İnceleme Samsung Galaxy Buds2 incelemesi

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere yaklaşık 3 haftadır kullanmakta olduğum Samsung Galaxy Buds2 kulaklığının incelemesini yapacağım.

Ürünü Hepsiburada'dan Hepsiburada satıcısından 1100 TL'ye aldım. Siyah renk tercihinde bulundum. İsterseniz beyaz, yeşil ve violet renk seçenekleri de var ancak fiyat değişebilir.

Artılar ve eksiler üzerinden gitmek daha doğru olacaktır. Öncelikle bunları belirtip, devamında artılar ve eksilerin üzerine ekleyip incelemeyi devam ettirip kapanışa bağlarız.​

Artıları:
  • Kutusu küçük olduğu için taşıması kolay.
  • ANC özelliği mevcut ve çok iyi çalışıyor.
  • Transparan modu var.
  • Mikrofon kalitesi sessiz ortamlarda başarılı.
  • Basslar dengeli.
  • Midler dengeli.
  • Kutusunun kablosuz şarj desteğinin olması.
  • Kulağa rahat oturuyor.
  • EQ profilleri işini yerine getiriyor.
  • Imaging performansı başarılı. Imaging ne demek diyenler için kısaca şöyle açıklayayım. Sesin tam olarak nereden geldiğini anlamanızı sağlıyor. Mesela kemanı birisi soldan mı çalıyor? Soldan geldiğini rahatlıkla anlayabiliyorsun.
  • Ekstra 2 çift büyük ve küçük silikon pad geliyor.
  • Şarjı hızlı doluyor.
Eksileri:
  • 4 farklı renk seçeneği olmasına rağmen hepsinin kutusu beyaz renkte. Bunu bir türlü anlamdıramadım.
  • ANC kapalıyken 8 saat, ANC açıkken 5 saat kullanım süresinin olması. Bunu eksi olarak sayma nedenim, kendinden önce çıkmış olan Buds+ modelinde ANC kapalı kullanım süresinin 12 saat olması. Yeni modelde daha düşük kullanım süresi sunması saçma.
  • Sahnelemesi zayıf. Ama bu durum, Buds2'ye özel bir durum değil, genel olarak çoğu kulak içi kulaklığın sahnelemesi kötü oluyor.
  • 360 Audio özelliği, sadece Samsung cihazlarda var. Ben Xiaomi Poco X3 Pro kullanıyorum, bu özellik Samsung Wearable sekmesinde gözükmüyor. Ama Samsung telefonlarda gözüküyor.
  • Tizlerde "ş, t" gibi sesler biraz hışırdıyor. Rahatsız etmiyor ama ben buradayım diyor. "Bass güçlendirme" profilinde azalıyor bir miktar bu hışırtı.
  • Sadece Android cihazlara yazılım desteği mevcut.
  • IPX2 sertifikası, bu denli bir ürüne düşük kalmış. Alternatifleri IPX7 sertifikasına sahip.

Kulaklıktan genel olarak memnunum. Çok fazla kulağımda kulaklıkla gezmiyorum. Genelde 7-8 saat dışarıdaysam 2-3 saati kulaklık takılı geçiyor. Şehirlerarası yolculuk falan yaparsam anca 4-5 saate çıkıyor kullanım sürem. Öyle durumlarda ANC kapatıyorum.

Genelde bass ağırlıklı müzikler dinliyorum. Rap, hiphop, K-POP, pop tarzı müzikler Spotify listemin vazgeçilmezleridir. Arada Rammstein, MiW gibi istisnalarım da var tabii :)

Bass, mid ve tiz testi için denediğim örnek şarkıları sizlerle paylaşacağım. Bu dinlemelerin hepsini Spotify üzerinden gerçekleştirdim.

Bass
1,2,3 Sofia Reyes, Pretty Savage, Hey Mama, Bang Bang, Say My Name şarkılarını kullandım ve hepsini "Bass güçlendirme" profilini seçerek dinledim. Basslar oldukça vurgulu ve etkileyici geliyor. Müzik deneyimi oldukça güzeldi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Mid
Mid için özellikle bir şarkı seçmedim. Herhangi bir Türkçe veya yabancı pop müziğini açıp dinledim. Performansı tatmin ediciydi. "Normal" EQ profilinde kullandım. "Bass güçlendirme" profilinde de kullanabilirsiniz, "Net" profilinde de kullanabilirsiniz.

Metal
Rammstein Tier, Motionless IN White Another Life ve Motionless IN Life Eternally Yours şarkılarını test ettim. Sonuç yine başarılı. Enstürman ayrımları belirgin. Tabii dediğim gibi bazı yerlerde "ş, t" gibi harfler hışırdayabiliyor ama kulağınızı tırmalamıyor kesinlikle. Bu müzikler için "Dinamik", "Net" profillerini kullandım. "Dinamik" profili daha hoş gibi geldi bana.

Yazılım
Sadece Android cihazlar tarafından destekleniyor maalesef. iOS, Windows ve macOS platformlarında yazılım desteği yok.

Kutusunun şarj yüzdesi ve kulaklıkların şarj yüzdesi, yazılım üzerinden gözüküyor. Ek olarak kutunun dışında ve içinde küçük bir LED aydınlatma bulunuyor. 3 farklı parlaklığı var: kırmızı, sarı ve yeşil. Böylelikle kutunun ve kulaklıkların şarjı hakkında yazılıma bakmadan da tahmin yürütmek mümkün.

