Samsung Telefonlarda Programlı Yavaşlatma Var mı?

Salih!

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Samsung telefonlarda 1-2 sene kullandıktan sonra programlı bir yavaşlatma var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Aslında, hiçbir firmada olduğunu düşünmüyorum. Apple olayını kastediyorsanız, o olay pil ömrü ile alakalı bir yavaşlatmaydı. Kişinin tercihine bağlı olarak engel kaldırılabiliyor ya da pil değişimi ile doğrudan çözülebiliyordu. Yani, ortada mahkumiyet yoktu.

Uzun vadede gelen güncelleştirmeler kaynaklı bir şüpheniz varsa, yeni donanımlar güçlüyse, eski telefonlar yavaşlar. Bu bir gerçektir. Üst seviye telefonlarda ise bu etkiler çok az fark edilir. Üst seviye bir cihaz alıp, senelerce kullanabilirsiniz. Apple veya Samsung gibi kendini kanıtlamış markalar olması yeterli.

Eskiyen telefonların ağırlaşmasının asıl nedeni pek çok programın düzenli olarak güncellenmesi ve bu güncellemelerle gelen özelliklerin daha yüksek cihazlarla çalışması için tasarlanması. Böylece daha fazla sistem kaynağı tüketmesinden kaynaklanıyor.

Aslında, hiçbir firmada olduğunu düşünmüyorum. Apple olayını kastediyorsanız, o olay pil ömrü ile alakalı bir yavaşlatmaydı. Kişinin tercihine bağlı olarak engel kaldırılabiliyor ya da pil değişimi ile doğrudan çözülebiliyordu. Yani, ortada mahkumiyet yoktu.

Uzun vadede gelen güncelleştirmeler kaynaklı bir şüpheniz varsa, yeni donanımlar güçlüyse, eski telefonlar yavaşlar. Bu bir gerçektir. Üst seviye telefonlarda ise bu etkiler çok az fark edilir. Üst seviye bir cihaz alıp, senelerce kullanabilirsiniz. Apple veya Samsung gibi kendini kanıtlamış markalar olması yeterli.
Bu konuda size çok katılmıyorum. Apple firmasını çok severim kullanıcısı o kadar düşünen bir firma olarak gözükür güvenlik falan. En ufak gelişmede bu gelişmeden prim alması gerekir fakat pil olayına gelince bunu saklıyor. Sonra olay açığa çıkınca diyor ki telefonun ömrü için yaptık. Çok inanmıyorum. Diğer firmalar hakkında bir şey diyemeyeceğim ama Apple'ın bu hamlesi büyük ihtimalle planlı bir eskitme.

@Afkborn Apple evrenin oluşması döneminde Lityum atomuna müdehale etmediyse, bir suçu yok bence. Lityum durduğu yerde bile kapasite kaybeden bir pil materyali.

İşlemci yüksek güç talep ettiğinde, batarya zayıf kalırsa sistem kararsızlaşıyor. Bozuk veya yetersiz bir PSU gibi sistemi çöpe çeviriyor anlayacağınız. Bu yavaşlatmayı söylemeseydi veya farklı yöntemlerle gizleseydi herkes yoluna bakacaktı, ama durumu açıklayınca olay oldu. Büyük firmalar üzerine yürümek bu devirde prim yaptırıyor. Hala bu konuyu bilmeyen ama bunun üzerine tonla laf söyleyen kişiler var. Kaynakları ise tuhaf haber siteleri.

Planlı eskitmeleri de yok değil. Apple ürünleri ise eskitmede modayı kullanıyor bence. iPhone'lar çoğu rakibini tarihe gömüyor kullanım süresinde. O telefonları değiştirmek için moda kaygısı devreye giriyor. F/P oranına bakan kişiler ise mantıklı bir şekilde son nebzesine kadar sömürüyor. Benim iPhone 4S cihazını yeni bırakan tanıdıklarım var. O döneme ait Android cihazlar çoktan silindi. Hadi çok geriye gitmeyelim, 5S cihazları kullananlar ne olacak? O telefon tam bir dinazor teknoloji yaşına göre ama hala yaşıyor. Rakibi olan cihazlar nerede, muhtemelen dönüşüp leğen oldular.

@Abu! Yenilendi zaten. Ben SE cihazımı %94 kapasiteye düşmüş haliyle gönderdim, batarya ve sebebini bilmesem de ekranı değiştirilip gönderildi. Hiçbir ücret alınmadı, kısa sürede halledildi.

Pil teknolojisi bu durumdayken, kimse bir şey yapamaz. Elinden geleni yaptılar benim için. Fiziksel olarak bozunan bir ürün. Marka veya model fark etmez.

@Afkborn Apple evrenin oluşması döneminde Lityum atomuna müdehale etmediyse, bir suçu yok bence. Lityum durduğu yerde bile kapasite kaybeden bir pil materyali.

İşlemci yüksek güç talep ettiğinde, batarya zayıf kalırsa sistem kararsızlaşıyor. Bozuk veya yetersiz bir PSU gibi sistemi çöpe çeviriyor anlayacağınız. Bu yavaşlatmayı söylemeseydi veya farklı yöntemlerle gizleseydi herkes yoluna bakacaktı, ama durumu açıklayınca olay oldu. Büyük firmalar üzerine yürümek bu devirde prim yaptırıyor. Hala bu konuyu bilmeyen ama bunun üzerine tonla laf söyleyen kişiler var. Kaynakları ise tuhaf haber siteleri.

Planlı eskitmeleri de yok değil. Apple ürünleri ise eskitmede modayı kullanıyor bence. iPhone'lar çoğu rakibini tarihe gömüyor kullanım süresinde. O telefonları değiştirmek için moda kaygısı devreye giriyor. F/P oranına bakan kişiler ise mantıklı bir şekilde son nebzesine kadar sömürüyor. Benim iPhone 4S cihazını yeni bırakan tanıdıklarım var. O döneme ait Android cihazlar çoktan silindi. Hadi çok geriye gitmeyelim, 5S cihazları kullananlar ne olacak? O telefon tam bir dinazor teknoloji yaşına göre ama hala yaşıyor. Rakibi olan cihazlar nerede, muhtemelen dönüşüp leğen oldular.
Hayır zaten onu hepimiz biliyoruz. Pillerin zamanla güçleri azalıyor. Olay burada değil zaten. Olay Apple'ın bunu yapıp ortaya çıktığında söylemesi. "Frekansı düşürerek pil ömrünü uzatıyoruz" cümlesini en başta söyleyip bu tarz bir işe girişse çok mantıklı bir hareket olurdu ama bunu söylemediği için kaç tane dava yedi. Davaları takip etmedim ama Apple'ın kazandığını zannetmiyorum bu davaları.

Android 6.0'dan itibaren herhangi bir ortalama donanıma sahip cihazda kötü performans görmedim. Samsung o kimliğini aşalı dört, beş yıl oluyor. Daha uzun ömürlü olmasını istiyorsan ara modelleri almanı tavsiye etmem. Ben S6 Edge+ kullanıyorum, yaklaşık üç buçuk senelik. S6 Edge için bir çok AOSP ROM geliştirilmesine rağmen S6 Edge+ için bir şey yok. Samsung'un desteği kestiği başarılı telefonlarına bile hala destek veriyor üçüncü parti geliştiriciler.

Yanlış bilgi
Ne 1,2 senesi şimdiki telefonlar da Samsung yavaşlatma uyguluyor bilerek, daha yeni cihaz ya 2 ay oldu ilk günden rezalet gibi leş gibi kasıyordu. Cihaz berbat oldu resmen A52 modeli bir daha Samsung almam asla bilinçli yavaşlatma devam ediyor yeni modellerde de. Rezalet bir firma, gerekirse Huawei kullanırım her türlü Google kurarım en pahalı telefonunu alırım vs Apple geçerim Apple artık yavaşlatma uygulamıyor cihazları mükemmel.

Samsung telefonlarda 1-2 sene kullandıktan sonra programlı bir yavaşlatma var mı?

1,2 sene kullanabilsek iyiydi vallahi Samsung cihazlarında kesinlikle bilinçli yavaşlatma uyguluyor. Daha yeni cihaz ya Samsung A52 kutudan çıkarttım 2 ay önce aldım cihaz bildiğin çöp leş gibi kasıyor ki şu an da halen öyle. 25 Ekim 2021 hala cihaz bu durum da yeni cihazlarına da bilinçli yavaşlatma uyguluyor gerçekten rezalet bir firma bir daha bulaşmam asla. Xiaomi POCO X3 Pro modelini düşünüyorum sizce nasıl 256 GB versiyonu? Xiaomi de böyle yavaşlatma vs yavaşlama olayı var mı? Oyun en başta çok önemlidir benim için kamera çok da önemli değil ama kötü de olmaması gerek günümüz şartlarına göre ses, batarya, yazılım optimazsyonu, stabilize bunlar çok önemli benim için.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı