Samsung NP300E5C BIOS'a Girilemiyor

Makaleler
289
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1522743131
Şimdi ben bir laptop aldım arkadaşımın ablasından. Ayni laptoptan bende de vardı. Benim laptobun ekranı kırıldı, klavyesine su döküldü, sarj girisi bozuldu derken yillar icinde bir suru seye ugradı. Neyse dedim tamir etmektense aynisindan var onda, bari para verim alayım dedim, her neyse aldım.

Laptop modeli Samsung NP300E5C. Neyse aldım ben bunu Normalde Windows 8.1 yüklü bu laptopta orijinal ben kendiminkine Windows 7 yüklemiştim zamaninda problemsiz calisiyordu. Bu yeni gelene Windows 10 yükletmişler ben de formatladım bunu Windows 7 yaptim dakat BIOS'a ulasamıyorum. Klavyedeki herhangi bir F tusu calismiyor, FN ile deniyorum yine olmuyor. Samsung logosu cikiyor altinda herhangi bir tusta söylemiyor beni Boot menusune atiyor. HDD'yi görüyorum altında Windows Boot Manager var. Bunların 2 sinede enter yapsam aynı ekran tekrarlıyor, App menü var oraya geçiyorum bomboş.

Windows'u bir türlü açamıyorum bu anakart ile. Kendi anakartımı takıyorum açılıyor fakat kendi anakartımda sarj girisi bozuk. Daha önce de tamir ettirdim o zaman tamir ettirirken Ethernet girişini bozmuş, ethernet girişi çalışmıyor. Şarj giriside bozuk o yüzden kullanmak istemiyorum. Bu BIOS'a nasıl girebilirim ya da bu Windows'u nasıl acabilirim?

Bu arada BIOS pilini söktüm 1 saat beklettim başka bir BIOS pili taktım BIOS falan sıfırlanmamış. Demek ki bu şeyi hâla yaşıyorum.
  • Açılışta F2 ile BIOS'a girin.
  • Sonrasında Advamced sekmesine geçin.
  • Buradan Fast BIOS Mode ayarını Disabled yapın.
  • F10 > Enter
Eğer işe yaramaz ise:
  • Cihazın güç tuşuna 10sn boyunca basılı tutun. Sistem "Hızlı başlangıç" açık olduğundan tam kapanmıyordur.
  • Olmazsa bilgisayarı "Yeniden başlat" deyin. Bu sayede belki BIOS'a girebilirsiniz.
  • O da olmazsa pili ve şarjı söküp 5dk bekleyin. Bu işlem gömülü kontrolcüyü (EC) sıfırlar.
  • Hiçbiri de olmazsa UEFI Windows 10 kurulumu deneyebilirsiniz.

UZUN Bİ YAZI OLUCAK
Herkese merhaba öncellikle, Konunun sahibi benim ben iletişime geçmiştim problem için çözüm bulunamadı umarım çözümü yardımlarınızla bulabilirim. Ben bilgilendirme yapiyim ne yapıldı şeklinde aklınıza gelen şeyleri yazın bende deniyim :)
Öncelikle bu bilgisayar ilk alındığında Windows 8 ile beraber geliyor, Bu laptop'tan elimde 2 tane var. 1 tanesinin ekranı üstten kırık ve yarısı gözükmüyor ekranın ayrıca klavyesinde sıvı teması var bu yüzden çalışmıyor, 7-8 yıldır kullanıldığı için plastikler aşınma yapmış laptop'u her söküş açışımda tırnakları kırıldı ufak ufak artık tam tutmuyor bu yüzdende şarj girişinin olduğu yer çok geniş ve açık kaldı şarj giriş portu bozuldu yaptırdım ben bunu fakat Ethernet girişini bozmuş bilgisayarcı bunu yaparken o çalışmıyor ve tekrar bozuldu şarj giriş portu. Ekran kırılmadan önce, USB klavye ile kullanıyordum fakat artık ekranda kırılınca 300-350 TL gibi bi ücreti çıktı hepsinin,bende aynı model laptop'u arkadaşımın ablasından aldım onun laptobunda hiç bir problem yok. Sadece Windows 8 varken Windows 10 yapılmış laptop bende laptop'u satın aldıktan sonra Windows 7 yapmaya çalıştım fakat bios tuşlarının hiçbirini algılamıyordu sadece samsung logosu çıkıyor ve boot menuye atıyor. Bende HDD'Yi aldım diğer laptoba taktım onun anakartında bi problem yok ( şarj girişi ve Ethernet girişi haricinde ) neyse Windows 7 formatını attım ben HDD'ye tekrar taktım fakat yine açılmıyor.
Bu anakart ile windows açılmıyor. Samsung logosu çıkıyor Boot menusune atıyor HDD'yi görüyor ve altında 2. seçenek olarak Windows Boot Manager var Enter yapsamda aynı yer tekrar geliyor Ekran sönüp açılıyor hemen 1 saniyeliğine aynı yerde kalıyor.

Açılışta hiçbir F tuşunu görmediği için bios ulaşılmıyor yani bunların hiç birini yapamıyorum.
  • Açılışta F2 ile BIOS'a girin.
  • Sonrasında Advamced sekmesine geçin.
  • Buradan Fast BIOS Mode ayarını Disabled yapın.
  • F10 > Enter
  • -----------
    • Cihazın güç tuşuna 10sn boyunca basılı tutun. Sistem "Hızlı başlangıç" açık olduğundan tam kapanmıyordur.
    • Olmazsa bilgisayarı "Yeniden başlat" deyin. Bu sayede belki BIOS'a girebilirsiniz.
    • O da olmazsa pili ve şarjı söküp 5dk bekleyin. Bu işlem gömülü kontrolcüyü (EC) sıfırlar.
    • Hiçbiri de olmazsa UEFI Windows 10 kurulumu deneyebilirsiniz.
  • 1. Madde 2. Madde ve 3. Madde geçersiz çünkü bilgisayarı tamamen söktüm ve bios pilinide çıkardım en az yarım saat bu şekilde kaldı laptop
  • 4. Madde'yi denemedim çünkü Windows 7'li olan yeni HDD'yi takıncada başlatmadı

Bu Windows 10 formatını atan kişi Bios'a ne yapmışta böyle olmuş bu bilgisayar ? Windows 10 varken bilgisayar açılıyordu fakat yine bios ayarlarına girilmiyordu tuşları algılamıyordu. Windows format usb'si oluştururken UEFI - MBR - GPT bunların yanlış seçimi ile oluşan bi problem olabilir mi ?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı