Samsung SSD 850 EVO 250 GB IOPS Performans Sorunu

Doğukannnnn

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 5600
Gigabyte B550M-DS3H
ID-COOLING SE-214-XT
Corsair DDR4 2x8GB 3000MHz CL15
Inno3D GeForce RTX 4070 Twin X2
Kingston KC3000 1TB 7000-6000MB/s
Samsung 850EVO SSD.
Seasonic S12II-620 620W 80+ Bronze.
DARK N10
İnternet üzerinde baktığım da IOPS değerleri 70.000 değerlerine ulaşıyor fakat benim SSD 40.000 geçmedi. Herhangi bir ayar vs gerekiyor mu?
  • Anakart: Asrock AB350 Pro4 Ryzen AM4 Socket
  • PSU: Seasonic 620W 80+ Bronze M12II-620
  • CPU: AMD Ryzen ™ 5 1600 3.2GHz
  • RAM: Corsair DDR4 16GB(2x8) Vengeance 3000MHz
Adsız.jpg

2.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam anakartta başka slota takar mısınız? Bir de sata kablosunu değiştirir misiniz?
Sata3_2 girişinden SATA3_1 girişine aldım. Elimde şuan başka kablo yok.
27718378_10215128796563557_546067754_n.jpg

Durum bu:
Adsız.jpg

Eğer kullandığınız kablo anakart kutusundan çıkan SATA 6 Gbit/sn kablosu ise ve o hızlara sahipseniz bir servisle görüşebilirsiniz. Yazılımsal bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Diğer bileşenlerde de sorun yoksa Samsung servisinden yardım alabilirsiniz.

Sonradan gelen ekleme:

Ben de aynı ürünü kullanıyorum ve yaptığım testte size yakın sonuçlar aldım. ATTO disk benchmark adlı yazılımda hız testi yaptığımda RAPID mod ile 2800 MB/sn hızlara çıkabiliyor fakat Samsung Magician ile yapılan testte değerler düşük kalıyor.

ATTO ile test yapıp ekran görüntüsü paylaşır mısınız

Eğer kullandığınız kablo anakart kutusundan çıkan SATA 6 Gbit/sn kablosu ise ve o hızlara sahipseniz bir servisle görüşebilirsiniz. Yazılımsal bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Diğer bileşenlerde de sorun yoksa Samsung servisinden yardım alabilirsiniz.

Sonradan gelen ekleme:

Ben de aynı ürünü kullanıyorum ve yaptığım testte size yakın sonuçlar aldım. ATTO disk benchmark adlı yazılımda hız testi yaptığımda RAPID mod ile 2800 MB/sn hızlara çıkabiliyor fakat Samsung Magician ile yapılan testte değerler düşük kalıyor.

ATTO ile test yapıp ekran görüntüsü paylaşır mısınız

Anakart kutusunda bir adet SATA 3 kablosu buldum. Kabloyu değiştirdim puanlar gene yakın çıktı.

• Rapid Mod KAPALI:
k.jpg

• AÇIK:

a.jpg

Anakart kutusunda bir adet SATA 3 kablosu buldum. Kabloyu değiştirdim puanlar gene yakın çıktı.

• Rapid Mod KAPALI:
Eki Görüntüle 279909

• AÇIK:

Eki Görüntüle 279908
Bence sorun Samsung Magician'da. Az önce AS SSD benchmark ile bir test yaptım. İlki RAPID mod kapalı, ikincide RAPID açık:

IOPS.PNG
RAPID IOPS.PNG

İlk testte sonuçlar 4K 64 Thread haricinde olması gerekenden daha düşük çıktı fakat RAPID mod gerçekten efsaneymiş :)

Samsung SSD 850 EVO SSD Review | StorageReview.com - Storage Reviews

Sitede yazan verileri paylaşıyorum. En yüksek değerler şu şekilde:
  • Sequential Read: Max. 540 MB/s
  • Sequential Write: Max. 520 MB/s
  • 4KB Random Read (QD1): Max. 10,000 IOPS
  • 4KB Random Write(QD1): Max. 40,000 IOPS
  • 4KB Random Read (QD32):
    • Max. 97,000 IOPS (250GB)
  • 4KB Random Write(QD32):
    • Max. 88,000 IOPS (120GB/250GB)
4K yazma testinde benim sistem biraz geride kalmış fakat geri kalan kısımlarda normalden çok daha yüksek değerler vermiş. Üstüne bir de RAPID mod eklenince değerler gerçekten coşmuş.

Yukarıda da dediğim gibi bence Samsung Magician'da değerlerin düşük gözükmesinin sebebi hepsinin ortalamasını alması veya kendince bir ortalama hesaplama sistemi kullanması. Özellikle 4K kısmında dibi gören sayılar ortalama sonuca bildiğiniz darbe vuruyor :)

Aklınızda soru işareti kalmaması için AS SSD benchmark ile de test yapabilirsiniz. Sizin sistem muhtemelen daha iyi sonuçlar verecektir.

Bence sorun Samsung Magician'da. Az önce AS SSD benchmark ile bir test yaptım. İlki RAPID mod kapalı, ikincide RAPID açık:

Eki Görüntüle 279910 Eki Görüntüle 279912
İlk testte sonuçlar 4K 64 Thread haricinde olması gerekenden daha düşük çıktı fakat RAPID mod gerçekten efsaneymiş :)

Samsung SSD 850 EVO SSD Review | StorageReview.com - Storage Reviews

Sitede yazan verileri paylaşıyorum. En yüksek değerler şu şekilde:
  • Sequential Read: Max. 540 MB/s
  • Sequential Write: Max. 520 MB/s
  • 4KB Random Read (QD1): Max. 10,000 IOPS
  • 4KB Random Write(QD1): Max. 40,000 IOPS
  • 4KB Random Read (QD32):
    • Max. 97,000 IOPS (250GB)
  • 4KB Random Write(QD32):
    • Max. 88,000 IOPS (120GB/250GB)
4K yazma testinde benim sistem biraz geride kalmış fakat geri kalan kısımlarda normalden çok daha yüksek değerler vermiş. Üstüne bir de RAPID mod eklenince değerler gerçekten coşmuş.

Yukarıda da dediğim gibi bence Samsung Magician'da değerlerin düşük gözükmesinin sebebi hepsinin ortalamasını alması veya kendince bir ortalama hesaplama sistemi kullanması. Özellikle 4K kısmında dibi gören sayılar ortalama sonuca bildiğiniz darbe vuruyor :)

Aklınızda soru işareti kalmaması için AS SSD benchmark ile de test yapabilirsiniz. Sizin sistem muhtemelen daha iyi sonuçlar verecektir.

RAPID Mod açık iken test yaptığım fakat sizde 16MB, 4MB yazarken bende Seq, 4K vs. yazıyor.
Adsız.jpg

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı