Sanal makineye Linux önerisi

Makaleler
33
Yer
Osmaniye, Türkiye
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
PC: Intel Core 12400F | ASUS Dual RX 6600 | ASUS Prime H610M-K D4 | XPG Gammix D30 2x8 RAM | WD SN570 500GB | FSP Hydro K Pro 500W 80+ | Vento VG10F

GIGABYTE G24F-2 | Logitech G213 | SteelSeries Prime | QP Honeycomb Mousepad | Windows 11 23H2.
Meslek
Öğrenci
Hayatım boyunca hiç Linux kullanmadım. En düşüğünden Linux dağıtımı önerirseniz sevinirim. En azından görmüş olurum. VirtualBox'a kurulacak.

Sisteme göre verecekseniz en düşüğü olsun.

E7500. (Olduğu gibi 2 çekirdek sanal makinede kullanılacak.)
4 GB RAM. ( 1500 MB sanal makinede kullanılacak.)

Linux Mint Debian tabanlı olduğu için Debian seçeneğini seçmen gerekiyor. Arch tabanlı bir Linux kuracaksan Arch, Gentoo tabanlı kuracaksan Gentoo seçeneğini seçmen gerekiyor.
Mint Ubuntu tabanlı değil miydi? Linux Mint Debian Edition vardı sanırım Debian tabanlı. Gerçi bu dağıtımlara pek aşina değilim, yanlış hatırlamış olabilirim.

Mint Ubuntu tabanlı değil miydi? Linux Mint Debian Edition vardı sanırım Debian tabanlı. Gerçi bu dağıtımlara pek aşina değilim, yanlış hatırlamış olabilirim.
Hocam Ubuntu Mint diye bir şey hatırlıyorum ama Linux Mint'in Ubuntu tabanlı olduğunu hatırlamıyorum. Şimdi sitesinden baktım dediğiniz gibi yazıyor. Gerçi Ubuntu'da Debian :D o bakımdan sorun olucağını sanmıyorum.

Artı -1 Eksi
Linux Mint Debian tabanlı olduğu için Debian seçeneğini seçmen gerekiyor. Arch tabanlı bir Linux kuracaksan Arch, Gentoo tabanlı kuracaksan Gentoo seçeneğini seçmen gerekiyor.

Ufak bir düzeltme, Linux Mint Ubuntu/Debian tabanlıdır. LMDE (Linux Mint Debian Edition) sadece Debian tabanlıdır. Ubuntu'da seçebilir yani arkadaş.

Linux'u görüp öğrenmek istiyorsanız Mint ile başlayabilirsiniz. Bu işlere meraklıysanız direkt Saf Arch ile başlamanızı öneririm. Ben Saf Arch ile başlamıştım, hala da memnunum. Ama pek de sarmıyorsa sizi Linux, Mint kurun. Alışınca değiştirirsiniz.

Ha yok ben manyak şeyler yapacağım, ilk günden Wi-Fi şifresi kıracağım diyorsanız Kali kurun. İnternette falan kodları izleyerek öğrenirsiniz. Kali de güzel ama biraz sorun çıkarmıyor da değil. Ama ilk başta Kali kurmayın. Daha hafif bir Debian kurabilirsiniz. Sonra Parrot veya Kali düşünebilirsiniz.

Alışmak için Mint, öğrenmek için Saf Arch derim ben.

Artı -1 Eksi

Yeni konular

Geri
Yukarı