1664451272418.png

Mikrofon
Mikrofon kalitesi, sessiz ortamlarda ve telefon görüşmelerinde başarılı. Gürültülü ortamlardaki performansını bilmiyorum ancak internetteki yorumlar pek iyi olmadığı yönünde. Biraz inceledim, iyi olmasa da iş görür. Bu arada bu modelde 4 adet mikrofon bulunuyor.

Mikrofon Testi

Oyunlardaki Gecikme Performansı
Değeri kendim ölçmedim ancak Rtings sitesi bu değerin 250ms olduğunu belirtmiş. Kulaklıkta "Game Mode" gibi bir ayar bulunmuyor, bu sebeple diğer kulaklıklar gibi 150-175ms'leri göremiyor.
Test amaçlı Clash Royale, Call of Duty ve PUBG Mobile oynadım, 250ms gerçekten kendisini hissetiriyor. Ses kasmalık bir oyun oynamıyorsanız rahatsız etmez ama PUBG Mobile gibi oyunların hastasıysanız rahatsız edebilir.

Son olarak ürün görselini ekleyeyim ve incelemeyi burada sonlandırayım.

Not: İlk görsel Rtings görselidir, ikinci görsel bana aittir.

in-the-box-large (1).jpg

IMG_20220929_132401.jpg

Okuyan herkese teşekkürler. İnceleme buraya kadardı. İyi sosyaller.

Son düzenleme:
Tizlerdeki sıkıntı bence küçük bir detay değil. Bol davullu, rock gibi müzik dinliyorsanız her zile vurulduğunda rahatsız edici bir ses geliyor. Equalizerle de çözülmedi. Düşük seslerde sıkıntı pek yok ama yüksek seslerde kulağı tırmalıyor. Ses distortionlu geliyor diyelim.

Almayı düşünüyordum ancak Apple üzerinde hiç mi desteği yok?
Kısayollar, ekolayzer gibi ayarları değiştirmek için uygulama gerekli. Ancak bir Andorid telefon ile ayarlayıp kalan her şey sabit şekilde Apple bir cihaza BT ile bağlamak mümkün.

Yazılım desteği yok maalesef iOS ve macOS için.
Tizlerdeki sıkıntı bence küçük bir detay değil. Bol davullu, rock gibi müzik dinliyorsanız her zile vurulduğunda rahatsız edici bir ses geliyor. Equalizerle de çözülmedi. Düşük seslerde sıkıntı pek yok ama yüksek seslerde kulağı tırmalıyor. Ses distortionlu geliyor diyelim.
Çok dinlediğim şarkıları indirip AIMP programı üzerinden dinliyorum. AIMP'in içerisinde EQ tablosu olduğu için orada bu hışırtıyı sıfıra indirgeyebiliyorum neredeyse. Ama genel müzik platformu Spotify olduğu için testleri oradan gerçekleştirdim. Ve tabii ki orada Premium üyeliğiniz yoksa EQ yapamıyorsunuz, Premium varsa yine bir şeyler denenebilir.

Android'de kullanirken IOS'e geçtim yakin zamanda ve profili dinamik ayarlayip dokunmatigin ayarlarini yaptiktan sonra pek bir ayarla ugrasmaya gerek kalmiyor. Yani kullanilir iOS ile de. Ha bu arada belirteyim samsung cihazlar ile kayda deger bir fark oluyor ses anlamında geri kalan markalara kıyasla ama siritmaz. Ben kullanıyorum.

Son düzenleme:
Android'de kullanirken IOS'e geçtim yakin zamanda ve profili dinamik ayarlayip dokunmatigin ayarlarini yaptiktan sonra pek bir ayarla ugrasmaya gerek kalmiyor. Yani kullanilir iOS ile de. Ha bu arada belirteyim samsung cihazlar ile kayda deger bir fark oluyor ses anlamında geri kalan markalara kıyasla ama siritmaz. Ben kullanıyorum.
Bunun sebebi de Samsung cihazlara özel olarak Scalable Codec kullanılması. AAC ve SBC Codec'e göre bariz bir şekilde önde bu şekilde. Buna ek olarak da Apple Müzik ile en iyi ses kalitesi ve özellik desteğini deneyebilir kullananlar. (360 derece ses, Dolby Atmos vs.)

Oyun Modu yine aynı şekilde sadece Samsung cihazlarda kullanılıyor.

Dolby Atmos ile mükemmel oluyor kulaklık. Apple Music'te Dolby Atmos özelliğine sahip şarkılar ayrı bir güzel. (Cihazım S20 FE, Apple Music kullanıyorum.)

Birde - olarak; Twitch uygulamasında ses gecikmesi mevcut. Canlı yayınlarda ses geç geliyor. Hala düzeltemediler, yazılımsal olduğu bariz belli. Youtube gibi platformlarda sorun yok. (Yt Vanced'da kullanıyorum gecikme yaşamadım.)

Onun haricinde Ocak ayında 1 sene olacak, ben çok memnunum. Konfor ve rahatlık açısından mükemmel. Bass'lar kulakiçi Bluetooth kulaklığa göre gayet güzel. Ekolayzır ile Bass'ları ekstradan arttırabilirsiniz. Şarjı gayet uzun gidiyor, yarı yolda bırakmıyor. Eğer telefonunuzda Ters Wireless Şarj varsa kulaklığın kutusu Wireless şarjı destekliyor.

Onun haricinde kutusunu 15W gibi Hızlı Şarjlar ile mümkünse etmeyin, bataryası ölmesin. Ben bilgisayardan şarj ediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı