Samsung NP300E5-A laptop aşırı ısınıyor

Emir_Berk

Hectopat
Laptop Özellikleri:
  • Laptop Modeli: Samsung NP300E5-A S0DTR
  • İşlemci: Intel Core I5-2450M 2.5 GHz (turbo modu var)
  • RAM: 8 GB RAM
  • Dahili Ekran Kartı: HD Graphics 3000
  • Ekran Kartı: GT520MX

Laptop aşırı derece ısınıyor 3 ay önce temizliğini ve termal macun değişimini yaptım kullandığım termal macun da Arctic MX-4 model bir termal macundu. Oyunlarda derece CPU'nun 92 ve GPU'nun ise 95 dereceleri rahatlıkla görüyor. İşin garibi ben Advanced Systemcare programının performance monitor kısmından fan hızınına baktığımda 1700 RPM civarlarında oyuna giriyorum yine aynı boşta aynı şekilde fan hızı hiç artmıyor. Fan Speed, fan Controller gibi programlar çalışmadı benim PC'de konfigürasyon dosyası olmadığı için. Oyunlarda FPS düşüyor ısınmadan dolayı. Bir öneriniz var mı? Şimdiden teşekkürler.

Technopat sosyal.PNG

Notebook Fan Control programını deneyin. Bu arada ASC kullanmanızı tavsiye etmiyorum kaynakları fazlasıyla zorluyor. Eğer hala sıcaksa Undervolt işlemini yapmanı şiddetle tavsiye ederim. 90 derecelerden 70 derecelere düştü laptopumda.

Notebook Fan Control programını deneyin. Bu arada ASC kullanmanızı tavsiye etmiyorum kaynakları fazlasıyla zorluyor. Eğer hala sıcaksa Undervolt işlemini yapmanı şiddetle tavsiye ederim. 90 derecelerden 70 derecelere düştü laptopumda.
Hangi programla nasıl yaptın undervolt işlemini yardımcı olursan sevinirim 1 senedir yapmadığım çözüm kalmadı

Throttlestop programı ile yapabilirsin. İnternette rehberleri var.
Baktım şimdi ThrottleStop'ın içinde FIWR diye bir seçenek var oradan yapıyorlar undervolt işlemini ama bende o seçenek yok benim işlemcim undervoltu desteklemiyormuş başka bir çözümü yokmu ?
Baktım şimdi ThrottleStop'ın içinde FIWR diye bir seçenek var oradan yapıyorlar undervolt işlemini ama bende o seçenek yok benim işlemcim undervoltu desteklemiyormuş başka bir çözümü yokmu ?
Bide fan hızıma Advanced System Care'dan bakınca 1700 rpmlerde oyuna giriyorum 30 dk oynayıp çıkıp bakıyorum yine aynı fan devirlerinde laptopu 2012 yılında almıştım acaba fanda bir hareket bozukluğu falanmı var yada yıpranma bunu bilsem internette 40-45 Tl'ye fan var benim laptop için sizce fanla alakalı olabilirmi ?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı