, elimde olsa bunu da değiştiririm. Duygusal yaklaşıyorum ve ruh sağlığımı korumak için bilgisayarımdan Samsung'u uzak tutuyorum.

Merhabalar, bu konuda Samsung 980 SSD'nin teknik özelliklerinden ve neden alınmaması gerektiğinden söz edeceğim. Öncelikle direkt özelliklerine girelim;

Ürün görseli​

Eki Görüntüle 943956

Kontrolcü​

Samsung'un Pablo adlı yeni kontrolcüsünü kullanıyor.
Eki Görüntüle 943959

NAND​

128 katmanlı yine Samsung marka TLC NAND bellekler kullanıyor. Samsung yeni SSD'lerinde katman sayısını tepe değerlere çıkarmış durumda.

DRAM​

Bulunmuyor. Bunun yerine 64 MB'lık bir HMB desteği var. HMB'nin ne olduğuna göz atın;

Sıralı okuma yazma hızları​

250 GB: 2900-1300 MB/s
500 GB: 3100-2600 MB/s
1 TB: 3500-3000 MB/s

IOPS​

250 GB: 230-330K
500 GB: 400-470K
1 TB: 500-480K

TBW​

250 GB: 150 TB (0.3 DWPD)
500 GB: 300 TB (0.3 DWPD)
1 TB: 600 TB (0.3 DWPD)

Ürünün teknik özellikleri bu şekilde, bir de fiyatına bakalım ve en sonunda bir yorum yapalım.

Fiyat​

250 GB: 489₺
500 GB: 673₺
1 TB: 1259₺

-Sonuç-​

Sunduğu özelliklere göre oldukça pahalı bir SSD. Ayrıca DRAM yerine alternatifi HMB teknolojisini kullanıyor. Hiç yoktan iyidir diyebiliriz fakat DRAM'in yerini tutamayacağı gerçeğini değiştirmiyor maalesef. Bunun yanında üstte belirttiğim gibi, vadettiği özelliklere göre çok pahalı bir SSD. 128 katmanlı Samsung bellekler bulundurmasına ve iyi bir kontrolcüye sahip olmasına rağmen bunun kadar büyük bir eksik olarak DRAM bulundurmuyor. Zaten SSD'nin en büyük eksiği de DRAM bulundurmaması. Samsung yanlış bir hamle yaptı diye düşünüyorum. 980 bu haliyle esinlikle tercih etmeyeceğim bir model olurdu, bu fiyattayken de kimseye önermem. SN750, 970 EVO, hatta CS3030 gibi çok daha iyi alternatifleri bulunan bir SSD. Konu altında bunun hakkında da tartışabiliriz. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler.​
Hocam yani bunun dezavantajı nedir, dram'i olanlardan eksisi nedir?

@Quadranil1
DRAM'in ne olduğunu kısaca anlatmak gerekirse,
SSD'ler üzerinde RAM gibi küçük boyutlarda bulunan ve yüksek hızlı çalışan bir bellek. Önbellek görevi görür, önbelleğe alınan dosyalar daha hızlı çalışır. Sık kullanılan verileri depolar ve SSD'nin daha stabil, daha hızlı çalışmasına yardımcı olur.
Ayrıca DRAM bulunduran SSD'lerde NAND yongalar daha az yorulur, dolayısıyla SSD'nin ömrü artar, performansı kolay kolay düşmez.

Yani anlayacağınız SSD üzerinde önemli bir yere sahip. Zaten DRAM bulundurmayan SSD'ler genellikle bütçe dostu, oldukça kırpılmış giriş seviyesi SSD'ler oluyor. Günümüz için konuşacak olursak DRAM, SSD'lerde kesinlikle bulunması gereken bir bileşen.
Şu mesajı okuyabilirsin.

Merhabalar, bu konuda Samsung 980 SSD'nin teknik özelliklerinden ve neden alınmaması gerektiğinden söz edeceğim. Öncelikle direkt özelliklerine girelim;

Ürün görseli​

Eki Görüntüle 943956

Kontrolcü​

Samsung'un Pablo adlı yeni kontrolcüsünü kullanıyor.
Eki Görüntüle 943959

NAND​

128 katmanlı yine Samsung marka TLC NAND bellekler kullanıyor. Samsung yeni SSD'lerinde katman sayısını tepe değerlere çıkarmış durumda.

DRAM​

Bulunmuyor. Bunun yerine 64 MB'lık bir HMB desteği var. HMB'nin ne olduğuna göz atın;

Sıralı okuma yazma hızları​

250 GB: 2900-1300 MB/s
500 GB: 3100-2600 MB/s
1 TB: 3500-3000 MB/s

IOPS​

250 GB: 230-330K
500 GB: 400-470K
1 TB: 500-480K

TBW​

250 GB: 150 TB (0.3 DWPD)
500 GB: 300 TB (0.3 DWPD)
1 TB: 600 TB (0.3 DWPD)

Ürünün teknik özellikleri bu şekilde, bir de fiyatına bakalım ve en sonunda bir yorum yapalım.

Fiyat​

250 GB: 489₺
500 GB: 673₺
1 TB: 1259₺

-Sonuç-​

Sunduğu özelliklere göre oldukça pahalı bir SSD. Ayrıca DRAM yerine alternatifi HMB teknolojisini kullanıyor. Hiç yoktan iyidir diyebiliriz fakat DRAM'in yerini tutamayacağı gerçeğini değiştirmiyor maalesef. Bunun yanında üstte belirttiğim gibi, vadettiği özelliklere göre çok pahalı bir SSD. 128 katmanlı Samsung bellekler bulundurmasına ve iyi bir kontrolcüye sahip olmasına rağmen bunun kadar büyük bir eksik olarak DRAM bulundurmuyor. Zaten SSD'nin en büyük eksiği de DRAM bulundurmaması. Samsung yanlış bir hamle yaptı diye düşünüyorum. 980 bu haliyle esinlikle tercih etmeyeceğim bir model olurdu, bu fiyattayken de kimseye önermem. SN750, 970 EVO, hatta CS3030 gibi çok daha iyi alternatifleri bulunan bir SSD. Konu altında bunun hakkında da tartışabiliriz. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler.​
Tamam de belirttiğin 3 SSD'ye de baktım 980 ile aralarında dağlar kadar fiyat farkı var...

Geri
Yukarı