Sanal gerçeklik için PC toplama

Ekran kartını en sona bırakın. Tek bir siteden mi toplayacaksınız yoksa indirim vs mi bekleyeceksiniz? Daha doğrusu farklı sitelerden mi toplayacaksınız?

Aslında onla alakalı da konu açmayı düşündüm MediaMarkt kafamı karıştır buradan aldığın gri ürün olmaz vb dedi. Garanti distribütör falan dedi. Akakçeye girip toplayacaktım yoksa. Yani zorada olsa kendim birleştirebilirim anakart kabloları ve işlemci biraz korkutuyor malum RAM ekran kartı gibi değiller.
Önümüzü göremediğimiz bir ülkede; dolar, Euro kurunun, altın fiyatlarının halay çektiği, içeride ve dışarıda istikrarsızlık yaşayan bir ülkede fiyatların ne olacağı belli değil. Eğer yeni çıkacak kartın ismi 3070 mi olur bilmiyorum, olduğunu varsayalım ya da artık ne olursa; 2070 Super fiyatına alabileceğinizi saydığım sebeplerden dolayı zannetmiyorum. Bence kararınızı verip, elinizi çabuk tutmakta fayda var.

Hocam aynı fiyat değil de mesela 3070 2080 Ti ile aynı özelliklere sahip olsa 6500E falan gelse 10 bine alacağım kart 7000'e gelir 4500'e aldığım 2070S'i 4000'e satar üstüne 2500 falan koyup alırım diye düşündüm ya da 10 bine 2080 Ti yerine 3080 Ti alırım asıl istediğim o zaten. Şimdiki kartların VRAM'ler çok düşük 8 GB nedir ya bu da beni çok zora sokuyor.

Önümüzü göremediğimiz bir ülkede; dolar, Euro kurunun, altın fiyatlarının halay çektiği, içeride ve dışarıda istikrarsızlık yaşayan bir ülkede fiyatların ne olacağı belli değil. Eğer yeni çıkacak kartın ismi 3070 mi olur bilmiyorum, olduğunu varsayalım ya da artık ne olursa; 2070 Super fiyatına alabileceğinizi saydığım sebeplerden dolayı zannetmiyorum. Bence kararınızı verip, elinizi çabuk tutmakta fayda var.

Evet ismi 3070 olacak. 3000 serisi diye o kadar reklam yapıyorlar duymamışsınız galiba. Ayrıca aldığımız tüm ürünleri %50 vergi ile alıyoruz zaten. Diğer kartlarla arasında sandığınız kadar uçurum olmayacaktır. 3000 serisini beklemek en mantıklı şey olur. Intel'in piyasaya girmesi ve AMD'nin Ray Tracing teknolojili ekran kartlarından sonra NVIDIA, 3000 serisi kartlarla F/P bakımından iyi bir iş çıkaracaktır. Şu an 2000 serisi almak para israfı olur.

Bunları öneririm, 7000 TL civarı tutuyor. SSD pahalı geldiyse onun 512 GB'lik olanından alıp yanına HDD alabilirsiniz.

Son düzenleme:
Bunları öneririm, 7000 TL civarı tutuyor.
Hocam arkadaş 4x16Gb belleklerden bahsetmiş, anakartı geliştirmeyi ve NVMe SSD koymayı unutmayın lütfen.

Hocam arkadaş 4x16Gb belleklerden bahsetmiş, anakartı geliştirmeyi ve NVMe SSD koymayı unutmayın lütfen.
Açıkçası 4 slotu doldurmanın bir mantığı yok 2x16 GB RAM gayet yeterli olur 64 GB yapmanında bir mantığı yok zaten 64 GB sisteme ihtiyacımız olacağı zamanlar DDR5 falan olacaktır.
Anakart geliştirme derken ne demek istediniz?

Açıkçası 4 slotu doldurmanın bir mantığı yok 2x16 GB RAM gayet yeterli olur 64 GB yapmanında bir mantığı yok zaten 64 GB sisteme ihtiyacımız olacağı zamanlar DDR5 falan olacaktır.
Anakart geliştirme derken ne demek istediniz?
Kardeşim tasarımcı olduğumu defalarca söyledim 32 gb ram dişimin kovuğuna yetmiyor malesef oyun gibi olmuyor. Geliştirici olduğun zaman kaynakların önemli yoksa işlemciyide gider 3600 alırım

Kardeşim tasarımcı olduğumu defalarca söyledim 32 gb ram dişimin kovuğuna yetmiyor malesef oyun gibi olmuyor. Geliştirici olduğun zaman kaynakların önemli yoksa işlemciyide gider 3600 alırım
Pardon, ben o kadar harcayacağını düşünmemiştim. Sizin için SSD'nin büyük önemi var mı? Attığım sistem hakkında ne düşünüyorsunuz?

Pardon, ben o kadar harcayacağını düşünmemiştim. Sizin için SSD'nin büyük önemi var mı? Attığım sistem hakkında ne düşünüyorsunuz?

860 Evo çok mantıksız olmuş qvo serisi daha iyi olabilir malum SATA SSD'lerin performans farkları korkunç değil. Attığın kasanın tipi iğrenç donanımsal özelliklerini bilmiyorum. Anakartı tartışmak gerek anakartta önemli unsur dayanıklılık zaten o civarda hepsi aşağı yukarı aynı şeyleri veriyor. O konuda yorumlarsa diğer dostlar.
SSD konusunda @Jang Geum'un Danji Yemeği dostun da dediği gibi NVMe baksak olabilir ama şimdiki diski alırken hızlı olsun küçük olsun diye 120GB 750 Evo almıştım pişman oldum aynı hataya yeniden düşmek istemiyorum ya ucuz olsun diye 1TB Samsung qvo modelini ya da boyut için bunun 2 TB modelini düşünüyorum. Hoş diğer yandan Pro kullanıcı olduğum için NVMe çok iyi olurdu ama bu da üzmez diye ümit ediyorum bilemedim vallahi.

860 Evo çok mantıksız olmuş qvo serisi daha iyi olabilir malum SATA SSD'lerin performans farkları korkunç değil. Attığın kasanın tipi iğrenç donanımsal özelliklerini bilmiyorum. Anakartı tartışmak gerek anakartta önemli unsur dayanıklılık zaten o civarda hepsi aşağı yukarı aynı şeyleri veriyor. O konuda yorumlarsa diğer dostlar.
SSD konusunda @Jang Geum'un Danji Yemeği dostun da dediği gibi NVMe baksak olabilir ama şimdiki diski alırken hızlı olsun küçük olsun diye 120GB 750 Evo almıştım pişman oldum aynı hataya yeniden düşmek istemiyorum ya ucuz olsun diye 1TB Samsung qvo modelini ya da boyut için bunun 2 TB modelini düşünüyorum. Hoş diğer yandan Pro kullanıcı olduğum için NVMe çok iyi olurdu ama bu da üzmez diye ümit ediyorum bilemedim vallahi.
Hocam net bir bütçe lazım buradaki arkadaşlar için. Vr gözlük harici bir bütçe belirleyin, o şekilde isteklerinizle yeni bir konu açın. Bu konu karıştığı için pek ilgi çekmiyor. Kusura bakma o açıdan.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı