Samsung Magician RAPID Mode nedir?

Furkan Demirkıran

Kilopat
Süper Moderatör
Fotoğrafta gördüğünüz üzere RAPID Mode nedir? Hız artısı falan var mı? Sistemimde 12 GB RAM var.

Screenshot_1.png

SSD'nin sağlığını bozuyordur ömrünü azaltıyordur yani. Anormal hız artışı söz konusu. Asıl benim okuduğum sistem RAM'ini çok kullanması.

Avantajları: Yüksek okuma yazma hızı (bazı uygulamalarda)
Dezavantajları: RAM'i çok kullanır
Elektrik kesintısinde dosyalarınızın gitme ihtimali var ama bu sadece ihtimal.

Not: Bazı arkadaşlar ömrünü kısaltır falan demiş yok öyle bir şey değişen bir şey olmaz sadece boşta RAM varsa onu daha fazla kullanır zaten 4 g b ve altıysa RAM kullanmayın Rapid bir arkadaş 1 yıl kadar kullanmış elektrik kesintisinde veri kaybetmediğni söylüyor 5 - 6 kez kesinti yaşamasına rağmen.

RAM konusunda falan bilmiyorum ama ben uzun zamandır kullanıyorum. Çok büyük bir artış sağlıyor.
Aktive ettiğiniz zaman bir uyarı çıkıyor zaten veri kaybı konusunda. Kullandığı RAM ne kadar bilmiyorum ama antivirüsten az RAM kullanıyor.
Birazdan kapayıp test edeceğim RAM kullanımını. Eğer çok RAM kullanıyorsa ben de kapatırım.
Bir de en az 7-8 kere elektrik kesintisi yaşamama rağmen hiçbir veri kaybı yaşamadım.

Ben de tavsiye etmiyorum. Bizzat denedim ve sanal testlerde benzer sonuçları alsam da pratikte sistem 10 saniyede açılırken bu modu açtıktan sonra 20 saniyede açılmaya başladı. Uygulamalara girerken de aynı şekilde yavaştı. Bu işlemden sonra sistemin boşta 7GB civarı RAM kullandığını görünce de hemen eski haline döndürdüm 😀

Ayrıca bu modu bataryasız bir cihazda (Masaüstü PC) açarsanız elektirik kesintisinde bir miktar veri kaybı oluşuyor.
Bende neden sistem boşta 7GB RAM yiyor sebepsiz yere diye kafayı yiyordum kapatmayı deneyeceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı