Samsung S20 vs A54 vs iPhone 11

Gerçekten iPhone 11'i şu an alıp 4-5 sene kullanılabileceğine inanan arkadaşlar var şaka gibi. iPhone 11 donanımı oldukça eski bir cihaz şu an, iPhone olması da bir şeyi değiştirmiyor. Bende 2 yıllık iPhone 11 var ve performansı konusunda iyi şeyler söyleyemem, beklediğimden daha erken yavaşladı telefon. Ha kamerası gerçekten çok iyi ama donanımı artık yetersiz kaldığı için telefonu kolay kolay kimse tavsiye etmiyor. Zaten şu an iPhone 11'in fiyatı da ederinden çok pahalı. iPhone 11 parasına S23 FE ya da S22 gibi seçeneklere yönelmek daha mantıklı. Eğer bütçeniz 20 binin altındaysa ve kamera önemliyse S21 FE (Snapdragon) bakabilirsiniz. Onun dışında 20 bin TL altında A54 de fena değildir ama kamera performansı için S serisi bir Samsung almanız daha iyi olacaktır.
A13, GPU'da varyantına rakipsiz olacak kadar güçlü bir SoC. Tabii CPU tarafında SD 865 gibi muazzam rakipleri de var, A13'ün 8W'da verdiği performansı SD 865 5,5W - 6,5W'da veriyor (A13 lineear, 865 peak.) CPU'da verimlilik açısından zayıftı ancak GPU'da, bir sonraki seri olan SD 888 ve Exynos 2100 bile yakalayamadı A13'ü. iPhone 11 4-5 yıl götürür ancak şu an 1/2.56'' main sensörü, gece pozlamasından yoksun ön ve ultra geniş açı kamerasi ile alınmaz. AMOLED & OLED'lere nazaran naturel ancak çok dandik bir deneyim sunan IPS'e girmiyorum bile.

Demem o ki, sorun cihazın işlemcisinde değil, kendisinde.

3.5 senedir kullandığım Iphone 11'i sadece ekran kalitesizliğinden ve bataryasının artık zorlamasından dolayı emekliye ayırdım. Paneli iyi olsaydı, değiştirmeyi bile düşünmezdim. En ufak akıcılık kaybetmedi. Bana biraz hater yorumu gibi geldi günahınızı almamakla birlikte. Iphone 7 plus, 5 sene kullandım, onda da yavaşlama hissetmedim. Evet 11 şuan için alınmaz yorumuna katılabilirim ama 11 alan kişi 4 ya da 5 sene daha rahatça kullanabilecektir.
Hocam ben de daha önce iPhone 8 plus ve 6s plus kullandım ve gerçekten çok iyi telefonlardı. Apple hater'ı olduğum pek söylenemez hatta genelde tüm markaların haterıyımdır😁 Özellikle 6s plus'ta nasıl bir donanım varsa bugün bile çok iyi yürütüyor telefonu. Ama benim tecrübe ettiğim; iPhone 11 performans olarak tam potansiyelini veremiyor bence. Belki ben bataryasını erken bitirdim bilemiyorum.(batarya sağlığı %85) iPhone 11'i uzun süre kullanamazsınız derken şu an alan birisi için konuştum. Çünkü güncellemesi yaklaşık 2026 yılında bitecek ve o yıllarda iyice eski bir donanıma sahip olacak. Ama düşük bir performans beklentisi olanlar yazılım desteği sürdüğü sürece telefonu kullanabilirler.

A13, GPU'da varyantına rakipsiz olacak kadar güçlü bir SoC. Tabii CPU tarafında SD 865 gibi muazzam rakipleri de var, A13'ün 8W'da verdiği performansı SD 865 5,5W - 6,5W'da veriyor (A13 lineear, 865 peak.) CPU'da verimlilik açısından zayıftı ancak GPU'da, bir sonraki seri olan SD 888 ve Exynos 2100 bile yakalayamadı A13'ü. iPhone 11 4-5 yıl götürür ancak şu an 1/2.56'' main sensörü, gece pozlamasından yoksun ön ve ultra geniş açı kamerasi ile alınmaz. AMOLED & OLED'lere nazaran naturel ancak çok dandik bir deneyim sunan IPS'e girmiyorum bile.

Demem o ki, sorun cihazın işlemcisinde değil, kendisinde.
Evet A13 gerçekten çok iyi bir SoC. Telefonumda oyun hiç oynamadığım için GPU performansını doğrudan deneyimleyemedim ama GPU tarafı da çok güçlü tabi ki. Sadece iPhone 11 konusunda benim kafama takılan, geçmiş 6s plus ve 8 plus tecrübelerime göre telefonun biraz daha erken yavaşlaması. Bu da kişisel bir tecrübe olduğu için kesin böyledir diyemem tabi ki. iPhone 11'i 10 yıl kullanan bile olur ama dediğim gibi ben performans beklentilerimi düşündüğümde kesinlikle iPhone 11'i elimde çok tutmazdım.

Evet A13 gerçekten çok iyi bir SoC. Telefonumda oyun hiç oynamadığım için GPU performansını doğrudan deneyimleyemedim ama GPU tarafı da çok güçlü tabi ki. Sadece iPhone 11 konusunda benim kafama takılan, geçmiş 6s plus ve 8 plus tecrübelerime göre telefonun biraz daha erken yavaşlaması. Bu da kişisel bir tecrübe olduğu için kesin böyledir diyemem tabi ki. iPhone 11'i 10 yıl kullanan bile olur ama dediğim gibi ben performans beklentilerimi düşündüğümde kesinlikle iPhone 11'i elimde çok tutmazdım.
Ek olarak ekranı gerçekten çok sıkıntı özellikle güneş altında. Bence telefonun en büyük eksisi.

iPhone 12 kullanmaktayım, yaklaşık 2-3 ay önce iOS 14.8 kullanan bir iPhone 11 ile kendi ellerimle kıyasladım ve aşırı absürt farkla 11 daha hızlıydı, yağ gibiydi. Yaşadağınız ya da hissettiğinin sorunun sebebi, iOS 16 ve sonraki sürümlerin daha yavaş çalışmasından kaynaklanıyor muhtemelen.

Hocam ben de daha önce iPhone 8 plus ve 6s plus kullandım ve gerçekten çok iyi telefonlardı. Apple hater'ı olduğum pek söylenemez hatta genelde tüm markaların haterıyımdır😁 Özellikle 6s plus'ta nasıl bir donanım varsa bugün bile çok iyi yürütüyor telefonu. Ama benim tecrübe ettiğim; iPhone 11 performans olarak tam potansiyelini veremiyor bence. Belki ben bataryasını erken bitirdim bilemiyorum.(batarya sağlığı %85) iPhone 11'i uzun süre kullanamazsınız derken şu an alan birisi için konuştum. Çünkü güncellemesi yaklaşık 2026 yılında bitecek ve o yıllarda iyice eski bir donanıma sahip olacak. Ama düşük bir performans beklentisi olanlar yazılım desteği sürdüğü sürece telefonu kullanabilirler.
Agresif olmayan güzel cevabını tebrik ederim. Ama ben donanımından ziyade, bunun işletimden dolayı olduğunu düşünüyorum. Iphone 6s kullanan arkadaşlarım hala var, benim 7 plusta kız arkadaşımın kardeşinde 8.senesinde ve hala akıcı. Iphone 11 en ufak sorun yaşatmadı. Evet güncellemesi bitince bazı kısıtlamalar oluyor ama yeni güncellemelerin gelmiyor olması aslında eski telefonları için iyi oluyor lakin, telefonun yavaşlamasını engelliyorlar aslında bir nevi. O yüzden Apple ürünlerini rahat satıyor. O yüzden bence burada senin kullanımında bir sorun olduğunu düşünüyorum. 4S'ten bu yana 7 plus - 11 ve şuan 15 Pro'dayım hiç bu bahsettiğin sorunları yaşamadım.

Agresif olmayan güzel cevabını tebrik ederim. Ama ben donanımından ziyade, bunun işletimden dolayı olduğunu düşünüyorum. Iphone 6s kullanan arkadaşlarım hala var, benim 7 plusta kız arkadaşımın kardeşinde 8.senesinde ve hala akıcı. Iphone 11 en ufak sorun yaşatmadı. Evet güncellemesi bitince bazı kısıtlamalar oluyor ama yeni güncellemelerin gelmiyor olması aslında eski telefonları için iyi oluyor lakin, telefonun yavaşlamasını engelliyorlar aslında bir nevi. O yüzden Apple ürünlerini rahat satıyor. O yüzden bence burada senin kullanımında bir sorun olduğunu düşünüyorum. 4S'ten bu yana 7 plus - 11 ve şuan 15 Pro'dayım hiç bu bahsettiğin sorunları yaşamadım.
Evet donanım dışında yazılımın da bu yavaşlama olayında çok büyük payı var hatta esas mesele yazılım. Ama ben söz konusu Apple olunca yazılım kısmını kafadan sorunsuz varsaydığım için oraya pek değinmemiştim. Aslında son iOS sürümlerine bakarsak Apple’ın da yazılımını her zaman sorunsuz varsaymamak gerekiyor. iOS 16’dan sonra resmen arayüz açılışları sanki belirli bir milisaniyeye ayarlanmış gibi biraz daha gecikmeyle açılmaya başladı. Mesela bu hantallık aynı iOS sürümünü kullanan daha yeni iPhone modellerinde olmuyor(14 pro 15 pro gibi). Ekran yenileme hızının buna ne kadar etkisi vardır bilmiyorum ama bence yenileme hızıyla da ilgili bir hantallık değil. Resmen eski iPhone modelleri üvey evlat muamelesi görüyor ve bu durumda eski modellerin aldığı güncellemeler de pek amacına uygun olmuyor bana kalırsa. Aynı iOS sürümünü kullanan iPhone 11 ve 14 pro arasında en azından iOS arayüzünde ve eşit seviyede optimize edilmiş uygulamalarda performans farkının minimal düzeyde olması lazım.

Yeni konular

Geri
Yukarı