Samsung CRG5 vs Samsung Odyssey G3

enscniba

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar çok basit bir sorum var nedeniyle birlikte cevaplarsanız çok sevinirim.
Samsung CRG5 144Hz 4ms Curved (2900 TL)
Samsung Odyssey G3 144Hz 1ms (3500 TL)
Hangisini tercih edersiniz neden?

Ne önerirsiniz peki maksimum 3500 lira bütçem var çünkü.

O paraya 144 Hz önerebileceklerini sanmıyorum. Muhtemelen 75 Hz falan atılabilir veya bütçe yükseltmeni isterler. Ben ghostingli monitör kullanırım diyorsan G3 ile CRG5 arasında panel anlamında pek fark yok. Tek fark Odyssey G3 asansörlü yani ikisi de 24 ekran olmasına rağmen G3 masaya daha güzel uyum sağlıyor, hareket anlamında iyi bir monitör. G3 Odyssey serisinin bir parçasıyken CRG5 öyle değil yani çıkış zamanları farklı başka bir fark bulunduğunu söyleyemem. İkisini yan yana görme fırsatım maalesef olmadı sıfır monitör almaya gittiğiniz de bile artık CRG5 yerine G3'ün satıldığını görebilirsiniz. Ben forumda CRG5 tarafında UFO testi olsun ghosting olsun detaylı bir bilgi göremedim şikayetler var ama asıl detaylı içeriği başka forumlarda görebilirsiniz G3 öyle değil G3 net bir şekilde bu forumda artısı ve eksisiyle tavsiye edilmeyen bir monitör ben de tavsiye etmem ama dediğin gibi aradaki farklar böyle.

Son düzenleme:
O paraya 144 Hz önerebileceklerini sanmıyorum. Muhtemelen 75 Hz falan atılabilir veya bütçe yükseltmeni isterler. Ben ghostingli monitör kullanırım diyorsan G3 ile CRG5 arasında panel anlamında pek fark yok. Tek fark Odyssey G3 asansörlü yani ikisi de 24 ekran olmasına rağmen G3 masaya daha güzel uyum sağlıyor, hareket anlamında iyi bir monitör. G3 Odyssey serisinin bir parçasıyken CRG5 öyle değil yani çıkış zamanları farklı başka bir fark bulunduğunu söyleyemem. İkisini yan yana görme fırsatım maalesef olmadı sıfır monitör almaya gittiğiniz de bile artık CRG5 yerine G3'ün satıldığını görebilirsiniz ama forumda CRG5 o kadar gömülen bir model olmadı. G3 piyasada yer kaplayan bir model olduğundan o daha çok konuşuldu hatta forumda her türlü konusu ile karşılaşmanız tavsiye edilmemesine rağmen şu an bile mümkün. Herhangi birini alacaksan eğer, ikisini de 144 Hz kullanmak ve fressync kapatmak zorundasın aksi takdirde overshoot oranları epey artıyor ve blurr sorunları ile karşılaşmaya razı olmalısın. CRG5 için ufak bir araştırma yaptığın zaman bile başka forumlara uğramak zorunda kalıyorsun. 😅

Dostum güzel cevabın için çok teşekkür ederim. Şu an da aktif olarak kullandığım monitörü zamanında 2. el 200 liraya almıştım tek avantajı Full HD olmasıydı. Her türlü problem mevcut. O yüzden ghosting gibi sorunları çok dert etmiyorum. 144Hz monitöre geçince aydınlanma yaşayacağım diye düşünüyorum 😄. Şu an ya G3 alacağım ya da CRG5 ikisi de kendine göre avantaj sunuyor G3'ün 1ms olması ya da CRG5'in kavisli bir ekran sunması gibi. Ama bunların haricinde senin de dediğin gibi çok bir farkları yok. Sen benim yerimde olsan ve bu iki monitörden birini almak zorunda kalsan diyelim. Hangisini tercih ederdin?
Şunu da tekrar ekleyeyim CRG5 (2900) G3 (3500) TL.

Dostum güzel cevabın için çok teşekkür ederim. Şu an da aktif olarak kullandığım monitörü zamanında 2. el 200 liraya almıştım tek avantajı Full HD olmasıydı. Her türlü problem mevcut. O yüzden ghosting gibi sorunları çok dert etmiyorum. 144Hz monitöre geçince aydınlanma yaşayacağım diye düşünüyorum 😄. Şu an ya G3 alacağım ya da CRG5 ikisi de kendine göre avantaj sunuyor G3'ün 1ms olması ya da CRG5'in kavisli bir ekran sunması gibi. Ama bunların haricinde senin de dediğin gibi çok bir farkları yok. Sen benim yerimde olsan ve bu iki monitörden birini almak zorunda kalsan diyelim. Hangisini tercih ederdin?
Şunu da tekrar ekleyeyim CRG5 (2900) G3 (3500) TL.

Öncelikle rica ederim, ben bu monitörlerin ikisini de yukarıdaki kullanıcılar gibi önermem. Alacaksan G3 bir tık daha önde gibi. Ben de G3 kullanıyorum ama zorunluluktan almıştım, şu an yaşadığım şehir küçük internetten almadığım için maalesef 3500 TL paraya pek alternatifiniz olmuyor ve senin böyle bir zorunluluğun yok. Böyle bir model var paylaşıldığını gördüm ancak bunun da UFO testi kötü.

144Hz monitöre geçince aydınlanma yaşayacağım diye düşünüyorum 😄. Şu an ya G3 alacağım ya da CRG5 ikisi de kendine göre avantaj sunuyor G3'ün 1ms olması ya da CRG5'in kavisli bir ekran sunması gibi.

Ghostingte olsa 144 Hz tabii ki fark edilecektir ancak kavisli ekrana çok takılma bu bütçede gereksiz bir özellik bana göre hatta bana göre flat daha güzel.

G3'ün 1ms olması.

G3 aslında 1 ms GtG vermiyor o MPRT değeri muhtemelen. Yani satış stratejisi o. G3 1 ms değeri MBR seçeneğinde veriyor yani Motion blurr redication seçeneği var onu da pek kullanmıyorsunuz çünkü parlaklık düşürüyor.

Son düzenleme:
Öncelikle rica ederim, ben bu monitörlerin ikisini de yukarıdaki kullanıcılar gibi önermem. Alacaksan G3 bir tık daha önde gibi. Ben de G3 kullanıyorum ama zorunluluktan almıştım, şu an yaşadığım şehir küçük internetten almadığım için maalesef 3500 TL paraya pek alternatifiniz olmuyor ve senin böyle bir zorunluluğun yok. Böyle bir model var paylaşıldığını gördüm ancak 27 ekran bence gereksiz ayrıca bunun da UFO testi kötü.

Ghostingte olsa 144 Hz tabii ki fark edilecektir ancak kavisli ekrana çok takılma bu bütçede gereksiz bir özellik bana göre hatta bana göre flat daha güzel.

G3 aslında 1 ms GtG vermiyor o MPRT değeri muhtemelen. Yani satış stratejisi o. G3 1 ms değeri MBR seçeneğinde veriyor yani Motion blurr redication seçeneği var onu da pek kullanmıyorsunuz çünkü parlaklık düşürüyor.

Hocam attığın Philips modeli ile G3 arasında pek bir fiyat farkı yok özellikleri de aynı çoğunlukla. Attığın Philips monitör hakkında ne düşünüyorsun bir bilgin var mı? Bu arada çok soru sorduğum için kusura bakma çok bir bilgim yok bilen birilerinden yardım almak istiyorum 🙏. Çok kararsızım çünkü.

Hocam attığın Philips modeli ile G3 arasında pek bir fiyat farkı yok özellikleri de aynı çoğunlukla. Attığın Philips monitör hakkında ne düşünüyorsun bir bilgin var mı? Bu arada çok soru sorduğum için kusura bakma çok bir bilgim yok bilen birilerinden yardım almak istiyorum 🙏. Çok kararsızım çünkü.

Ben 27 ekran sanmıştım 24 ekranmış. Bu modelin renk gamutu ve parlaklığı daha güzel G3 yerine tercih edebilirsiniz ama ghosting performansında çok bir şey beklemeyin. Philips'in kullandığı panel daha iyi bir VA panel gibi. G3'ün yükseklik ayarından feragat edip alabilirsiniz.

Ben 27 ekran sanmıştım 24 ekranmış. Bu modelin renk gamutu ve parlaklığı daha güzel G3 yerine tercih edebilirsiniz ama ghosting performansında çok bir şey beklemeyin. Philips'in kullandığı panel daha iyi bir VA panel gibi. G3'ün yükseklik ayarından feragat edip alabilirsiniz.

Peki Philips'deki 1ms olayı da G3'te olduğu gibi satış stratejisi mi yoksa gerçekten veriyor mu 1ms gecikmeyi?

Geri
Yukarı