Samsung LC27RG50FQMXUF 27" 240Hz 4ms monitör nasıldır?

Yakın bir arkadaşım bu monitörü kullanıyor RTX 2070 Super ile. Ghosting ve ölü piksel şikayeti yok. BF, CS:GO ve R6S gibi FPS oyunlar oynuyor. Ghosting olsa kesinlikle ama kesinlikle kullanamaz ve iade ederdi. Zira ghosting ile FPS oynamak hem ölüm işi hem de göz yoran bir iş. Tek sorun G-Sync kullanırken G-Sync'in arada saçmalaması. Bundan önce denediği 3 farklı G-Sync'li monitörlerde de sorunla karşılaşmıştı. Yani o da monitörün değil G-Sync teknolojisinin kendi problemi.

Kısaca arkadaşımın tecrübelerine güvenerek önerebilirim bu modeli.

Yakın bir arkadaşım bu monitörü kullanıyor RTX 2070 Super ile. Ghosting ve ölü piksel şikayeti yok. BF, CS:GO ve R6S gibi FPS oyunlar oynuyor. Ghosting olsa kesinlikle ama kesinlikle kullanamaz ve iade ederdi. Zira ghosting ile FPS oynamak hem ölüm işi hem de göz yoran bir iş. Tek sorun G-Sync kullanırken G-Sync'in arada saçmalaması. Bundan önce denediği 3 farklı G-Sync'li monitörlerde de sorunla karşılaşmıştı. Yani o da monitörün değil G-Sync teknolojisinin kendi problemi.

Kısaca arkadaşımın tecrübelerine güvenerek önerebilirim bu modeli.
Yorumunuz için çok teşekkür ederim. İçimi rahatlattınız gerçekten.
Şuanda masaüstü bir sistemim yok onu da alacağım. Fakat 240hz bu fiyata görünce kaçırmayıp almak istedim. Laptopuma hdmi ile bağlayıp meşhur ufo testini yapacağım bakalım sonuçlar ne olacak.

1000/4=250 ederken 240 Hz monitör nasıl ghosting yapıyor biraz anlatsana.
Hayır işin ilginci, verilen gecikme değeri de GTG yani gerçek gecikme değeri. MPRT gibi göz boyamalık bir test türü de değil.

Çöp. Ghosting, ölü piksel vb. sorunları var. Rekabetçi oyunlarda sorun çıkarabilir.
Bak sırf sen böyle dedin diye tekrardan araştırdım monitörü Tom's Hardware'in incelemesindeki değerleri tek tek inceledim. Ghosting yaşadıkları tek ayar "FreeSync ve Overdrive" modu aktif iken yaşanmış. O da zaten normal, 100 kare hızındaki görüntüyü 240 karede görüntülemeye zorladığı için. Overdrive kapatıldığında ghosting de kalkmış. G-Sync ve normal kullanımda bile ghostinge rastlanmamış. E gecikme ve kontrast oranında bile IPS panellerden daha iyi tepki veren bir monitör var karşında. VA'lar arasında bile en hızlı gecikme süresine sahip.

Daha ne yapması lazım bu monitörün açıklar mısın? 1.900 TL'ye evde çay, kahve ve ütünü de yapsın mı?

Fakat 240hz bu fiyata görünce kaçırmayıp almak istedim. Laptopuma HDMI ile bağlayıp meşhur Ufo testini yapacağım, bakalım sonuçlar ne olacak.
Umarım dizüstü bilgisayarınız HDMI 2.0 çıkışa sahiptir de 240 Hz'i sorunsuz deneyimlersiniz. Güle güle kullanın çok iyi bir fırsat yakalamışsınız. Maddi durumum şu an imkan verse benimde gözümü kestirdiğim bir model kendisi. Emektar 1050 Ti'ciğim oyunları 240 Hz ne kadar sunar, o da ayrı bir muamma tabi :D

Son düzenleme:
Biraz araştırırken şöyle bir videoya denk geldim. Altındaki yorumlara bakınca bi tedirgin olmadım değil açıkçası.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Biraz araştırırken şöyle bir videoya denk geldim. Altındaki yorumlara bakınca bi tedirgin olmadım değil açıkçası.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Yukarıda paylaştığım testte FreeSync (dolaylı yoldan G-Sync'de dahil) overdrive modu aktif iken ghostinge sebebiyet verdiği söyleniyor. Kartın verdiği FPS ile monitörün zorlandığı frekans arttıkça ghosting etkisi artıyor haliyle. Farkındaysanız G-Sync kapalı iken ghosting yok videoda.

Umarım dizüstü bilgisayarınız HDMI 2.0 çıkışa sahiptir de 240 Hz'i sorunsuz deneyimlersiniz. Güle güle kullanın çok iyi bir fırsat yakalamışsınız. Maddi durumum şu an imkan verse benimde gözümü kestirdiğim bir model kendisi. Emektar 1050 Ti'ciğim oyunları 240 Hz ne kadar sunar, o da ayrı bir muamma tabi :D
Çok teşekkür ederim tekrardan kıymetli bilgilerinizi paylaştığınız için. Aslında benimde durumum pek iyi değil şu sıralar malum corona vs. ama uzun uğraşlar sonucu bir miktar para kenara koyabildim çok şükür. İnşallah size daha iyisi nasip olur.
Şimdi gidip bir tane de sistem toplama konusu açiyim. :)

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı