Başarılı Kurulum Samsung NP-R580-JS04TR | macOS Big Sur 11.5.3

Cümleten selamun aleyküm arkadaşlar. Umarım iyisinizdir :) . Bugün sizlere 12 senelik bilgisayarıma kurduğum işletim sisteminden bahsedeceğim. Çalışan çalışmayan ne var, bakalım mı?

Sistem özellikleri:
  • Intel Core i5 430M
  • 8 GB RAM
  • NVIDIA GeForce GT 330M (Tesla mimari)
  • ALC269 Ses
  • Atheros AR9285

Çalışan donanımlar:
  • Nvidia GT 330M
  • Atheros AR9285
  • Ses ALC269 (tanıtmak zorladı, ama tanıttık)

Çalışmayan donanımlar:
  • Batarya (DSDT yaması yapılı fakat sıkıntı şu, bende batarya yok :D)
  • Touchpad (Uğraşmadım, lazım olunca VoodooPS2Controller ile tanıtırım, şu anlık gerek yok üşendim)

Wi-Fi'ı tanıtmakla işe başlayalım. İhtiyacımız olanlar:
  • OpenCore Configurator
  • HS80211Family.kext
  • AirPortAtheros40.kext
  • WifiLocFix.kext
  • AtherosWifiInjector.kext (AR9285 için bu kext şart, bu olmadan sinir krizine girersiniz tanımıyor diye aman ha.)
Yapılacaklar:
  1. Öncelikle bu 4 kexti EFI/OC/Kexts içerisine kopyalayalım.
    Ekran Resmi 2022-02-07 21.10.43.png
  2. Bu kextleri configimize SIRASIYLA (Çok önemli!) işleyelim.
    Ekran Resmi 2022-02-07 21.18.50.png
  3. Bu durumda 1.sırada HS80211Family, 2.sırada AirPortAtheros40, 3.sırada WifiLocFix ve 4.sıradada AtherosWifiInjector şeklinde sıralayınca Wifi'mizin çalıştığını görürüz.
    Ekran Resmi 2022-02-07 21.20.25.png

İnternete bağlandığımıza göre 2.en önemli olaya gelelim. Ekran kartı...
Normalde macOS Mojave ile artık NVIDIA ekran kartları ve metal desteği olmayan diğer kartlar kullanılamaz hale geldi. Fakat birkaç geliştirici High Sierra'daki kextleri devşirip Mojave, Catalina, Big Sur hatta ve hatta Monterey'de kullanmamıza imkan sağladı. Nedir o installation paketi? OpenCore Legacy Patcher'dir kendileri.

Eski toprak, ben kullanıcı arayüzü falan bilmem arkadaş; mağara çocuğuyum ! (!) diyenler şu linkten indirsin rica ediyorum : OpenCore-Patcher-TUI-Offline.app.zip
Yeni nesil, terminal ne arkadaş; yıl olmuş 2022 terminal mi kaldı?(!) diyenler de şu linkten indirirse iyi olur: OpenCore-Patcher-GUI-Offline.app.zip

Bunları indirdik, ne yapacağız? Çalıştıracağız tabii ki de. Kullanıcı arayüzlü olanda direkt olarak Root System Volume butonuna tıklayıp kurulumunn bitmesini beklemek yetiyor. Terminalde ise gelen ekranda 3 yazıp enterleyelim. Sonra bir seçenek daha sunacaktır. Ona da 1 diyip ilerleyelim. Seçenecek sorarsa Y yazıp enterleyelim. İşlem bitince reboot edip ekran kartımızı da tanıtmış olalım.

Bitti mi? Yok arkadaş daha ses var, nereye kaçıyorsun? Realtek ALC269 Tanıtımı.

macOS bizi yine şaşırtmıyor, gitti bu sefer de ses codec yazılımlarını değiştirdi adamlar. Bizdeki Realtek ALC269 hiçbir sürümde AppleALC ile kullanılamıyor zaten, VoodooHDA ile kullanılıyor. O da Big Sur'da çalışmıyor iyi mi?
Çözüm var ama canını sıkma.

1. Öncelikle BigSurMountSRW programını BigSurmountsrw2.app.zip indirelim ve sağ tıklayıp açalım.
    Ekran Resmi 2022-02-07 21.31.24.png
  2. OK diyelim ilerleyelim ve gelen ekranda Big Sur'un yüklü olduğu sürücüyü seçelim. Bakın snapshot falan demiyorum, disk diyorum. Seçerken dikkat edin.
    Ekran Resmi 2022-02-07 21.32.05.png
  3. Ben burada disk2s5'i seçiyorum, Big Sur o diskime kurulu ve sistem dosyaları vs. orada bulunuyor (Kextler, frameworkler vs.). Ardından şifre soracak şifremizi girelim ve gelen Finder penceresinde sırasıyla Sistem, Kitaplık, Extensions klasörüne girelim. Buraya vereceğim iki kexti kopyalayalım. AppleHDA.kext.zip birincisi, VoodooHDA.kext.zip ikincisi.

Bu kextleri indirdikten sonra o gelen Finder penceresinde Sistem, Kitaplık, Extensions klasörüne bu iki arkadaşı atın. Şifre soracak girin enterleyin. AppleHDA için diyecek ki arkadaş ne yapıyorsun dosya değiştirmeye çalışıyorsun sen, siz de Değiştir butonuna tıklayacaksınız. İşlem bitince Dock'tan BigSurMountSRW2'yi açacaksınız ve Rebuild KC programına tıklayacaksınız. İşlem bitince reboot ederek Picker penceresinde NVRAM resetleyeceksiniz, tekrar reboot edecek bu sefer macOS'i boot edeceksiniz. İşlem tamamdır, hoparlör ve mikrofununuzda tanıtılmıştır. Hayırlı uğurlu olsuun. Kurulumda yanımda olan, gecenin bir vaktine kadar benimle uğraşan @tristessehivernale hocama çok teşekkür ederim.

Sistemden görüntüler:
  • Ekran Resmi 2022-02-07 21.41.44.png

Ekran Resmi 2022-02-07 21.43.29.png

İyileştirmeler :
  • Windows klavyenizi macOS ile şu seçenekleri seçerek optimize edebilirsiniz.
  • Ekran Resmi 2022-02-07 21.46.50.png

Ekran Resmi 2022-02-07 21.47.54.png
  • Farenin sarma yönü macOS'te önyüklü olarak Tikli gelir, o tiki kaldırırsanız windows farenize optimize etmiş olursunuz.

Buraya kadar okuduysanız teşekkürler. Sizlere bir şey katabildiysem ne mutlu bana. @tristessehivernale klavyene sağlık abim. Herkese hayırlı günler dilerim.

Saygılarımla... tahaklkt
Samsung NP-R580-JS04TR Laptop Big Sur kurulumu...

Son düzenleyen: Moderatör:
O ekran kartı ile işler zor. Ucuz macOS uyumlu kart alabilirisin.

Onun için konu açarım bütçem olduğunda :D Zaten macOS Lion imajı bulana kadar öldüm yani 5 gün sırf imaj aradım ve bulamadım. Kendim yapsam boot etmiyor, ben de dedim bırak boş ver git oyununu oyna :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Onun için konu açarım bütçem olduğunda :D Zaten macOS Lion imajı bulana kadar öldüm yani 5 gün sırf imaj aradım ve bulamadım. Kendim yapsam boot etmiyor, ben de dedim bırak boş ver git oyununu oyna :D
Ekran kartın ne? Mağara adamıyım ben!

ATI Radeon X1550 Max Snow Leopard destekliyordu.
NVIDIA olsa her türlü çaresini bulurum, High Sierra'dan kext devşiririm. Ama ATI hakkında hiçbir tecrübem yok. Maalesef bir şey diyemem.

ATI Radeon X1550 araştırdığıma göre en son Snow Leopard desteği verilmiş :D
Başarılı kurulum konusu üzerinden bunu daha fazla ilerletmemek daha iyi olur. Hackintosh maalesef her sistem için değil. Kaldı ki Snow Leopard bambaşka bir konu. Ha Snow Leopard kurabilmişsin, ha XP kurmuşsun.

Geri
Yukarı